Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-26, 12:25 Autor: Katarzyna Doros

3 miliony na odbudowanie bioróżnorodności i zarybienie Odry. Pieniądze przekazał WFOŚiGW w Opolu [ZDJĘCIA]

Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Konferencja WFOŚiGW dotycząca Odry [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Most kolejowy na Odrze, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Fragment Odry, Opole [fot. Maciej Marciński]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu przekazał 3 miliony złotych na odbudowę bioróżnorodności opolskiego odcinka Odry. Pieniądze trafią m.in. do organizacji i fundacji zajmujących się zarybianiem. W sumie na odbudowę ekosystemu Odry w całym kraju przeznaczonych zostanie 14 milionów złotych.
- Program dedykowany jest różnorodności i odtworzeniu ichtiofauny w Odrze po katastrofie ekologicznej, do której doszło w lipcu - mówi Aleksandra Drescher, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. - Przede wszystkim stawiamy na zarybianie, ale na zarybianie w oparciu o opinię Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Po drugie, to pieniądze także na monitoring ichtiofauny, ponieważ również beneficjentami w ramach ustawy o rybactwie śródlądowym mogą być uczelnie, instytuty badawcze, które zgodnie z tą ustawą mogą skorzystać z tych pieniędzy. Również kosztem kwalifikowanym będzie pozyskiwanie tarlaków jako bazy genetycznej do rozmnożenia tego narybku.

- Od trzech tygodni sytuacja na Kanale Gliwickim jest opanowana. Czekamy wszyscy na raport przygotowany przez ministerstwo klimatu - mówi wojewoda Sławomir Kłosowski. - Natomiast jakby na to nie patrzeć te ryby, które padły na Kanale Gliwickim na tym odcinku kędzierzyńsko-kozielskim trzeba odtworzyć. W związku z tym bardzo mnie cieszy inicjatywa podjęta przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w województwach nadodrzańskich, łącznie z Opolem. Bo przeznaczenie kwoty 14 milionów złotych to kwota niebagatelna, jeżeli chodzi o zarybianie. To naprawdę są miliony ryb, które będą mogły dojrzewać, dorastać do wieku dorosłego w Kanale Gliwickim i w Odrze.

Program to efekt porozumienia prezesów funduszy w pięciu województwach: zachodniopomorskiego, lubuskiego dolnośląskiego, śląskiego i opolskiego. Nabór do programu startuje w październiku i będzie można z niego skorzystać do końca 2025 roku.
Aleksandra Drescher
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2024-04-23, godz. 20:00 Powstaje filmowy komediodramat o życiu w czasach PRL-u. "Problem alkoholowy był wtedy dość spory" W Prudniku trwają zdjęcia do filmu 'Kiedyś to było'. Komediodramat kręcony będzie głównie w pobliskiej Rudziczce i opowiada o czasach PRL-u. Kanwą są… » więcej 2024-04-23, godz. 18:45 Zmiana warty w Praszce. Burmistrz Tkaczyński ustępuje Włodzimierzowi Stochniałkowi Po niemal 18 latach zmienia się włodarz gminy Praszka. W niedzielnej drugiej turze wyborów samorządowych Włodzimierz Stochniałek (Trzecia Droga) wygrał… » więcej 2024-04-23, godz. 17:15 Są szanse na dużą przebudowę ulicy Łąkowej w Opolu. Trzeba będzie wystąpić o ZRID [INTERWENCJA] Są plany przebudowy ulicy Łąkowej na Nadodrzu w Opolu. Powracamy do tematu poruszanego w dzisiejszym (23.04) magazynie interwencyjnym. » więcej 2024-04-23, godz. 17:00 Kolejne utrudnienia na DK45. Będzie kilka zmian w organizacji ruchu Kolejne zmiany czekają kierowców na remontowanym odcinku DK45 pomiędzy Rogowem Opolskim a Krapkowicami. » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Sadzonki za makulaturę oferuje ReUżytkownia w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziemi 10 kilogramów makulatury za sadzonkę ziół, kwiatów lub materiałową torbę. To dzisiejsza propozycja ReUżytkowni w Opolu z okazji Światowego Dnia Ziem… » więcej 2024-04-23, godz. 16:15 Praktyki prudnickich uczniów we Włoszech i Hiszpanii. Zwiększają swoje kompetencje i poznają system pracy w UE We włoskim Reggio Emilia kwalifikacje podnoszą uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Kolejna grupa młodzieży odbędzie praktyki zawodowe na Wyspach… » więcej 2024-04-23, godz. 16:00 Gwizdek "bohaterem" porodu cesarskiego. "Pacjentka bierze czynny udział w urodzeniu się dziecka" Trzeba nauczyć się gwizdać i oddychać z przepony. To część wymogów, które musi spełnić przyszła mama, aby móc urodzić dziecko poprzez poród francuski… » więcej 2024-04-23, godz. 14:39 31 głosów zdecydowało o wygranej Andrzeja Wesołowskiego w Tułowicach 31 głosów zadecydowało o tym, że Andrzej Wesołowski będzie pełnił funkcję burmistrza Tułowic przez kolejnych 5 lat. W wyborczej „dogrywce” zmierzył… » więcej 2024-04-23, godz. 14:15 Zakasają rękawy i będą sprzątać rzeki. Rusza międzynarodowa akcja "Czysta Odra" Opony, butelki, niedopałki papierosów, a nawet elementy sprzętu domowego czy wanny. To wszystko można znaleźć w Odrze, dlatego trzeba ją sprzątać. Niebawem… » więcej 2024-04-23, godz. 12:15 Nielegalne składowisko odpadów w Krapkowicach. Policja zatrzymała dwie osoby 45-letni mężczyzna i jego o 9 lat starszy kolega zostali zatrzymani przez opolskich policjantów w związku z kolejnym wątkiem śledztwa w sprawie 'mafii … » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »