Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-19, 06:30 Autor: IAR [oprac. Marzena Śmierciak]

"Złote algi" w Odrze. Badania potwierdziły obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody

Obrowiec. Fragment Odry [fot. Maciej Marciński]
Obrowiec. Fragment Odry [fot. Maciej Marciński]
W Odrze wykryto złote algi - to właśnie ich zakwit mógł doprowadzić do śniecią ryb. Obecność tych mikroorganizmów w próbkach wody z Odry potwierdził Instytutu Rybactwa Śródlądowego.
Złote algi to rzadki gatunek, ich zakwit mogę spowodować pojawienie się toksyn, które zabijają ryby i małże. Nie są one jednak szkodliwe dla człowieka. - Eksperci prowadzą teraz dalsze badania - powiedziała Polskiemu Radiu Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa. - Będziemy prowadzić badania ryb w kierunku obecności tych toksyn. Co do tego, że te algi są, wątpliwości nie mamy.

Trwają też badania w sprawie tego, co mogło doprowadzić do tak intensywnego zakwitu złotych alg. - Na pewno susza, niski poziom wody i uwarunkowania meteorologiczne to czynniki, które wpłynęły na tę sytuację. Szukamy jeszcze dodatkowych czynników, wykluczamy jednak jakiekolwiek nielegalne zrzuty czy awarie - dodała minister.

Anna Moskwa podkreśliła, że informacje o tym że woda w Odrze została skażona rtęcią, pozostają nieprawdziwe. - Rzeczywiście, Niemcy stwierdzili obecność rtęci po swojej stronie, ale nie w Odrze granicznej, tylko w starorzeczu, w zbiorniku niepowiązanym, gdzie w osadach dennych w sposób naturalny występuje rtęć. Żadne badania wody ani ryb w Polsce nie potwierdziły jakiegokolwiek związku rtęci ze śnięciem ryb - zaznaczyła.

Prezes WWF Polska Mirosław Proppe powiedział dziennikarzom, że pojawienie się złotych alg w wodach Odry oznacza, iż woda jest zasolona. - Algi zabijają organizmy słodkowodne, dlatego nie powinny się znaleźć w rzece - tłumaczył.

Prezes WWF Polska zaznaczył, że złota alga rozwija się w wodzie pochodzącej ze zbiorników solankowych. Wyjaśnił, że taka słona woda pochodzi ze zbiorników, w których odkładane są solanki pokopalniane lub po procesach przemysłowych. Powiedział, że te mikroorganizmy nie są szkodliwe dla człowieka. Zaznaczył przy tym, że sprawy nie można bagatelizować.

Służby środowiskowe i administracja rządowa badają trzy hipotezy katastrofy ekologicznej na Odrze. To zatrucie substancją toksyczną, wpływ warunków naturalnych - w tym niskiego poziomu wód oraz odprowadzenie do rzeki dużej ilości wód poprzemysłowych.

Śledztwo w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze prowadzi prokuratura. Postępowanie jest prowadzone w sprawie zanieczyszczenia środowiska na terenie trzech województw poprzez zanieczyszczenie wód Odry, w następstwie którego nastąpiły zniszczenia w świecie zwierzęcym.

Wiadomości z regionu

2022-09-24, godz. 19:58 Są pieniądze na podwyżki dla pracowników i projekt. Ministerialne wsparcie dla Politechniki Opolskiej Dwa czeki, opiewające na niemal milion złotych każdy, przekazał Politechnice Opolskiej minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek. » więcej 2022-09-24, godz. 18:54 3 miliony złotych z resortu nauki dla UO. Minister Przemysław Czarnek zapowiada wsparcie prac archeologicznych w Katedrze… 3 miliony złotych na dalsze prace archeologiczne w Katedrze Opolskiej otrzyma prawdopodobnie Uniwersytet Opolski. Zapowiedział to prof. Przemysław Czarnek… » więcej 2022-09-24, godz. 18:05 Od wtorku wraca stała organizacja ruchu na A4. To finał pełnego remontu trasy We wtorek (27.09) rozpocznie się przywracanie stałej organizacji ruchu na opolskim odcinku autostrady A4 pomiędzy Górą św. Anny i granicą z woj. śląskim… » więcej 2022-09-24, godz. 18:00 Tragiczny finał poszukiwań zaginionej osoby w Praszce Od piątku praszkowska policja i straż pożarna poszukiwały 73-letneigo mieszkańca miejscowości. Zaginięcie mężczyzny zgłosił jego pasierb. » więcej 2022-09-24, godz. 16:00 Rycerskie prezentacje w centrum Opola. Spotkanie ze średniowieczem Wehikułem czasu do średniowiecza można cofnąć się podczas Festiwalu Piastowskiego przed Zamkiem Górnym w Opolu. » więcej 2022-09-24, godz. 15:16 Chętnych nie brakowało. Plenerowa ścieżka profilaktyczna akcji "Dzień serca" w Opolu [ZDJĘCIA] Dużym zainteresowaniem cieszył się 'Dzień serca' w Opolu. Na placu Kopernika można było skorzystać z bezpłatnych badań, konsultacji oraz warsztatów zdrowego… » więcej 2022-09-24, godz. 15:15 Wczoraj absolwent, dziś już kapral rezerwy. Promocje w 10. BLog [FILM, ZDJĘCIA] 22 studentów z całej Polski przyjęło promocje na stopień kaprala rezerwy w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Absolwenci Legii Akademickiej najpierw musieli… » więcej 2022-09-24, godz. 14:06 To egzamin, który może zadecydować o całym życiu zawodowym. Absolwenci prawa zdają na aplikacje 19 mieszkańców województwa podeszło do corocznych egzaminów wstępnych na aplikacje prawnicze. Tu do wyboru jest aplikacja, adwokacka, radcowska, notarialna… » więcej 2022-09-24, godz. 14:00 Pijany kierowca rajd osobówką zakończył tuż przed murem, wcześniej zniszczył ogrodzenie Do zdarzenia z udziałem pijanego kierowcy doszło w piątkowy wieczór w Ozimku, przy ul. Wyzwolenia. Jak przekazał nam dyżurny Komendy Miejskiej Policji w… » więcej 2022-09-24, godz. 13:16 "Budowlańcy" udzielają rad. W Oleśnie, Strzelcach Opolskich i Kędzierzynie-Koźlu można skorzystać z bezpłatnych… Trzy punkty konsultacyjne działają dzisiaj (24.09) w ramach drugiej edycji Dnia Otwartego Inżyniera Budownictwa. Jeszcze do 16:00 można skorzystać z bezpłatnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »