Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-01, 19:45 Autor: Witold Wośtak

"Chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie". Za nami pierwszy dzień X Święta Karpia oPolskiego

Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Konkurs kulinarny "Czas na rybę!" [fot. Witold Wośtak]
Rolada z karpia, czarne pielmieni z karpia czy japoński rosół z karpiem na parze. Między innymi takie potrawy przygotowali młodzi uczestnicy konkursu kulinarnego "Czas na rybę!" podczas X Wojewódzkiego Święta Karpia oPolskiego.
Co roku weekendowa impreza jest organizowana na Zamku Książęcym w Niemodlinie. Kamil Klekowski, szef kuchni i współorganizator konkursu "Czas na rybę", wysoko ocenia potrawy uczniów szkół gastronomicznych.

- Co do frekwencji, zgłosiły się 22 drużyny chcące rywalizować. My mogliśmy dopuścić do konkursu jedynie 6. Zainteresowanie jest więc bardzo duże. Jeżeli chodzi o poziom, to wygląda naprawdę przyzwoicie, aczkolwiek oceniają jurorzy. Ja mogę jedynie wyrazić zdanie wizualne i na podstawie zaobserwowanej pracy uczniów. Wszystko wygląda bardzo przyszłościowo oraz pozytywnie, więc idziemy do góry.

Jakub Roszuk, organizator święta i prezes Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna", dodaje, że z roku na rok jest coraz więcej wystawców.

- To co mnie najbardziej cieszy, gospodarstwa rybackie mają swoje namioty i chcą bezpośrednio promować się na dużej imprezie, a więc idziemy do przodu – rozwijamy się. Nadal chodzi o to, by karp był na stołach nie tylko w Boże Narodzenie, ale przez cały rok w restauracjach i naszych domach. Poza tym nie bójmy się przygotowywać karpia.

Wojciech Preuhs z Gospodarstwa Rybackiego Krogulna, przyznaje, że inflacja mocno odbija się na tej działalności.

- Jest coraz drożej. W ubiegłym roku sprzedawaliśmy żywą rybę po 17 złotych, a teraz cena wzrosła do 24 złotych. To samo dotyczy filetów karpia oraz innych produktów – wszystko podrożało proporcjonalnie. Dla przykładu filety sprzedajemy obecnie po 60 złotych. Mam wrażenie, że ludzie przyzwyczaili się do rosnących cen i przy naszym stoisku nie zauważyliśmy, żeby ceny nie odpowiadały.

Z kolei Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, docenia fakt, że to święto promuje miasto, gminę i samego karpia.

- Każdy może tu znaleźć coś dla siebie – do degustacji, do kupienia, ale mamy również program artystyczny, który warto obejrzeć. Jest też piękna wystawa pana Janusza Preuhsa, czyli twórcy całej imprezy. On zauważył jako jeden z pierwszych, że warto promować karpia.

Jutro (02.10) drugi dzień z karpiem w Niemodlinie. O 12:00 rozpoczną się karpionalia, czyli parada uliczna. Każdy może przebrać się w strój związany z gospodarką rybacką i wziąć udział. Radio Opole jest patronem medialnym Święta Karpia.
Kamil Klekowski
Jakub Roszuk
Wojciech Preuhs
Dorota Koncewicz

Wiadomości z regionu

2022-11-27, godz. 12:40 Młodzieżowi liderzy uczyli się, jak realizować inicjatywy lokalne w swoich miejscowościach Ekologiczny mural, kino plenerowe czy festiwal kolorów - to tylko kilka z wielu inicjatyw zrealizowanych przez młodzieżowych liderów w opolskich gminach. Zakończył… » więcej 2022-11-27, godz. 11:10 Bieda dotyczy ponad 1,5 miliona Polaków. Do części z nich docierają wolontariusze Szlachetnej Paczki Blisko milion 600 tysięcy Polaków żyje w ubóstwie. Tak wynika z danych najnowszego 'Raportu o biedzie', przygotowywanego co roku przez Szlachetną Paczkę… » więcej 2022-11-27, godz. 10:30 Rosną koszty utrzymania połączeń kolejowych. Czy jest ryzyko cięć w 2023 roku? W związku ze znaczącym wzrostem kosztów utrzymania regionalnych połączeń kolejowych, pojawiają się obawy o zmniejszenie liczby połączeń w woj. opolskim… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Krapkowice: gmina rozpoczęła dystrybucję węgla po preferencyjnych cenach Do Krapkowic dotarł pierwszy transport węgla, który zostanie rozdysponowany po preferencyjnych cenach. 100 ton surowca trafiło do punktu składowania firmy… » więcej 2022-11-27, godz. 10:00 Śmiertelny wypadek w Ściborzu. Samochód osobowy uderzył w drzewo Jedna osoba zginęła w wypadku drogowym na drodze krajowej nr 46 w Ściborzu w powiecie nyskim. Na czas działań służb droga była zablokowana. » więcej 2022-11-27, godz. 09:00 W powiecie namysłowskim zima nie zaskoczy. Starostwo ma chętnych do odśnieżania, ale tanio nie będzie Kierowcy korzystający z dróg zarządzanych przez powiat namysłowski nie muszą już obawiać się zimy. Po długich poszukiwaniach, tamtejsze starostwo znalazło… » więcej 2022-11-26, godz. 19:58 "Każdy wiązał z nim jakieś plany". Wspomnienie Konrada Lubery, ofiary pożaru w strzelnicy w Chrząstowicach W parku Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu rodzina i przyjaciele upamiętnili 23-letniego Konrada Luberę, który 16 listopada zginął w tragicznym pożarze… » więcej 2022-11-26, godz. 18:29 Opolscy kibice komentują mundialowe zwycięstwo Polaków w starciu z Arabią Saudyjską Kilkaset osób oglądało mecz Polski z Arabią Saudyjską w opolskiej Stegu Arena. Biało-czerwoni wygrali 2:0 po bramkach Piotra Zielińskiego i Roberta Lewandowskiego… » więcej 2022-11-26, godz. 18:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zachorowanie w Głuchołazach Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 17:15 Kolejny "kolos" na opolskich drogach. Utrudnienia w Krapkowicach i na A4 Transport ponadgabarytowych elementów stalowych wrót przeciwpowodziowych pokona w ten weekend trasę Krapkowice - Kielce - Kraków. Ładunek wyruszy w sobotę… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »