Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-08, 14:00 Autor: Witold Wośtak

Naukowcy z Politechniki Opolskiej rozpoczęli unikatowe badania na temat postrzegania cudzoziemców. Potrzeba tysiąca opinii

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Jak bardzo mieszkańcy Opolszczyzny są otwarci na obecność cudzoziemców? Na to pytanie mają odpowiedzieć badania prowadzone przez Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej na zlecenie urzędu marszałkowskiego.
Nasze województwo będzie pierwszym regionem z podobnym opracowaniem, bo dotychczasowe badania były prowadzone w kontekście całej Polski. W planie jest pozyskanie opinii od reprezentatywnej grupy tysiąca osób.

- Chcemy dowiedzieć się między innymi, jaki jest stosunek do przedstawicieli różnych narodów - mówi dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, która będzie realizować badanie.

- Zapytamy o skłonność do akceptacji obcokrajowców w różnych rolach - między innymi jako współpracowników, sąsiadów lub członków rodziny. Dowiemy się także, jakich praw chcieliby mieszkańcy naszego województwa dla imigrantów. Chodzi między innymi o możliwość zakładania stowarzyszeń, a także prawo do głosowania w wyborach samorządowych.

Dr Kubiciel-Lodzińska dodaje, że pytania będą dotyczyć również stopniowego włączania cudzoziemców do polskiego społeczeństwa.

- Badanie umożliwi także pozyskanie informacji, czy mieszkanie w regionie wielokulturowym, gdzie ważną częścią społeczeństwa jest Mniejszość Niemiecka, oraz doświadczenia emigracyjne mieszkańców, wpływa na postawy wobec imigrantów. Będzie to zupełnie nowa perspektywa, której ze względu na wyjątkowość Opolszczyzny nie dałoby się uzyskać w badaniach ogólnopolskich.

Wyniki badań zostaną zaprezentowane jesienią tego roku.
Sabina Kubiciel-Lodzińska 1
Sabina Kubiciel-Lodzińska 2

Wiadomości z regionu

2021-04-12, godz. 14:45 Kupił konsolę, dostał toster. Oszuści on-line działają cały czas Kupił w sieci konsolę, a dostał... toster. Sprzedawała zabawki po dziecku, straciła prawie 1600 zł. To tylko dwa przykłady osób oszukanych ostatnio na… » więcej 2021-04-12, godz. 14:30 Alkohol i nadmierna prędkość - w weekend na opolskich drogach policja zatrzymała kierowców rażąco łamiących p… Prudniccy policjanci w miniony weekend zatrzymali trzech kierowców, którzy w rażący sposób naruszyli przepisy drogowe. Niechlubnym rekordzistą okazał się… » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Nie żyje Artur Tomala. Burmistrz Gorzowa Śląskiego bardzo ciężko przechodził zakażenie koronawirusem Nie żyje Artur Tomala, burmistrz Gorzowa Śląskiego. Samorządowiec zakaził się koronawirusem na początku marca. » więcej 2021-04-12, godz. 13:26 Uwaga na oszustwa "na kryptowaluty". Mieszkanka Opola zamiast zarobić, straciła blisko 300 tys. złotych 2 kwietnia do komisariatu policji w Opolu zgłosiła się 65-latka mówiąc, że z jej konta skradziono blisko 300 tysięcy złotych. Dzień wcześniej do mieszkanki… » więcej 2021-04-12, godz. 13:00 Proponował małoletniej seks przez internet. Prokuratura przedstawiła akt oskarżenia Elektroniczna korupcja seksualna osoby małoletniej - taki zarzut usłyszał mieszkaniec jednej z wiosek w gminie Strzelce Opolskie. Akt oskarżenia trafił już… » więcej 2021-04-12, godz. 12:00 Raport MZ: ponad 12 tysięcy zakażeń koronawirusem w kraju i blisko 300 w województwie opolskim [INFOGRAFIKA] Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że minionej doby w kraju koronawirusem zakaziło się 12 013 osób. Na Opolszczyźnie odnotowano 293 nowe infekcje. » więcej 2021-04-12, godz. 11:47 Spowodował kolizję i próbował uciekać. Policjanci z Krapkowic zatrzymali kierowcę na "podwójnym gazie" Policjanci z Krapkowic zatrzymali 41-latka, który 10 kwietnia spowodował kolizję i próbował uciec z miejsca zdarzenia. Mężczyzna wyjeżdżając z parkingu… » więcej 2021-04-12, godz. 09:40 Marcin Ociepa o sytuacji w Zjednoczonej Prawicy: "Nie tworzymy alternatywnej dla PiS większości" - Rozmowy z Pawłem Kukizem cały czas są prowadzone, dotyczą wybranych aspektów i są bliskie zakończenia z uzyskaniem konsensusu - przyznał w porannej Loży… » więcej 2021-04-12, godz. 09:29 Wypuścili do stawu w Dobrej ponad 400 kilogramów ryb Ponad 400 kilogramów żywych ryb zostało wpuszczonych do stawu w Dobrej, w gminie Strzeleczki. To miejsce bardzo lubiane przez wędkarzy, ale także cel spacerów… » więcej 2021-04-12, godz. 09:06 Synoptycy ostrzegają przed możliwymi opadami śniegu na południu województwa Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu ostrzega przed możliwymi opadami śniegu w powiatach nyskim i prudnickim, co w godzinach popołudniowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »