Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-04-11, 09:30 Autor: Jacek Rudnik

Opolszczyzna: rozpoczynają się badania naszego nastawienia do cudzoziemców

Panorama Nysy [fot. UM Nysa]
Panorama Nysy [fot. UM Nysa]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
- Badanie formalnie rozpocznie się lada dzień i potrwa kilka miesięcy, a wyniki sondażu poznamy jesienią - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik marszałka regionu ds. wielokulturowości odnosząc się do przeprowadzanych przez Politechnikę Opolską badań dotyczących naszego nastawienia do cudzoziemców. Wnioski z sondażu będą wykorzystane w regionalnym planie działania na rzecz integracji imigrantów.
Badanie prowadzi Wydział Ekonomii i Zarządzania Politechniki Opolskiej na zlecenie urzędu marszałkowskiego, a nasze województwo będzie pierwszym regionem z podobnym opracowaniem, gdyż dotychczasowe badania były prowadzone jedynie w kontekście całej Polski.

W sondażu zostanie uwzględniona szczegółowa opinia 1000 przypadkowo wybranych mieszkańców. Jak te badania będą wykorzystane?

- Mają dać obraz, w jakim miejscu jesteśmy, jeżeli chodzi o postrzeganie cudzoziemców i jakich relacji między nimi a społeczeństwem rodzimym możemy się spodziewać - wyjaśniał na antenie RO Marek Witek.

W ocenie pełnomocnika zarządu regionu ds. wielokulturowości, wyniki badań są też ciekawe z punktu widzenia socjologicznego:

- Będzie je można wykorzystywać na różne sposoby, jakby nie było, jesteśmy związkowym regionem, to małe województwo i od wieków wielokulturowe, i jeżeli poznamy, jak w takim środowisku są postrzegani 'inni', to będziemy mieli pełen obraz, jak takie środowisko kształtuje postawy wobec innych, a pozostałe regiony podobne do naszego mogłyby z takich badan skorzystać we własnych pracach odnośnie integracji cudzoziemców - wyjaśniał w RO Marek Witek.

Z krajowego sondażu wynika m.in. że na podobny stopień sympatii Polaków mogą liczyć i Niemcy i Ukraińcy, choć utrzymuje się jeszcze przewaga bardziej pozytywnego nastawienia do naszych zachodnich sąsiadów.

Wyniki badań z regionu opolskiego zostaną przedstawione jesienią, a najważniejsze wnioski zostaną uwzględnione w regionalnym planie działania na rzecz integracji imigrantów.
Marek Witek

Wiadomości z regionu

2021-05-18, godz. 21:00 Raport dnia: ponad 1700 nowych zakażeń w kraju i 41 na Opolszczyźnie. Są wolne miejsca na szczepienia, trwa odmrażanie… 41 zakażeń koronawirusem i śmierć 6 mieszkańców potwierdzono dziś (18.05) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-05-18, godz. 19:45 Kamera monitoringu znów nagrała wandala. Takich przypadków jest więcej, wszystkie są zgłaszane policji Kolejny raz kamery gminnego monitoringu w Zdzieszowicach uchwyciły wandala, który dewastował siedziska miejskiego amfiteatru leśnego. Sprawa jest już zgłoszona… » więcej 2021-05-18, godz. 19:00 "Mamy szczepionki i wolne miejsca". Chętni na szczepienie przeciw COVID-19 mogą uzyskać termin w ciągu jednego dnia 411 tysięcy - tyle szczepień wykonano do tej pory na Opolszczyźnie. Od czerwca punkt szczepień powszechnych na opolskim lodowisku Toropol przestanie funkcjonować… » więcej 2021-05-18, godz. 18:15 Trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. Oszuści działający "na wypadek" i "na policjanta" znów aktyw… Oszuści działający metodą 'na policjanta' ponownie uaktywnili się w regionie. Tylko wczoraj (17.05) trzy seniorki straciły blisko 300 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 17:30 Stołówka w jednej z głogóweckich podstawówek w końcu doczeka się remontu Przebudowa i rozbudowa czekają stołówkę i jadalnię szkoły podstawowej nr 2 w Głogówku. Trzeci wniosek złożony przez placówkę o dofinansowanie okazał… » więcej 2021-05-18, godz. 17:00 Odmrożenie szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Za tydzień placówka zacznie przyjmować pacjentów bez koronawirusa Dzisiaj (18.05) wojewoda opolski podjął decyzję o częściowym odmrożeniu i przywróceniu do działania dla pacjentów niecovidowych szpitala powiatowego w… » więcej 2021-05-18, godz. 16:15 "Każdy zapłaci mniejsze podatki, powstaną nowe mieszkania". Marcin Ociepa o programie Polski Ład Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, bon mieszkaniowy i społeczna inicjatywa mieszkaniowa - to główne filary wprowadzone przez Porozumienie… » więcej 2021-05-18, godz. 15:44 Drużyna UNI Opole ma nowego członka zespołu. Została nim wilczyca grzywiasta, którą siatkarki "adoptowały" Wilczyca grzywiasta z opolskiego zoo ma nowego sponsora. A dokładniej nie jednego, a kilkanaście osób. Została bowiem adoptowana przez siatkarki UNI Opole… » więcej 2021-05-18, godz. 15:30 Krapkowiccy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania i kradzieże Funkcjonariusze odzyskali skradzione przedmioty o wartości ponad 100 tysięcy złotych. » więcej 2021-05-18, godz. 14:23 Krapkowicka szkoła na nową pracownię gastronomiczną. Uczniowie zdobędą tam szlify przed podjęciem pracy W Zespole Szkół Specjalnych w Krapkowicach, w nieużywanej piwnicy powstała nowoczesna, świetnie wyposażona kuchnia. To miejsce, w którym uczniowie uczą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »