Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-06-17, 13:20 Autor: Monika Matuszkiewicz

59. KFPP: orkiestra Grzegorza Urbana zgłasza gotowość do święta polskiej muzyki. Zagra w niej 45 muzyków

Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Od Opola do Opola" 59.KFPP [fot. Mateusz Łapot]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Od Opola do Opola" 59.KFPP [fot. Mateusz Łapot]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Orkiestra Grzegorza Urbana, próby do koncertu "Folkowe Opole", 59. KFPP [fot. Wanda Kownacka]
Bez niej Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki nie byłby aż tak widowiskowy i głośny. Mowa o kilkudziesięcioosobowej orkiestrze, która już od wtorku (14.06) ćwiczy razem z artystami w opolskim amfiteatrze. W tym roku orkiestra będzie towarzyszyła wokalistom między innymi podczas takich koncertów jak "Folkowe Opole" czy "To już lato!".
Jak podkreśla dyrygent orkiestry Grzegorz Urban, w tym roku będzie bardzo interesująco, a to za sprawą koncertu folk, którego jeszcze podczas festiwalu nie było.

- Jest to sprzężenie takiej energii różnego rodzaju, bo to nie jest tylko góralska muzyka, ale generalnie polska muzyka folkowa, czyli jest tu skrzyżowanie trochę muzyki bałkańskiej i wschodniej, góralskiej. Od północy do południa i od wschodu do zachodu. Generalnie jest naprawdę interesująco, gorąco i temperamentnie.

- Zagrać razem z artystami nigdy nie jest łatwo, dlatego staramy się razem z Michałem Badurskim, reżyserem koncertu "Folkowe Opole", okiełznać - dodaje Grzegorz Urban.

- Też staraliśmy się nie na siłę, tak jak dzikie zwierzę, żeby nie ujarzmiać na siłę, żeby była cały czas ta dzikość i improwizacja, która cechuje muzykę ludową. W tym roku mam też orkiestrę w bardzo zacnym składzie, bo łącznie mam w orkiestrze 45 osób, więc trochę nas jest. Generalnie staramy się nie konkurować ze sobą, tylko grać wspólnie, bawić się muzyką, bo to o to chodzi.

Podczas tegorocznego 59. KFPP orkiestra umieszczona zostanie na balkonie i ma być bardzo dobrze widoczna dla publiczności i widzów.
Grzegorz Urban 1
Grzegorz Urban 2

Wiadomości z regionu

2023-09-29, godz. 21:25 Wybory 2023. "Konfederacja to alternatywa dla złych rządów". Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen w Opolu Liderzy Konfederacji odwiedzili Opole. Krzysztof Bosak i Sławomir Mentzen spotkali się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu ze zwolennikami politycznej… » więcej 2023-09-29, godz. 20:00 Poznajmy naszych południowych sąsiadów. Ruszyły Dni Czeskie w Opolu Na opolskim rynku ruszyły I Dni Czeskie. Wśród atrakcji między innymi projekcie filmowe, quiz wiedzy o naszych sąsiadach, a także prezentacja miast i regionów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Komprachcice mają nową drogę. Zakończono przebudowę DW429 Ponad dwa miliony złotych kosztowała przebudową kolejnego odcinka drogi wojewódzkiej nr 429 w gminie Komprachcice. Wyremontowano ponad 1,7-kilometrowy odcinek… » więcej 2023-09-29, godz. 17:44 Opolska KAS świętuje. "Dzięki ich pracy państwo może realizować ambitne programy" Około 1700 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych opolskich struktur Krajowej Administracji Skarbowej obchodzi swoje święto. To także czas podsumowania dotychczasowych… » więcej 2023-09-29, godz. 17:10 Golfiści zjadą do Kamienia Śląskiego. Turniej o puchar OIG i memoriał im. Jarosława Kozubskiego Przed nami turniej golfowy o Puchar Opolskiej Izby Gospodarczej. W sobotę (30.09) w Kamieniu Śląskim zmierzyć się ze sobą będą mogli zarówno amatorzy… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Wybuchowe laboratorium zlikwidowane przez CBŚP. Na trop trafili policjanci z Opola [ZDJĘCIA, FILM] Laboratorium materiałów wybuchowych oraz magazyny broni palnej i amunicji zlikwidowali funkcjonariusze w Małopolsce. Znaleźli także milion zł w gotówce… » więcej 2023-09-29, godz. 17:00 Shakespeare na pasach. Uliczny teatr o bezpieczeństwie na drogach 'Hamlet' William’a Shakespeare’a na przejściu dla pieszych w mniej niż 15 sekund? W Opolu takie rzeczy są możliwe. Teatr Ekostudio i opolska policja przygotowali… » więcej 2023-09-29, godz. 16:58 NIK o nieprawidłowościach podczas pandemii koronawirusa. MZ: Priorytetem były działania ratujące życie Utworzenie szpitala tymczasowego w Opolu zostało przepłacone, a izolatoria w naszym regionie wykorzystano w sposób nienależyty. To jedne z głównych ustaleń… » więcej 2023-09-29, godz. 15:34 Prudnicki dworzec nagrodzony w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku" Nowy dworzec autobusowy w Prudniku nagrodzono w ogólnopolskim konkursie 'Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku'. W rywalizacji uczestniczyło 535 projektów. Do… » więcej 2023-09-29, godz. 15:15 EKOpracownia pomoże rozwinąć świadomość ekologiczną uczniom LO2 w Opolu Mikroskopy, menzurki czy interaktywne tablice - to tylko część wyposażenia nowej EKOpracowni Liceum Ogólnokształcącego nr 2 w Opolu. Szkoła przy współpracy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »