Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-17, 11:10 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Trzeba myśleć o środowisku w tych zbiornikach". Wojewoda opolski o zasadach zrzutów wody ze zbiorników retencyjnych do Odry

Jezioro Otmuchowskie - zapora [fot. Dorota Kłonowska]
Jezioro Otmuchowskie - zapora [fot. Dorota Kłonowska]
Zbiornik nyski - zapora [fot. Daniel Klimczak]
Zbiornik nyski - zapora [fot. Daniel Klimczak]
Jezioro Turawskie foto: B.Kalisz
Jezioro Turawskie foto: B.Kalisz
Jezioro Nyskie [fot. Jakub Biel]
Jezioro Nyskie [fot. Jakub Biel]
"To nie jest takie proste, że wodę ze zbiorników retencyjnych można spuścić do rzeki". Tak do wczorajszych (16.08) słów posła Witolda Zembaczyńskiego odniósł się wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Przypomnijmy, parlamentarzysta podczas konferencji prasowej zarzucił służbom, że te nie zrzuciły wody ze zbiornika retencyjnego w Turawie oraz Nysie i nie próbowały ratować Odry przed katastrofą ekologiczną. Wojewoda tłumaczy, że tu trzeba mocno zastanowić się nad ewentualnymi skutkami. Mniej wody w Jeziorze Turawskim może spowodować, że pojawią się w nim sinice.
- Ja od pewnego czasu jestem w stałym kontakcie z zarządcami naszych zbiorników retencyjnych. Sytuacja na tych akwenach nie jest prosta. Tam obowiązują bardzo ścisłe procedury gospodarowania wodą - mówi Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Muszą one być przestrzegane z wielu powodów. Jednym z nich jest ten środowiskowy. Nie sztuka spuścić wodę do Nysy Kłodzkiej czy do Małej Panwi i spowodować takie obniżenie stanu wody Jeziora Turawskiego i Nyskiego, które doprowadzi do zakwitu. Tym samym spowoduje to śnięcie ryb, masowe śnięcie na niespotykaną skalę w jeziorze.

- Są też czynniki techniczne. Tam są ścisłe procedury i regulamin, kiedy, ile i jak tę wodę można opuszczać - dodał wojewoda opolski.

Ponadto, jak zapowiedział wojewoda Kłosowski, poseł Zembaczyński w ciągu 7 dni otrzyma odpowiedzi na zadane mu pytania.
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2022-11-28, godz. 15:40 Dewastacja plebanii w Branicach. Niszczył wszystko, co spotkał na swojej drodze [FILM] Na kilkadziesiąt tysięcy złotych oszacowano straty parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Branicach po tym, jak w zeszłym tygodniu na plebanię… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 "Niewiarygodny partner" kontra "fałszowanie rzeczywistości". Spór o finanse namysłowskiego szpitala W projekcie przyszłorocznego budżetu Namysłowa nie zapisano wsparcia dla tamtejszego szpitala. Starostwo wzywa gminę do zwiększenia finansowania placówki… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 W Namysłowie nie wystarcza pieniędzy na wywożenie śmieci. Podwyżek nie będzie Opłaty pobierane od mieszkańców gminy Namysłów nie wystarczają na pokrycie wszystkich kosztów związanych z wywozem śmieci. Magistrat jednak nie chce sięgać… » więcej 2022-11-28, godz. 14:00 ZUS: ostatni dzwonek na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną Zaledwie kilkadziesiąt godzin pozostało na złożenie wniosku o wyprawkę szkolną w ramach programu 'Dobry start'. Można je składać tylko trzema kanałami… » więcej 2022-11-28, godz. 12:30 Spali w pustostanie. Z pożaru uratowali ich policjanci Kędzierzyńsko-kozielscy policjanci uratowali trzech mężczyzn z płonącego budynku. Do tej interwencji doszło w nocy z środy na czwartek (23-24.11). » więcej 2022-11-28, godz. 12:00 Opole: dwa tygodnie bez przejścia pod mostem wzdłuż kanału Młynówka Zamknięte na około dwa tygodnie zostanie dzisiaj (28.11) przejście pod mostem kolejowym wzdłuż kanału Młynówka w Opolu. Chodzi o trasę po stronie dworca… » więcej 2022-11-28, godz. 11:37 "Zając" dotarł. Nowa łódź ratownicza dla strażaków z OSP Mechnica-Kamionka 'Zając' jest już na stanie strażaków z OSP Mechnica-Kamionka w gminie Reńska Wieś . Mowa o nowoczesnej łodzi ratowniczej, na którą zrzutkę zrobiły władze… » więcej 2022-11-28, godz. 11:15 Z otwartym piwem na przesłuchanie. Wpadka na policyjnym parkingu Piłeś, nie jedź. Tej rady nie posłuchał 26-letni mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, który po spożyciu alkoholu przyjechał na tamtejszą… » więcej 2022-11-28, godz. 10:40 Polska 2050 wybrała władze wojewódzkie. "Ta drużyna zrobi dla Opolszczyzny wiele dobrego" - Wybór władz wojewódzkich jest zwieńczeniem naszych dotychczasowych trzyletnich działań - powiedział w 'Porannej Rozmowie Radia Opole' Adam Gomoła z zarządu… » więcej 2022-11-28, godz. 10:15 Będzie bezpieczniej. Na Górze św. Anny powstanie radar meteorologiczny Radar hydrologiczno-meteorologiczny powstanie na Górze św. Anny. Wojewoda opolski wydał decyzję na realizację inwestycji. Porozumienie w tej sprawie zawarto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »