Radio Opole » Kultura i rozrywka
2020-09-23, 11:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna

Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna [fot.M.Matuszkiewicz]
Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna [fot.M.Matuszkiewicz]
Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna [fot.M.Matuszkiewicz]
Za niespełna dwa tygodnie na zamku w Mosznej zabrzmi muzyka klasyczna [fot.M.Matuszkiewicz]
Od 5 października na zamku w Mosznej będzie można usłyszeć muzykę klasyczną. Rusza XXXVI Festiwal Muzyczny Święta Kwitnących Azalii. Potrwa on do 9 listopada i będzie składał się z pięciu koncertów. Pierwotnie festiwal miał odbyć się w kwietniu, ale ze względu na pandemię został przesunięty.
- Festiwal rozpocznie się od koncertu kwartetu "Aquamarine", podczas którego zabrzmi muzyka filmowa. Tydzień później zaprezentujemy duet ambitnych dźwięków. Wystąpią w nim Włodzimierz Spodymek, Mariusz Klimsiak, moja skromna osoba i pojawi się debiutantka - mówi Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczny festiwalu. - Jeśli chodzi o koncert 19 października Leonarda Da Vinci i Viola Organista to będzie bardzo nietypowa sytuacja w województwie naszym, ale też dla całego kraju. Profesor Sławomir Zubrzycki od lat jest związany z Akademią Muzyczną w Krakowie, ale jest także twórcą utworów, które są pisane na Violę Organistę, a instrument ten powstał, dzięki jego pracy. To jest jedyny tego typu instrument na świecie i będziemy mieli okazję go obejrzeć. Jako następny usłyszymy 26 października koncert w roli głównej fortepian. Naszym mistrzem będzie tym razem Marek Szlezer.

Na zakończeniu festiwalu pojawi się Jacek Kawalec z zespołem, który zaprezentuje utwory znanych rockowych artystów. Wszystkie koncerty będą utrzymane w rygorze sanitarnym, a uczestnicy muszą dostosować się do nowych wytycznych.

- Udostępniliśmy w tym roku 75 miejsc, a to jest 50 procent miejsc na salach. Obowiązuje bezwzględna rejestracja i ewidencja osób, które chcą przyjść na koncerty. Oczywiście przy tym konieczność dezynfekcji rąk przed wejściem, maseczki w środku i dobry stan zdrowia - dodaje Tomasz Ganczarek, prezes spółki Zamek Moszna.

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Barbara Hortyńska
Tomasz Ganczarek

Kultura i rozrywka

2021-09-27, godz. 11:20 Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Zaplanowano około 50 wydarzeń Przed nami 30. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. W programie 11 spektakli konkursowych, debata, spotkania autorskie i wystawy, w sumie blisko 50… » więcej 2021-09-27, godz. 05:45 45. OKT: za najlepsze przedstawienie uznano "Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" Teatru Osterwy w Lublinie 'Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu' w reż. Jędrzeja Piaskowskiego z Teatru Osterwy w Lublinie zdobyło główną nagrodę im. Wojciecha Bogusławskiego… » więcej 2021-09-25, godz. 18:08 Już niebawem ruszy 19. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy 'Miłość' to hasło przewodnie tegorocznego 19. Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy. Pochodzący ze Strzelec Opolskich aktor Arkadiusz Jakubik otrzyma Honorową… » więcej 2021-09-25, godz. 16:20 45.OKT: "Matka" w reż. Radka Stępnia na scenie Modelatornia Trwają 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne 'Klasyka Żywa'. Wśród spektakli biorących udział w konkursie jest 'Matka' Witkacego w reż. Radka Stępnia z Teatru… » więcej 2021-09-25, godz. 13:45 Finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena z aplauzem publiczności otwiera przygotowania do jubileus… Publiczność 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku nie zawiodła i żywiołowo zareagowała na występ Orkiestry Symfonicznej Filharmonii… » więcej 2021-09-24, godz. 21:00 Rusza kolejna edycja "Ton Zdrowia". Tym razem medycy nie tylko będą koncertować, także zaszczepią przeciw COVID-19 Lekarze zagrają dla pacjentów. Rusza kolejna edycja 'Ton Zdrowia'. Tym razem doktorzy nie tylko będą śpiewać i grać, ale i zaszczepią. Dzisiaj (24.09)… » więcej 2021-09-24, godz. 19:25 Już jutro rusza międzynarodowy Festiwal Kino Dzieci. Co czeka najmłodszych widzów? Filmy pełno i krótkometrażowe, animacje, czy dokumenty przeznaczone dla najmłodszych widzów. To wszystko czeka na uczestników 8. Festiwalu Filmowego Kino… » więcej 2021-09-24, godz. 16:07 Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła… » więcej 2021-09-24, godz. 15:30 Przed nami wielki finał 29. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku Dzieła Ludwiga van Beethovena, Piotra Czajkowskiego oraz Mieczysława Karłowicza usłyszymy dziś (24.09) wieczorem podczas finałowego koncertu 29. Śląskiego… » więcej 2021-09-24, godz. 11:00 "Łap RAP" w Muzeum Polskiej Piosenki. Na początek warsztaty taneczne Jakub 'Grędziu' Gręda, wielokrotny laureat konkursów tanecznych poprowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. To wydarzenie otworzy projekt edukacyjno-artystyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »