Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-20, 21:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolski ratusz podsumował wydatki i działania w pandemii koronawirusa. Powstał miejski raport

Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Ratusz w Opolu [fot. Agnieszka Stefaniak]
Test na koronawirusa [Fot. Claudio, Rampinini, Canva]
Test na koronawirusa [Fot. Claudio, Rampinini, Canva]
Opolski ratusz przygotował raport, w którym podsumowano wydatki związane z pandemią koronawirusa. Z danych zebranych przez urzędników wynika, że w roku 2020 i 2021 walka z COVID-19 kosztowała stolicę regionu ponad 188 milionów złotych. Miało to związek z mniejszymi wpływami do budżetu miasta, zabezpieczeniem mieszkańców i pracowników w środki ochronne czy z organizacją pracy i nauki zdalnej.
- W 2020 roku te wydatki wynosiły ponad 125 milionów, z czego blisko 105 milionów pochodziło z Funduszu Pracy, a 10 milionów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - mówi Grzegorz Marcjasz, sekretarz Urzędu Miasta w Opolu. - W 2021 roku wydatki, jakie miasto poniosło to była już kwota 59 milionów złotych. Czyli już prawie połowa mniej, mimo że pandemia przybierała na sile, ale już wtedy wiedzieliśmy, w jaki sposób też się organizować. Każde miasto odczuło te skutki finansowe. Dochody w zasadzie w każdym obszarze zostały uszczuplone, ale to też wiązało się z pomocą dla naszych mieszkańców.

Jak wynika z raportu w tym czasie plan dochodów miasta zmniejszył się o ponad 24 miliony złotych. Miało to związek np. ze zwolnieniem wielu przedsiębiorców z niektórych podatków czy z mniejszej liczby pasażerów korzystających wówczas z komunikacji miejskiej.

- Sporo miejsca w raporcie poświęciliśmy obszarom społecznym, czyli temu, co w okresie pandemii miasto kierowało bezpośrednio do mieszkańców - mówi Dorota Rutkowska, naczelnik wydziału polityki społecznej w opolskim ratuszu. - Znajdujemy tam informacje o tym, jak działało wsparcie dla seniorów, gdzie woziliśmy ludziom zakupy będącym w kwarantannie. W raporcie znajdują się także informacje o całej działalności MOPR-u, o tym, jak miasto wprowadziło pomoc psychologiczną czy jak wspieraliśmy dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych. Bo przypomnę, że dzieci z naszych domów dziecka również przeszły na edukację zdalną.

- Jeśli chodzi o edukację zdalną to jeden z wniosków dotyczy tego, że trzeba na bieżąco modernizować sieci w szkołach - zauważa Aleksander Iszczuk, naczelnik wydziały oświaty Urzędu Miasta Opola. - Trzeba mieć sprzęt, na którym możemy organizować zdalne nauczanie, ale to jest wniosek nie tylko szkolny, ale ogólny, a nawet ogólnopolski. Bo to, że sygnał wychodzi to nie znaczy, że on też dochodzi. Szkoła to też bardzo ścisła współpraca ze służbami sanitarnymi. Ta współpraca była nie tylko dzienna, ale też nocna.

- Uznałem, że warto zebrać wszystkie informacje pochodzące z samego urzędu, miejskich instytucji i spółek w jednym miejscu - mówi Piotr Mielec, radny Opola. - Jest tam wiele ciekawych informacji na temat tego, jak właśnie Opole reagowało na samą pandemię. Jest tam naprawdę wiele ciekawych i przydatnych informacji, myślę również, że przydatnych nie tylko dla samych radnych, dla mieszkańców, ale również dla osób bezpośrednio zarządzających samym miastem czy poszczególnymi wydziałami, instytucjami miejskimi. Bo to jest dla nas wszystkich szkoła.

Raport dostępny jest na stronie opole.pl. Dodajmy, że radni będą omawiać ten dokument podczas najbliższej sesji rady miasta (29.09).
Grzegorz Marcjasz
Dorota Rutkowska
Aleksander Iszczuk
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2022-11-29, godz. 17:50 Kolejne zatrzymania ws. obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo prowadzi opolska prokuratura 26 osób zostało zatrzymanych w sprawie obrotu fałszywymi fakturami VAT. Śledztwo od dwóch lat jest prowadzone wspólnie przez wydział ds. przestępczości… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 "Płatek śniegu" zamontowany na Wieży Zachodniej murów obronnych w Byczynie Specjalny dźwig wciągnął nową więźbę dachową na Wieżę Zachodnią zabytkowych murów obronnych w Byczynie. Rewitalizacja tej części obwarowań rozpoczęła… » więcej 2022-11-29, godz. 16:20 Opolskie szpitale przyjmą pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Trwają przygotowania Opolskie szpitale przygotowują się do ewentualnego przyjęcia pacjentów ewakuowanych z zachodniej Ukrainy. Wojewoda opolski spotkał się ze starostami, którzy… » więcej 2022-11-29, godz. 15:14 Włamywał się do budynku i wycinał instalację elektryczną. Szkody na 100 tys. złotych [FILM] Aby zdobyć pieniądze, wycinał instalację elektryczną w niezamieszkałym domu. Wpadł, bo jego obecność zaniepokoiła sąsiadów. » więcej 2022-11-29, godz. 14:55 Gigantyczny pawilon dydaktyczny w szkole rolniczej w Bogdańczowicach. Rusza budowa Ponad 8,5 miliona złotych będzie kosztować budowa wielofunkcyjnej hali dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bogdańczowicach. Inwestycja ruszy… » więcej 2022-11-29, godz. 14:15 Radni wojewódzcy zgodni. Rosną dotacje na opolski sport Samorząd województwa opolskiego z roku na rok przeznacza coraz więcej pieniędzy na sport. W 2015 roku z budżetu regionu na kulturę fizyczną przeznaczono… » więcej 2022-11-29, godz. 12:40 Tragiczny listopad na opolskich drogach. W policyjnych statystykach odnotowano kolejny śmiertelny wypadek Policja pod nadzorem prokuratury ustala okoliczności śmiertelnego wypadku w Żywocicach. Wczoraj (28.11) późnym popołudniem na drodze krajowej 45, na wysokości… » więcej 2022-11-29, godz. 12:39 Autostrada A4: węzeł Opole Południe zamknięty do 16 grudnia Nie do 30 listopada, a do 16 grudnia będzie zamknięty węzeł autostradowy Opole Południe - informuje opolski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i… » więcej 2022-11-29, godz. 12:01 Rynek w Baborowie odzyska dawny blask. Rozpoczyna się remont centralnego placu miasta Rozpoczyna się pierwszy etap przebudowy rynku w Baborowie. Centralny plac miasta całkowicie zmieni swój dotychczasowy wygląd. Na początek zostanie wymieniona… » więcej 2022-11-29, godz. 10:40 Kranówka z sieci Michałówek już zdatna do spożycia - informują służby sanitarne Mieszkańcy miejscowości Michałówek, Sosnówka i Grodziec w gminie Niemodlin już mogą pić i korzystać z kranówki. Jak potwierdził Powiatowy Inspektor… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »