Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-27, 16:40 Autor: Witold Wośtak

Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy

Łukasz Gruca przed Urzędem Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
Łukasz Gruca przed Urzędem Miasta Opola [fot. Witold Wośtak]
O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota, jak sam o sobie mówi, zorganizował dzisiaj (27.09) konferencję prasową.
Termin wybrał nieprzypadkowy, bo dokładnie 83 lata temu utworzono Polskie Państwo Podziemne. Gruca podkreślał, że w czasie okupacji wieszanie polskiej flagi groziło śmiercią, a dziś flag nie ma, mimo braku przeszkód.

- Osobiście czuję się poniżony brakiem biało-czerwonych flag w przestrzeni publicznej. To odnosi się do Urzędu Miasta Opola, gdzie flagi zostały ściągnięte. Są też dwa pomniki na placu Wolności czy pusty maszt na placu Konstytucji 3 Maja.

Gruca złożył również dzisiaj skargę do Biura Rady Miasta Opola.

- Obowiązek wywieszania flag państwowych dotyczy też miejsc obradowania samorządów. To oznacza, że podczas sesji flaga powinna wisieć. Biało-czerwonych barw nie ma już od kilku miesięcy. Pisałem w tej sprawie do urzędu miasta, ale otrzymałem enigmatyczne i niejasne odpowiedzi.

Adam Leszczyński, rzecznik ratusza, odpowiada, powołując się na przepisy. Po pierwsze flaga państwowa ma wisieć w przypadku rocznic i świąt państwowych. Po drugie na Ratuszu flaga powiewa cały rok, tyle że nie powinna być eksponowana w czasie silnego wiatru czy ulewnego deszczu.
Łukasz Gruca 1
Łukasz Gruca 2

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 15:55 Opole w ten weekend jest stolicą szermierki Ponad 300 zawodniczek i zawodników z kilkudziesięciu klubów z całej Polski przyjechało w ten weekend do Opola na I Turniej Piastów Opolskich w szpadzie… » więcej 2022-11-26, godz. 15:05 Trudne warunki na trasach. Mnożą się zdarzenia drogowe Choć mróz odpuścił warunki na trasach województwa do doskonałych nie należą. Jest mokro i ślisko. Co rusz otrzymujemy informację o kolejnych wypadkach… » więcej 2022-11-26, godz. 14:29 Podczas szukania przecen w "Karolince" można zadbać również o zdrowie Badanie poziomu cukru i ciśnienia oraz profilaktyka dotycząca raka piersi czy raka jąder. Między innymi takie możliwości daje dzisiaj (26.11) akcja 'Zdrowie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Powodem masowego zachorowania lokatorów ośrodka w Głuchołazach mogą… Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »