Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-29, 17:00 Autor: Maja Laksy

Oszczędzanie energii elektrycznej w miejskich instytucjach tematem sesji miejskiej w Opolu

sesja Rady Miasta Opola [fot.Maja Laksy]
sesja Rady Miasta Opola [fot.Maja Laksy]
Opolscy radni jednogłośnie uważają, że trzeba oszczędzać energię elektryczną. Wśród propozycji, które pojawiły się na dzisiejszej (29.09) sesji Rady Miasta Opola, było m.in. wieczorne wyłączanie oświetlenia instytucji państwowych, ograniczenie ogrzewania w placówkach oświatowych czy rezygnacja z organizacji miejskich wydarzeń.
- Możemy także ograniczyć ilość sprzętów AGD i RTV wykorzystywanych w szkołach. Wiemy, że one są energochłonne. Możemy też ograniczyć ogrzewanie w placówkach oświatowych. Kolejną propozycją jest praca hybrydowa urzędu. Czas pandemii bardzo dobrze pokazał, że samorząd może funkcjonować hybrydowo - mówi Przemysław Pospieszyński, radny Platformy Obywatelskiej.

- Ceny rosną, ale miasto na części obiektów ma jeszcze zawarte umowy, które oznaczają brak zmian cen - zapewnia Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Te ceny będą się zmieniały w przyszłych miesiącach, chociaż oczywiście już myślimy o oszczędnościach. Dzisiaj m.in. decydujemy o rezygnacji z miejskiego sylwestra, który odbywał się co roku. Będziemy również szukać innych rozwiązań. Uczuliliśmy już pracowników jednostek, szefów, to tego, żeby oszczędzać światło i ciepło.

Jak mówi Tomasz Wróbel, radny miasta Opola, znaczny wzrost kosztów za energię elektryczną odnotowuje się m.in. na obiektach należących do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Opolu.

- Możemy spróbować podjąć pewne działania energooszczędne, czyli odpowiednio dostosować wentylacje do tego, żeby wytwarzała mniej prądu. Wymienić żarówki na bardziej energooszczędne. Może być tak, że w pewnych okresach temperatura na halach sportowych i tego typu obiektach będzie niższa, bo będzie trzeba odpowiednio zarządzać energią.

Przypomnijmy, że w celu obniżenia kosztów za energię elektryczną władze miasta zadecydowały o rezygnacji z organizacji imprezy sylwestrowej. W zamian przedłużono jarmark bożonarodzeniowy, który potrwa przez cały grudzień.
Przemysław Pospieszyński
Arkadiusz Wiśniewski
Tomasz Wróbel

Wiadomości z regionu

2023-02-04, godz. 20:00 Lodowisko "Toropol" będzie jak nowe. Rusza remont obiektu Opolskie lodowisko 'Toropol' już niedługo zmieni wygląd. Ma być nie tylko ładniej, ale przede wszystkim energooszczędnie. Na budynku zamontowane zostaną… » więcej 2023-02-04, godz. 19:45 Młode pokolenie dba o tradycje. Mieszkańcy Raszowej wodzili niedźwiedzia ze słomy [ZDJĘCIA] Mieszkańcy wsi Raszowa w powiecie opolskim dbają o kontynuowanie tradycji związanej z wodzeniem niedźwiedzia. Strój popularnego bera, który odwiedzał dziś… » więcej 2023-02-04, godz. 18:00 Anna Dymna w Opolu. Fundacja L'Arche zaprasza na debatę społeczną Fundacja L'Arche z Opola chce rozmawiać o potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną. W tym celu organizacja zaprasza na debatę społeczną do… » więcej 2023-02-04, godz. 17:20 Trenuj z wojskiem w ferie. Tłumy chętnych w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej uczą strzelać, rzucać granatem i jak walczyć wręcz. Ponad stu ochotników wzięło udział w zimowym szkoleniu… » więcej 2023-02-04, godz. 16:20 "Kraina Zdrowia Dzieci". Toyota Park stał się na chwilę największą przychodnią dziecięcą Budynek Toyota Park w Opolu na kilka godzin stał się największą przychodnią dla dzieci w regionie. Trwa akcja NFZ organizowana pod hasłem 'Kraina Zdrowia… » więcej 2023-02-04, godz. 13:49 Pożar mieszkania na osiedlu AK w Opolu. Jest komunikat spółdzielni Jedna osoba ucierpiała w pożarze mieszkania na czwartym piętrze bloku przy ulicy Grota Roweckiego w Opolu. Do zdarzenia doszło dzisiaj (04.02) przed godziną… » więcej 2023-02-04, godz. 13:30 Startuje kolejna edycja "Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina". W puli 150 tys. złotych 150 tys. złotych zaplanował gogoliński samorząd na inwestycje w ramach tegorocznej edycji 'Inicjatyw Społecznych Miasta Gogolina'. To projekt wzorowany na… » więcej 2023-02-04, godz. 13:15 Wodzenie niedźwiedzia w Kadłubie. "Niesiemy pomyślność" W Kadłubie w powiecie strzeleckim od rana trwa wodzenie niedźwiedzia. Grupa przebierańców przemierza wioskę i rozwesela mieszkańców. Najważniejszym bohaterem… » więcej 2023-02-04, godz. 11:55 Trwa modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Opolu Będzie nie tylko ładniej, ale też cieplej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Wodociągowej w Opolu zmienia się nie do poznania. Trwa wielka modernizacja… » więcej 2023-02-04, godz. 11:00 Studniówka z Radiem Opole. Dzisiaj bawią się maturzyści opolskiego Elektryczniaka Kolejny weekend zabaw studniówkowych z Radiem Opole. Dzisiaj (04.02) na bal wybierają się maturzyści z Zespołu Szkół Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »