Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-22, 06:45 Autor: Monika Matuszkiewicz

PZW w Opolu wprowadza na Odrze zasadę "złów i wypuść". Zarządzenie "ma zabezpieczać potencjał ichtiofauny"

Rzeka Odra w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Rzeka Odra w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
wędkarstwo [fot. Joanna Matlak]
wędkarstwo [fot. Joanna Matlak]
W poniedziałek (22.08) zacznie obowiązywać zakaz zabierania ryb z Odry. To oznacza, że będzie można wędkować, ale złowione ryby trzeba będzie wpuścić z powrotem do wody. Zarządzenie, przyjęte przez oddział Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, "ma zabezpieczać potencjał ichtiofauny" i dotyczy dwóch obwodów rybackich na Odrze nr 1 i 2. Zasadę "złów i wypuść" wprowadzono także w województwie śląskim.
Jak zaznacza Jakub Roszuk, dyrektor biura zarządu PZW w Opolu, zakaz ten nie jest wprowadzany ze względu na to, że coś złego się dzieje na Odrze w regionie, ale po to, aby wyeliminować presję wędkarską. - Obawiamy się, że teraz wędkarze z województwa dolnośląskiego, u których jest już taki zakaz mogą przyjechać do nas. To jest jeden element, ale są też inne - wyjaśnia Roszuk.

- Drugi pomysł jest taki, nawet z punktu ichtiologicznego, aby te odcinki Odry stały się taką po pierwsze bazą genetyczną ryb rzecznych, takich jak brzana, kleń, świnka. A po drugie, żeby też stały się taką wylęgarnią. Ryba migruje w rzekach i chcielibyśmy, żeby te odcinki były pod szczególną ochroną, zwłaszcza w dobie tego, co się teraz dzieje.

- Dodatkowo mamy też prośbę do Wód Polski, aby sprawdzały i udrażniały przepławki, bo to są niestety miejsca, gdzie rzeki są grodzone z różnych powodów - dodaje Roszuk.

- Teraz trzeba zrobić wszystko, żeby wyeliminować potencjalne źródła zanieczyszczeń i doprowadzić do odbudowania tego, co było. Nie wiem, ile to potrwa, czy to będzie proces roczny, czy dwuletni i czy w ogóle to odbudujemy na tę skalę. Ale chcemy, aby te odcinki Odry na terenie województwa opolskiego, które będą lepiej monitorowane, jeżeli chodzi o zanieczyszczenia, stworzyć miejscami takiego budowania, zabezpieczenia tej puli genetycznej i tego materiału, który będzie mógł w jakiś sposób spływać i iść w kierunku województw, czy do użytkownika rybackiego do Szczecina.

Zasada "złów i wypuść" na Odrze w regionie ma obowiązywać do końca roku.
Jakub Roszuk 1
Jakub Roszuk 2

Wiadomości z regionu

2022-12-08, godz. 20:45 Marznący Ukraińcy dostaną niezbędny sprzęt dzięki polsko-holenderskiej współpracy Dary warte 30 tysięcy euro wyjadą do pogrążonego w wojnie Iwano-Frankiwska na Ukrainie dzięki współpracy opolskiego i holenderskiego okręgu klubu Lions… » więcej 2022-12-08, godz. 20:00 W Namysłowie pamiętają o Janie Nowickim. Aktor wielokrotnie gościł w tym mieście Namysłów wspomina zmarłego wczoraj (07.12) Jana Nowickiego. Aktor wielokrotnie gościł w mieście przy okazji wydarzeń kulturalnych, a także wziął w nim… » więcej 2022-12-08, godz. 18:15 Pierwsze choinki już stoją w domach. W tym roku przykładamy większą wagę do ich ceny Na ulicach Opolszczyzny widać coraz więcej punktów sprzedaży choinek. Choć do świąt zostały jeszcze ponad 2 tygodnie, sprzedawcy nie narzekają na nud… » więcej 2022-12-08, godz. 17:45 "Świąteczna paczka dla seniora" od dzieci i seniorów z Opola Dzieci z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 25 w Opolu i opolscy seniorzy na chwilę zostali elfami świętego Mikołaja. Produkty spożywcze, chemiczne i drobna… » więcej 2022-12-08, godz. 17:00 Opolscy niepełnosprawni mogą korzystać z dopłat do wynajmu lub kupna mieszkania Dobiega końca podpisywanie umów na dwa programy między opolskim oddziałem Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych a starostami z całego… » więcej 2022-12-08, godz. 16:45 Zabił byłą sympatię, choć mówił, że kocha. "Nie planowałem zabójstwa, chciałem ją tylko nastraszyć" Mówił, że kochał i scyzorykiem chciał tylko nastraszyć swoją byłą sympatię, skończyło się tragicznie. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces… » więcej 2022-12-08, godz. 16:45 Kowalski oskarża Oszańcę o oszustwo. Chodzi o posłanie dziecka na język dla mniejszości Janusz Kowalski zarzuca Marcinowi Oszańcy oszustwo przez wyłudzanie pieniędzy i skierował sprawę do prokuratury. » więcej 2022-12-08, godz. 16:00 Nowa jakość przy porodzie. Finał remontu sal w opolskim centrum ginekologii [ZDJĘCIA] Sala porodowa w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu przeszła gruntowny remont. To teraz 5 pojedynczych pokoi dla ciężarnych… » więcej 2022-12-08, godz. 15:30 Aby zdobyć samochód, sterroryzował jego właściciela. Wpadł po kilku godzinach Aby zdobyć wymarzone bmw, postanowił sterroryzować właściciela. 28-latek długo jednak nie nacieszył się wolnością, bo wpadł w ręce policjantów z … » więcej 2022-12-08, godz. 14:17 Złodzieje w opolskich lasach celują w stroisz. Są nawet zorganizowane grupy Liczba osób, które kradną drzewa iglaste z opolskich lasów przed świętami spada, ale rośnie zainteresowanie złodziei stroiszem, czyli gałęziami drzew… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »