Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-08-23, 15:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Wnioski nie są najlepsze". Parlamentarzyści PO zakończyli kontrole w sprawie Odry

Obrowiec. Fragment Odry,[fot. Maciej Marciński]
Obrowiec. Fragment Odry,[fot. Maciej Marciński]
Rzeka Odra w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Rzeka Odra w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Parlamentarzyści z PO zakończyli kontrole w sprawie Odry [fot.M.Matuszkiewicz]
Parlamentarzyści z PO zakończyli kontrole w sprawie Odry [fot.M.Matuszkiewicz]
Parlamentarzyści Platformy Obywatelskiej zakończyli kontrole poselskie w jednostkach administracji rządowej odpowiadających pośrednio lub bezpośrednio za ochronę środowiska. Przede wszystkim sprawdzali, jak doszło do skażenia Odry. Pod lupę wzięty został między inny sanepid oraz WIOŚ.
- Musieliśmy dokonać kontroli we wszystkich tych jednostkach, bo chcieliśmy zobaczyć, jak wygląda w całości zabezpieczenie województwa i państwa - mówi Rajmund Miller, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Wnioski nie są najlepsze, a raczej powiedziałbym, że są bardzo negatywne. Jeżeli nawet były zrzuty substancji, które spowodowały tę katastrofę ekologiczną, to wiadomo, że one po pierwsze przesunęły się, a po drugie się rozcieńczyły. Dzisiaj reakcja po dwóch tygodniach, nawet przy prawidłowo działających organach, nie przyniesie skutków. Mamy szczęście w województwie opolskim, że nie zgłoszono masowego śnięcia ryb. Takich zgłoszeń nie było.

- Mamy do czynienia z największą katastrofą ekologiczną od 1945 roku. Odra umiera. Ten armagedon dzieje się głównie w województwie lubuskim i zachodniopomorskim. Tam wyłowiono ponad 120 ton śniętych ryb - dodaje Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Natomiast odcinek opolski, przynajmniej w tej części kontrolowanej przez nas, czyli mam tu na myśli odcinek za Kędzierzynem-Koźlem, ale nie uwzględniający Kędzierzyna-Koźla oraz Kanału Gliwickiego i Kędzierzyńskiego do mniej więcej Brzegu. Ten odcinek jest zarządzany przez zlewnie opolską Wody Polskie. On na tle pozostałych odcinków Odry jest stosunkowo stabilny i bezpieczny.

Raport z kontroli ma być dostępny w ciągu najbliższych dni. Zostanie zaprezentowany w Warszawie.
Rajmund Miller
Tomasz Kostuś

Wiadomości z regionu

2022-12-10, godz. 07:15 "Wpięcie" obwodnicy Zawady do obwodnicy Opola to kolejny znak zapytania w inwestycji [ZDJĘCIA] W którym miejscu planowana obwodnica Zawady zostanie włączona do obwodnicy północnej Opola? Aktualnie pod uwagę brane jest skrzyżowanie ulicy Oleskiej i… » więcej 2022-12-09, godz. 22:15 Spacery z psami i głaskanie kotów. Schronisko dla zwierząt zaprasza na mikołajki Miejskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu także świętuje mikołajki. Już w sobotę (10.12) każdy będzie mógł poznać podopiecznych opolskiego… » więcej 2022-12-09, godz. 21:03 Opole: zderzenie czterech aut na skrzyżowaniu Dobiega końca sprzątanie po wypadku, do jakiego doszło dziś (09.12) ok. 19:30 na skrzyżowaniu ulic Braci Kowalczyków z Jagiellonów i ulicą Mieszka I w… » więcej 2022-12-09, godz. 20:32 Elektryczne autobusy będą kursować w Strzelcach Opolskich i Krapkowicach Samorządy Strzelec Opolskich i Krapkowic zdecydowały o wspólnym zakupie autobusów elektrycznych, które miałyby w niedalekiej przyszłości stworzyć zalążek… » więcej 2022-12-09, godz. 20:29 Przedświąteczna pomoc dla Ukrainy dotrze z Holandii do Opola Dziś wieczorem (9.12.22 około 22:00) do Opola przyjedzie kolejny - dziesiąty transport darów z miasta Hertme i Hengelo w Niderlandach. Organizatorem pomocy… » więcej 2022-12-09, godz. 18:00 Wciąż niewiele osób systematycznie kontroluje swoje znamiona Kondycję skóry i znamion należy kontrolować raz w roku i nie tylko przed wakacjami. Pod hasłem 'Zdrowa skóra w prezencie' w opolskim oddziale NFZ zorganizowano… » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Działacze PiS "ostrzegają" przed oddaniem władzy PO. Porównują obecny kryzys z 2008 rokiem Przed ponownym oddaniem Platformie Obywatelskiej władzy w Polsce 'przestrzegają' działacze okręgu partyjnego numer 52 Prawa i Sprawiedliwości. » więcej 2022-12-09, godz. 17:45 Coraz więcej autobusów odjeżdża z Centrum Przesiadkowego Opole Główne [ZDJĘCIA] Kolejni przewoźnicy komunikacji pozamiejskiej korzystają z nowo otwartego Centrum Przesiadkowego Opole Główne. Na poziomie zero uruchomiono osiem stanowisk… » więcej 2022-12-09, godz. 16:33 Sąd umorzył sprawę zniesławienia Marcina Oszańcy przez Janusza Kowalskiego Sąd Rejonowy w Opolu umorzył postępowanie Marcina Oszańcy przeciwko posłowi Januszowi Kowalskiemu o zniesławienie. » więcej 2022-12-09, godz. 15:03 Policjanci z Opola mają nowy radiowóz [ZDJĘCIA] Nowy radiowóz został dzisiaj (09.12) przekazany Komendzie Miejskiej Policji w Opolu dzięki współpracy Urzędu Miasta Opola i Starostwa Powiatowego w Opol… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »