Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-24, 20:40 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Przetwórstwo i nowe gatunki ryb. Rybacka LGD "Opolszczyzna" o planach na najbliższe lata

Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Spotkanie branży rybackiej w Grodźcu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Modernizacja gospodarstw rybackich i wprowadzenie nowych gatunków ryb do produkcji. To plany Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" na najbliższe lata. Branża rybacka spotkała się z przedstawicielami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podsumowano działania grupy podjęte w ramach kończącego się programu "Rybactwo i morze", ale mówiono też o nowym rozdaniu z pieniędzy unijnych.
- Idziemy dalej w rozwój tego przetwórstwa i kontynuowania tego, żeby w restauracjach ten karp był cały czas przez cały rok. Ale to też modernizacja gospodarstw, takie dopieszczanie ich i chcemy też wprowadzić może nowe gatunki ryb do produkcji. Gatunki, które mają znaczenie gospodarcze, tutaj mówimy o szczupaku, linie, ale też amur, tołpyga - mówi Jakub Roszuk, prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna.

Dużą wagę grupa będzie przykładać do edukacji przyrodniczej m.in. na stawach i rzekach. W planach są także zajęcia plenerowe

- Nasze grupy rybackie chętnie korzystały ze wsparcia unijnego, dlatego będziemy rozszerzać naszą działalność - mówi Wojciech Komarzyński, dyrektor opolskiego oddziału ARiMR. - Tutaj na Opolszczyźnie ma powstać wydział rybacki obsługujący te sprawy. W nowej perspektywie finansowej również znajdą się środki właśnie na ochronę wód, na rozwój ichtiofauny.

Rybacka Lokalna Grupa Działania jest jedyną w województwie opolskim. W naszym regionie działa ponad 30 gospodarstw rybackich.

Przypomnijmy, do naszego regionu na rozwój i działania związane m.in. z ochroną środowiska, turystyką czy hodowlą ryb trafiło około 15 milionów złotych z poprzedniej perspektywy finansowej. Na razie nie wiadomo, ile pieniędzy z puli 2,3 miliarda złotych trafi do Opolszczyzny w ramach nowego rozdania.
Jakub Roszuk
Wojciech Komarzyński

Wiadomości z regionu

2023-06-06, godz. 15:25 Targi książki w Kędzierzynie-Koźlu. "Takie wydarzenia mogłyby być częściej" Na kozielski rynek zjechali się miłośnicy czytelnictwa. Trwa szósta edycja „Targów książki nad Odrą”. Przygotowano stoiska wydawnicze i edukacyjne… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 WBP w Opolu wydała kompendium o opolskim festiwalu. Autorem jest Jarosław Wasik Historię opolskiego festiwalu, kulturalne przemiany i trendy okiem dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można poznać w najnowszej książce wydanej przez… » więcej 2023-06-06, godz. 13:48 Sprawa zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej już w prokuraturze. To zawiadomienie WIOŚ Jest wniosek do prokuratury ws. zatrucia ryb w Białej Głuchołaskiej. Jak przekazał wojewoda opolski, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu zdecydował… » więcej 2023-06-06, godz. 13:07 Droga przez Moszczankę - do remontu. To inwestycja w bezpieczeństwo Inwestycja w rozwój turystyki, a także w bezpieczeństwo. W Moszczance w powiecie prudnickim rozpoczęła się przebudowa drogi powiatowej prowadzącej w Góry… » więcej 2023-06-06, godz. 12:48 "Z humorem opowieści" motywem przewodnim konkursu recytatorskiego osób niepełnosprawnych Blisko 30 osób ze szkół specjalnych w regionie uczestnicy w 7. edycji Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego 'Słowem malowane' w Opolu. To jedyny konkurs… » więcej 2023-06-06, godz. 10:33 Czołowe zderzenie auta osobowego z ciężarówką w Kątach Opolskich Policja ustala okoliczności porannego wypadku na DW423 w Kątach Opolskich. Po godz. 4:15 doszło do czołowego zderzenia samochodu osobowego marki opel combo… » więcej 2023-06-06, godz. 09:26 Mniejszość Niemiecka u progu kampanii wyborczej. Rafał Bartek liczy na dwa mandaty - Liczymy na dwa mandaty. Od wielu lat rzetelnie pracujemy na rzecz tego regionu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Rafał Bartek. Przewodniczący Towarzystwa… » więcej 2023-06-06, godz. 07:17 Trwa budowa radaru meteorologicznego na Górze św. Anny. Prace zakończą się jesienią Około 50 metrów wysokości będzie miał radar meteorologiczny, który powstaje tuż przy autostradzie na Górze św. Anny. Zakończono już wylewanie trzonu… » więcej 2023-06-05, godz. 21:36 "Znaleźliśmy źródło zanieczyszczenia i nie odpuścimy". PZW po śnięciu ryb w Białej Głuchołaskiej Łącznie ponad 200 kg śniętych ryb zebrali wędkarze z Białej Głuchołaskiej, na odcinku od Rudawy w dół. Sprawę śnięcia, które zauważono przed weekendem… » więcej 2023-06-05, godz. 16:40 Spór o kursowanie autobusów na linii Opole-Kluczbork Komercyjne Linie Autobusowe LUZ zarzucają Starostwu Powiatowemu, że faworyzuje PKS Kluczbork kosztem prywatnego przedsiębiorcy. Starosta odpowiada, że LUZ… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »