Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 11:45 Autor: Maja Laksy

"Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządzących

Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej [fot.Maja Laksy]
Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej [fot.Maja Laksy]
Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry - tego chcą opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej. W tym celu na najbliższej sesji rady miasta w Opolu planują złożyć apel, który ma zmobilizować rząd do podjęcia konkretnych działań.
- Mieliśmy duże zapowiedzi, czy to premiera Mateusza Morawieckiego, czy też minister Moskwy i innych czołowych polityków partii rządzącej, że tę sprawę rozwiążą i zostaną wdrożone takie rozwiązania, żeby takie katastrofy ekologiczne się w przyszłości nie pojawiały. Niestety, do dnia dzisiejszego do żadnych działań nie doszło, a członkowie partii rządzącej udają, że problemu już nie ma - mówi Przemysław Pospieszyński, przewodniczący klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

- Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik. To głównie człowiek i jego działania, decyzje powodują, że nasze rzeki są w takim stanie - dodaje Barbara Kamińska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Opola.

- Skutki zanieczyszczenia ekosystemu rzek są nie tylko związane z degradacją tego ekosystemu, ale również wpływają na zdrowie i życie ludzi. Wpływają na biznesy, na gospodarkę, która opiera się na dorzeczu Odry, ale również wpływają na wizerunek naszego kraju i pokazują, jak bardzo bagatelizujemy sytuacje związaną z ochroną środowiska.

- Ostatnie 7 lat pokazuje, jak rząd dba o środowisko w naszym kraju - dodaje Tomasz Kaliszan, radny Platformy Obywatelskiej. - Wycinka drzew na każdym etapie. Jakość wód każdy widzi i każdy niestety czuje, jaka jest ta jakość wód. Apelujemy o natychmiastowe działania na rzecz poprawy jakości wody i żeglugi, bo to jest sól naszej ziemi i przyszłość Polski, abyśmy dbali o nasze środowisko, bo z dnia na dzień będzie coraz gorzej, a tego byśmy nie chcieli.

Sesja rady miasta, na której przedstawiciele Platformy Obywatelskiej złożą wspomniany apel odbędzie się w czwartek (29.09).

Dodajmy, że wczoraj Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 3 miliony złotych na odbudowę bioróżnorodności opolskiego odcinka Odry. Pieniądze trafią m.in. do organizacji i fundacji zajmujących się zarybianiem. W sumie na odbudowę ekosystemu Odry w całym kraju przeznaczonych zostanie 14 milionów złotych.
Przemysław Pospieszyński
Barbara Kamińska
Tomasz Kaliszan

Wiadomości z regionu

2022-11-30, godz. 22:04 Mundial w Katarze. Polska przegrała z Argentyną, ale mamy awans [KOMENTARZE] Piłkarska reprezentacja Polski awansowała do 1/8 finału mistrzostw świata w Katarze. W rozegranym na Stadionie 974 w Dosze meczu 3. kolejki grupy C drużyna… » więcej 2022-11-30, godz. 21:00 Zdążyć przed zimą. Wielki front robót na drogach wojewódzkich W połowie grudnia zakończy się remont nawierzchni na DW 385 w Krasnej Górze, podobnie będzie na DW 401 między Młodoszowicami a Grodkowem. Zakończy się… » więcej 2022-11-30, godz. 19:30 Opolska młodzież radzi, jak oszczędzać prąd i gaz. Ruszyła kampania "Oszczędzaj jak Młodzi" Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego wspólnie z Technikum Elektrycznym w Opolu opracowało kilka rad, jak skutecznie oszczędzać prąd, wodę… » więcej 2022-11-30, godz. 18:30 "Wezwań do zdarzeń jest coraz więcej". Opolska baza LPR ma już 6 lat Średnio startuje od 4 do 5 razy dziennie, a w ciągu ostatniego roku wykonał blisko 550 lotów. Mowa o Ratowniku23, czyli śmigłowcu, który od 6 lat służy… » więcej 2022-11-30, godz. 18:00 W Kolonowskiem będzie bezpieczniej. Mobilne zapory dla OSP Fosowskie Strażacy z OSP Fosowskie w gminie Kolonowskie jednym z laureatów IV edycji programu „WzMOCnij swoje otoczenie”. Dzięki przyznanemu przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne… » więcej 2022-11-30, godz. 17:00 Przebudowa Krapkowickiej w Opolu. Oferty można składać do 5 grudnia Przedłużono termin składania ofert na przebudowę ulicy Krapkowickiej w Opolu. Dziś (30.11) w opolskim magistracie miało nastąpić otwarcie ofert na to zadanie… » więcej 2022-11-30, godz. 16:35 Panowie poszli na badania. Rośnie świadomość profilaktyki raka jąder i prostaty Rak jąder może dotyczyć także młodych mężczyzn, a wczesne wykrycie tej choroby daje szanse na pełne wyleczenie. Podczas listopadowej akcji Movember specjaliści… » więcej 2022-11-30, godz. 16:00 Opole: bez długich kolejek w ostatnim dniu składania wniosków o tańszy prąd Mija dzisiaj (30.11) termin złożenia wniosku o tańszy prąd dla samorządów, małych i średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów użyteczności publiczne… » więcej 2022-11-30, godz. 15:30 Mundial w Katarze. Wieczór pełen emocji, czyli mecz Polska - Argentyna - Polacy muszą to wygrać - tak o dzisiejszym (30.11) mundialowym meczu polskiej reprezentacji z Argentyną mówią opolanie. Emocji nie zabraknie. Większość… » więcej 2022-11-30, godz. 14:15 Oszuści internetowi wciąż aktywni. Policja apeluje o rozsądek Wykorzystują internet do oszustw. Strzelecka policji przestrzega przed nieuczciwymi sprzedawcami i kupującymi. W ostatnich dniach do kryminalnych z KPP w Strzelcach… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »