Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-03, 10:15 Autor: Justyna Maćkowiak

Złote algi były przyczyną śnięcia ryb w Odrze - tak wynika z oficjalnego raportu. Co na to opolskie środowisko wędkarskie?

Śnięte ryby - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Śnięte ryby - archiwum, zdjęcie ilustracyjne [fot. mat. Koła PZW Reńska Wieś Kofama]
Jakub Roszuk [fot. Marcin Skomudek]
Jakub Roszuk [fot. Marcin Skomudek]
- Raport dotyczący przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze nie jest dostępny. Można dotrzeć tylko do opracowania tego dokumentu - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jakub Roszuk, ichtiolog i dyrektor biura Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.
Przypomnimy, w ubiegłym tygodniu zaprezentowano raport, według którego przyczyną masowego śnięcia ryb w Odrze były złote algi. Ich zakwit był natomiast wywołany przez wiele czynników - między innymi zmianę parametrów wody, w tym zasolenia, suszę hydrologiczną, upały podnoszące temperaturę wody i większe niż w ubiegłych latach nasłonecznienie, które przyspiesza rozwój glonów.

- Trzeba pamiętać, że algi normalnie nie występują w Odrze - dodaje gość Radia Opole. - Mówi się o tym, że występują one w wodach słonych i warto się nad tym pochylić. Żeby nie było, że teraz nie ma larum i jest spokój, zostawiamy to, bo za chwilę może się to powtórzyć. Warto by było teraz podjąć działania profilaktyczne, w jaki sposób zasolenie możemy zminimalizować. Ale uważam, że to nie jest jedyna przyczyna tych śnięć, bo pamiętajmy, że na jazie w Lipkach, czyli rejon wrocławski, nie było mowy o algach. Algi zostały dopiero pobrane gdzieś za Wrocławiem.

- Zanim zaczniemy odtwarzać florę i faunę, należy podjąć działania, żeby wyeliminować potencjalne źródła zanieczyszczeń - podkreśla Jakub Roszuk. - Na ile monitoring ścieków jest faktycznie prowadzony, są egzekwowane przekroczenia. Podam przykład z naszego poletka. Jako środowisko jesteśmy użytkownikiem rybackim rzeki Odry i sygnalizujemy różne sytuacje związane z jakimś nielegalnym zrzutem, jakieś rurki, rureczki itd. Apelujemy, żeby tego nie bagatelizować, bo to ma później wpływ całościowy.

Niemiecki raport wskazuje, że przyczyną katastrofy ekologicznej na Odrze był zrzut zasolonej wody dokonany przez człowieka.
Jakub Roszuk cz. 1
Jakub Roszuk cz. 2

Wiadomości z regionu

2022-12-02, godz. 16:30 Unijne wojska szkolą ukraińskich żołnierzy. Jeden z takich obozów znajduje się pod Brzegiem Pod Brzegiem szkolą się żołnierze z Ukrainy. To element militarnej współpracy tego państwa z krajami Unii Europejskiej. » więcej 2022-12-02, godz. 16:15 Lekcja historii i tolerancji w Zespole Szkół w Kietrzu. Finał międzynarodowego projektu Erasmus 'Ucząc się na błędach przeszłości, budujemy tolerancyjną rzeczywistość' - to tytuł międzynarodowego projektu Erasmus+ realizowanego przez Zespół Szkół… » więcej 2022-12-02, godz. 14:30 Założenia są ambitne, a jak je wykonać? Rada bezpieczeństwa ruchu drogowego o programie działań do 2030 Do 2030 roku liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach ma spaść o 50%, do maksimum 1455. To zakłada Narodowy Program Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 2021-2030… » więcej 2022-12-02, godz. 14:15 Łubniany: bakterie z grupy coli w wodociągu. W pogotowiu beczkowozy Duże problemy z wodą w gminie Łubniany. Bakterie z grupy coli wykryto w wodociągu zasilającym sołectwa: Jełowa, Łubniany, Brynica, Dąbrówka Łubniańska… » więcej 2022-12-02, godz. 13:15 Sukces USK w Opolu. Wysokie miejsce w rankingu szpitali klinicznych i instytutów Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu w gronie liderów najlepiej zarządzanych szpitali klinicznych i instytutów w Polsce. Opolska placówka zajęła wysokie… » więcej 2022-12-02, godz. 12:10 Ofiara straciła wzrok w jednym oku. Pobicie w pociągu przed opolskim sądem Uderzył mężczyznę w pociągu, a ten stracił wzrok w jednym oku. Przed Sądem Okręgowym w Opolu ruszył proces Kacpra Ż. Do zdarzenia doszło w lipcu tego… » więcej 2022-12-02, godz. 11:13 Drogi i chodniki będą śliskie. Synoptycy ostrzegają przed gołoledzią IMGW ostrzega mieszkańców woj. opolskiego przed marznącymi opadami deszczu powodującymi gołoledź. Niebezpieczne zjawiska pogodowe wystąpią dzisiaj (02.12)… » więcej 2022-12-02, godz. 10:47 Znaczne ilości narkotyków u 33-letniego mieszkańca Brzegu. Grozi mu 15 lat więzienia Kryminalni z Brzegu w godzinach nocnych 27 listopada zauważyli samochód, którym mógł poruszać się mężczyzna powiązany z przestępczością narkotykową… » więcej 2022-12-02, godz. 08:52 Korki na obwodnicy północnej. Na rondzie w Sławicach przewróciła się cysterna z cementem Cysterna przewożąca cement przewróciła się dzisiaj w nocy (02.12) około godziny 3:00 na rondzie wzdłuż obwodnicy północnej. Samochód częściowo zablokował… » więcej 2022-12-02, godz. 07:30 Constans w "covidowych" hospitalizacjach. Dominują seniorzy, którzy zakazili się od rodziny 7 osób zakażonych koronawirusem przebywa obecnie na oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »