Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-19, 09:45 Autor: Krzysztof Rapp

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Jakub Roszuk z PZW: To było 30 sztuk. Nie bagatelizujemy tego oczywiście

Śnięte ryby, zdjęcie ilustracyjne [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby, zdjęcie ilustracyjne [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Jakub Roszuk [fot. Mateusz Łapot]
Jakub Roszuk [fot. Mateusz Łapot]
W Kanale Gliwickim wczoraj (18.08) po południu znów zaobserwowano śnięte ryby - tę informację potwierdził dziś (19.08) w "Porannej Rozmowie Radia Opole" Jakub Roszuk, wędkarz, ichtiolog i dyr. biura zarządu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Zapytaliśmy go także, czy złote algi mogły odpowiadać za masowe śnięcie ryb w Odrze.
- Wczoraj po południu taką informację otrzymałem. Z tego co wiem zostały powiadomione wszystkie służby, które miały podjąć jakieś działania, mówię głównie o Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, który miał pobrać próby. Dzisiaj rano miałem informację, że to było 30 sztuk. Nie bagatelizujemy tego oczywiście. W obecnej sytuacji każde śnięcie jest traktowane jako poważne. Z jednej strony się cieszę, że tak jest. Z drugiej jednak w naturalnych warunkach ryby mają prawo snąć - przekonuje Jakub Roszuk.

Zapytaliśmy naszego gościa co sądzi o najnowszych doniesieniach o złotych algach, które mogą być odpowiedzialne za masowe śnięcie ryb w Odrze.

- Nie generalizowałbym, że to jest jedyna przyczyna śnięcia tych ryb. Bo te ryby, z tego co mam informację od użytkowników rybackich z terenów województwa lubuskiego czy zachodniopomorskiego, są po prostu jakby zniszczone. To nie są śnięcia. Nawet jeśli te algi w jakiś sposób atakowały, to te ryby są zniszczone, przepalone. I tu nie generalizowałbym, że to jest jedyna przyczyna - argumentuje gość Radia Opole.

Jakub Roszuk zapewnił, że aktualnie na Opolszczyźnie nie ma zakazu połowu ryb z Odry i nasze odcinki tej rzeki nie są zanieczyszczone. Stąd pomysł, aby to właśnie u nas zorganizować swoistą bazę genetyczną ryb dla całej Odry. Aby tak się stało należy wyeliminować wszelkie zagrożenia dotyczące zanieczyszczenia rzeki i ograniczyć połów, aby populacja ryb odradzała się u nas w sposób naturalny i zarybiała rzekę na całej długości.
Jakub Roszuk cz.1
Jakub Roszuk cz.2

Wiadomości z regionu

2022-10-07, godz. 15:30 Nieszczęśliwy wypadek przy centrum przesiadkowym Opole Główne Do nieszczęśliwego wypadku doszło przy wiacie na rowery przed centrum przesiadkowym Opole Główne. Dwie kobiety potknęły się o dolną belkę konstrukcji… » więcej 2022-10-07, godz. 15:15 Wilki koło Lubszy. Władze gminy zalecają ostrożność w lasach. Czy jest się czego obawiać? W lasach pod Brzegiem ponownie pojawiły się wilki. Władze gminy Lubsza zalecają ostrożność podczas leśnych spacerów i powstrzymanie się przed wchodzeniem… » więcej 2022-10-07, godz. 15:10 Za kilka tygodni będzie można inhalować się przy tężni w Rudnikach Po licznych perturbacjach budowa tężni solankowej w Rudnikach jest już na finiszu. Obiekt powinien być gotowy za półtora miesiąca. » więcej 2022-10-07, godz. 13:43 Stalowa konstrukcja przygniotła pracownika. Ćwiczenia strażaków w jednej z firm w Zawadzkiem Przygniecenie pracownika przez metalowe regały w jednej z firm w Zawadzkiem. Na miejsce skierowano kilka jednostek straży pożarnej, policję oraz śmigłowiec… » więcej 2022-10-07, godz. 13:10 Dni Otwarte Funduszy Europejskich w skansenie w myśl zasady zero waste śladami dawnych zawodów Jak segregować śmieci i co robić, żeby produkować jak najmniej odpadów w myśl idei zero waste? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy gry terenowej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:46 Po kalibrację detektorów do druhów z Odrowąża Aparat do kalibrowania urządzeń pomiarowych kupują strażacy ochotnicy z Odrowąża. To będzie inwestycja, która jak utrzymują - bardzo szybko się zwr… » więcej 2022-10-07, godz. 10:57 Szybka kradzież i szybkie odzyskanie. Amator cudzego "dostawczaka" zatrzymany [FILM] Wszedł na prywatną posesję i wyjechał z niej skradzionym autem. Zdobyczą długo nie nacieszył. Policja z Lewina Brzeskiego w kilka godzin zatrzymała złodzieja… » więcej 2022-10-07, godz. 10:28 Jodek potasu znika z aptek. Specjaliści przestrzegają Jodek potasu oferują różni sprzedawcy w internecie. Prof. Agata Bronisz, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, która była gościem Porannej Rozmowy Radia… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 Aut nie kradli, tylko ich zawartość. Szajka Gruzinów włamujących się do samochodów rozbita, sprawa jest rozwojo… Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 obywatelom Gruzji, którzy zostali zatrzymani w Opolu pod zarzutem kradzieży z włamaniem. To dwaj 26-latkowie i 27-l… » więcej 2022-10-07, godz. 09:30 W Grodkowie powraca problem smogu. Na razie jednak sytuacja wygląda podobnie jak w poprzednich latach Wraz z ochłodzeniem powrócił problem smogu w gminie Grodków. Tamtejsza straż miejska przeprowadziła już pierwsze w tym sezonie kontrole. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »