Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 12:25 Autor: Katarzyna Doros

3 miliony na odbudowanie bioróżnorodności i zarybienie Odry. Pieniądze przekazał WFOŚiGW w Opolu [ZDJĘCIA]

Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 3 miliony złotych na odbudowę bioróżnorodności opolskiego odcinka Odry. Pieniądze trafią m.in. do organizacji i fundacji zajmujących się zarybianiem. W sumie na odbudowę ekosystemu Odry w całym kraju przeznaczonych zostanie 14 milionów złotych.
- Program dedykowany jest różnorodności i odtworzeniu ichtiofauny w Odrze po katastrofie ekologicznej, do której doszło w lipcu - mówi Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. - Przede wszystkim stawiamy na zarybianie, ale na zarybianie w oparciu o opinię Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Po drugie, to pieniądze także na monitoring ichtiofauny, ponieważ również beneficjentami w ramach ustawy o rybactwie śródlądowym mogą być uczelnie, instytuty badawcze, które zgodnie z tą ustawą mogą skorzystać z tych pieniędzy. Również kosztem kwalifikowanym będzie pozyskiwanie tarlaków jako bazy genetycznej do rozmnożenia tego narybku.

- Od trzech tygodni sytuacja na Kanale Gliwickim jest opanowana. Czekamy wszyscy na raport przygotowany przez ministerstwo klimatu - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Natomiast jakby na to nie patrzeć te ryby, które padły na Kanale Gliwickim na tym odcinku kędzierzyńsko-kozielskim trzeba odtworzyć. W związku z tym bardzo mnie cieszy inicjatywa podjęta przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w województwach nadodrzańskich, łącznie z Opolem. Bo przeznaczenie kwoty 14 milionów złotych to kwota niebagatelna, jeżeli chodzi o zarybianie. To naprawdę są miliony ryb, które będą mogły dojrzewać, dorastać do wieku dorosłego w Kanale Gliwickim i w Odrze.

Program to efekt porozumienia prezesów funduszy w pięciu województwach: zachodniopomorskiego, lubuskiego dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Nabór do programu startuje w październiku i będzie można z niego skorzystać do końca 2025 roku.
Aleksandra Drescher
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2022-12-01, godz. 20:30 Stroiki, ozdoby i zbiórka fantów. Dzieci z PSP 11 w Opolu pomagają potrzebującym Uczniowie PSP nr 11 Opolu ruszyli z przedświąteczną pomocą dla potrzebujących. Młodzież zebrała książki i zabawki dla najmłodszych podopiecznych fundacji… » więcej 2022-12-01, godz. 20:30 Wątpliwości ws. likwidacji izby wytrzeźwień. Pijani będą obciążać SOR-y? Przypomnijmy, decyzją władz Opola od 1 kwietnia przyszłego roku izba wytrzeźwień przy ul. Oświęcimskiej przestanie działać. Pojawiają się jednak głosy… » więcej 2022-12-01, godz. 20:22 Ciężarówka stoczyła się ze skarpy wiaduktu w Dąbrowie Dziś (01.12) kilka minut po godz. 19:00 w Dąbrowie, w powiecie opolskim, samochód ciężarowy wypadł z drogi, stoczył się ze skarpy wiaduktu, a następnie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:42 Pacjenci z Ukrainy dotarli do Opola. Tu będą leczyli rany powstałe na skutek wojny Pięcioro pacjentów ze szpitali z ogarniętej wojną Ukrainy dotarło późnym popołudniem specjalnym pociągiem do Opola. Leczenie dokończą w szpitalach działających… » więcej 2022-12-01, godz. 18:30 Seniorzy rozmawiali z naukowcami o swoim dobrostanie. "Wiele jest do zrobienia" Jak zachęcić seniora do aktywności, uczestniczenia w zajęciach oraz jak sprawić, aby czuł się dobrze w naszym społeczeństwie? Między innymi na takie… » więcej 2022-12-01, godz. 17:15 300 uczniów z całego regionu otrzymało stypendia Stypendia mają być wsparciem dla uczniów, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce, a jednocześnie mają trudną sytuację materialną. Każdy uczeń… » więcej 2022-12-01, godz. 16:59 Oszczędzanie w opolskich szkołach. "Redukujemy oświetlenie" [FILM] Żarówki ledowe, gaszenie światła, obniżanie temperatury w pomieszczeniach. To tylko niektóre ze sposobów na oszczędności w związku z prognozowanymi wysokimi… » więcej 2022-12-01, godz. 16:42 Nowe komputery trafią do Głogówka Gmina Głogówek rozstrzygnęła przetarg na zakup sprzętu komputerowego, sfinansowanego w całości w ramach programu ''Cyfrowa gmina''. Samorząd przeznaczy… » więcej 2022-12-01, godz. 16:30 Protest przed siedzibą NBP w Opolu. Pan Janusz stracił duże pieniądze Mieszkaniec Nysy stracił 210 tysięcy złotych i dziś (01.12) protestował przez siedzibą Narodowego Banku Polskiego w Opolu. » więcej 2022-12-01, godz. 15:29 Opolski sanepid edukuje o HIV i AIDS. "Jeszcze wiele rzeczy do zrobienia" - Wciąż jest jeszcze wiele rzeczy do zrobienia w kwestii edukacji HIV, nie tylko wśród młodych osób - mówi Aneta Anioł z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »