Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-13, 09:30 Autor: Agnieszka Stefaniak/IAR

Opolscy strażacy kontrolowali Odrę. "Nie stwierdzili śniętych ryb i zanieczyszczeń"

arch [fot. policja]
arch [fot. policja]
Decyzją komendanta Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej druhowie jednostek działających wzdłuż Odry zostali skierowani do skontrolowania stanu rzeki. Na liście województw zaangażowanych w przegląd jakości wody znalazła się również Opolszczyzna.
- Działania prowadzaliśmy na terenie 4 powiatów naszego województwa - informuje asp. Łukasz Nowak, rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP w Opolu

- Mówimy o powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, krapkowickim, opolskim i brzeskim. Łącznie 14 jednostek pływających monitorowało stan Odry. Na szczęście strażacy nie zaobserwowali ani śniętych ryb, ani zanieczyszczeń.

W działania na terenie województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego oraz zachodniopomorskiego jest zaangażowanych 225 strażaków oraz 46 łodzi. Jak przekazał nam asp. Nowak na razie nie ma decyzji, czy druhowie będą sprawdzali rzekę na opolskim odcinku kolejny raz.

Jednocześnie RZGW Wody Polskie Gliwice, które gospodaruje opolskim odcinkiem Odry informuje, że "z uwagi na zintensyfikowanie czynności wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska, mających na celu wskazanie przyczyn masowego śnięcia ryb w wodach rzeki Odry poniżej ujścia Nysy zakazuje się imprez zorganizowanych o wszelkim charakterze na odcinku rzeki Odry, będącym w administracji Wód Polskich w Gliwicach do odwołania."

Okręg opolski Polskiego Związku Wędkarskiego wystosował apel do wędkarzy o powstrzymanie się również do odwołania od amatorskiego połowu ryb na wodach rzeki Odry.

Przypomnijmy, że na terenie trzech województw obowiązuje zakaz wstępu do Odry. Przyczyną jest masowe śnięcie ryb wzdłuż koryta rzeki. Decyzje wydali wojewodowie: zachodniopomorski, lubuski i dolnośląski. Dotyczą one także zakazu pojenia zwierząt, łowienia ryb i uprawiania sportów wodnych na tej rzece.

Wstępne ustalenia wskazują na to, że do skażenia Odry mogło dojść w rejonie tamy w Lipkach, niedaleko Oławy.
Łukasz Nowak

Wiadomości z regionu

2022-09-27, godz. 18:30 Filtracja poprawiła parametry wody w Jeziorze Turawskim. Optymistyczne wyniki trzyletniego projektu naukowców Sprawdził się nowatorski system filtracji wody w Jeziorze Turawskim. To główny wniosek z trzyletniego projektu dotyczącego zbiorników retencyjnych. » więcej 2022-09-27, godz. 18:30 Pracownicy i dziennikarze Radia Opole dobrze wiedzą, jak wykonać pierwszą pomoc [ZDJĘCIA] Jak prawidłowo wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową u noworodka, dziecka i osoby dorosłej - tego mogli dowiedzieć się dziś (27.09) pracownicy i… » więcej 2022-09-27, godz. 18:00 83 lata temu powstało Polskie Państwo Podziemne. "Było największym takim państwem w całej Europie" [ZDJĘCIA] 27 września 83 lata temu w oblężonej Warszawie utworzona została Służba Zwycięstwu Polski. Była to pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa… » więcej 2022-09-27, godz. 17:00 Są już razem ponad 50 lat. Opolskie małżeństwa odebrały medale za długoletnie pożycie małżeńskie [ZDJĘCIA… Były łzy wzruszenia, bukiety kwiatów, szampan i medale. W opolskim ratuszu wyróżniono dziś (27.09) 20 par, które ponad 50 lat temu w urzędzie stanu cywilnego… » więcej 2022-09-27, godz. 16:40 Mieszkaniec Opola pyta o brak polskich flag w mieście. Rzecznik ratusza odpowiada, że są sprecyzowane przepisy O brak polskich flag na budynkach, pomnikach i masztach administrowanych przez Urząd Miasta Opola pyta Łukasz Gruca. Miłośnik lokalnej historii oraz patriota… » więcej 2022-09-27, godz. 16:30 Towarzystwo Przyjaciół Dzieci na Śląsku Opolskim ma 75 lat. Działacze świętowali jubileusz w brzeskim zamku [ZD… Towarzystwo Przyjaciół Dzieci świętuje 75-lecie istnienia swoich opolskich struktur. Z tej okazji działacze, a także osoby i instytucje zaprzyjaźnione z… » więcej 2022-09-27, godz. 16:00 Samorządy szukają pomysłów na oszczędzanie energii. "Zacznijmy korzystać z prądu, tak jak u siebie w domu" Od 1 października administracja rządowa i samorządowa będzie musiała obniżyć zużycie energii o 10 procent. Tak wynika z założeń tarczy solidarnościowej… » więcej 2022-09-27, godz. 15:30 Włamali się po alkohol. Po wszystkim jeden ze sprawców ostrzelał dom z wiatrówki Aby zdobyć alkohol, włamali się do mieszkania. Dzięki błyskawicznej reakcji mundurowych z Lewina Brzeskiego, para złodziei szybko przekonała się, że nie… » więcej 2022-09-27, godz. 12:40 Radni województwa opolskiego dyskutują dziś o finansach regionu. Odznaczyli też dwie instytucje Trwa 46. sesja sejmiku województwa opolskiego. Wśród tematów między innymi analiza regionalnego rynku pracy w pierwszym półroczu oraz udzielenie pomocy… » więcej 2022-09-27, godz. 11:45 "Ryby głosu nie mają, a rzeki to nie śmietnik". Opolscy przedstawiciele Platformy Obywatelskiej z apelem do rządz… Zakaz wylewania nieczystości do rzek, wdrożenie stałego monitorowania jakości wód i pomoc przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku zanieczyszczenia Odry… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »