Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Musimy dbać o centrowy elektorat '. Poseł Witold…
2025-01-14, 08:45 Autor: Ireneusz Prochera

"Musimy dbać o centrowy elektorat ". Poseł Witold Zembaczyński o komisji śledczej i pomyśle na kampanię Rafała Trzaskowskiego

Witold Zembaczyński o komisji ds. Pegasusa i wyborach prezydenckich
Surowe kary finansowe za niestawienie się znalazły się w nowelizacji ustawy o komisjach śledczych. Projekt zmian został już wprowadzony na ścieżkę legislacyjną - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Zapewnił, że raport końcowy powstanie bez względu na to, czy wszyscy świadkowie stawią się przed komisją. Poseł Zembaczyński skrytykował wybrane daty wyborów prezydenckich i przedstawił swój pomysł na kampanię Rafała Trzaskowskiego.
- Chodzi o takie rozwiązania żeby każdy kto został przed komisję wezwany a się nie stawi, podlegał karze nie trzech tysięcy złotych, według uznania sądu, bo z tego się pisowcy śmieją, że my ich rozliczamy a sąd im daje trzy tysiące kary, tylko żeby to były kary rzędu trzydziestu nawet do osiemdziesięciu tysięcy złotych. Do tego obowiązek stawiennictwa będzie wynikał też z innych przepisów kodeksu. Ureguluje też kwestię dostępu do tajemnic. Po prostu szykuje taki grunt prawny, żeby każda następna władza, która będzie rozliczać poprzednią władzę, nie borykała się z tymi problemami, które dopiero od uchwalenia konstytucji dziewięćdziesiątego siódmego roku objawiły się teraz, kiedy przychodzi do rozliczenia PiS, bo oni się tego po prostu bardzo boją. - mówił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Poseł Zembaczyński podkreślał też wagę komisji śledczych w systemach demokratycznych.

- Chodzi o to, aby państwo polskie miało zdolność do tego, aby się rozliczać z władzy, która była sprawowana w sposób budzący podejrzenia. W wielu kulturach prawnych i systemach, począwszy od francuskiego, amerykańskiego idąc przez całą praktycznie Europę, kraje anglosaskie, komisje śledcze służą temu żeby dać opinii publicznej mozliwość wyrobienia sobie zdania na temat danej afery. Po to są te jawne przesłuchania oraz po to, żeby sporządzić raporty, które posłużą też w doskonaleniu prawa. No i dzisiaj te wnioski, które my wyciągamy, dotyczą po pierwsze użycia systemów inwigilacji w Polsce, prawa obywateli do zachowania prywatności w takim zderzeniu z bezpieczeństwem państwa, ale również tworzymy właśnie poprzez tę nowelizację ustawy o komisji śledczej takie środowisko prawne, żeby nie było możliwości unikania tej odpowiedzialności.

Pytany o to czy wszystkich świadków uda się przed komisję ostatecznie sprowadzić, gość RO odpowiedział:

- My jesteśmy również na takim etapie, w którym mamy zgromadzony zasób dokumentów wystarczający do tego, żeby świadków takich jak Zbigniew Ziobro, nawet jeżeli będą unikać odpowiedzialności, móc podsumować w tym raporcie i to jest już ostatnia komisja śledcza, która w tej chwili pracuje. Wszystkie inne skończyły swoją pracę, niemniej jednak zobowiązaliśmy się do tych rozliczeń. To jest uzdrawiające dla systemu i tą pracę dokończymy.

Podkreślił też, że komisja postępuje zgodnie z zapisami w kodeksie postępowania karnego.

- Czyli jeżeli taki świadek jak Ziobro nie przychodzi, gdy właściwie w mediach jest wszędzie obecny tylko nie na przesłuchaniach, no to wnioskujemy do sądu żeby sąd to rozstrzygnął i to sąd musi wydać decyzję czy Ziobro będzie tak jak były szef ABW Pogonowski doprowadzony, ale co zezna zależy od niego. Natomiast mamy dokumenty i co by tam nie kłamał to jednak potrafimy to zderzyć z dokumentami. Oczywiście większość z nich jest niejawna, ale widzimy już, mamy ustalony jaki był ciąg technologiczny nadużycia Pegasusa. Wiemy już jak to funkcjonowało, wiemy w jaki sposób wymyślił sobie PiS użycie tej cyber broni przeciwko konkretnym tak zwanym figurantom czyli osobom, wobec których stosowano technikę inwigilacyjną, jak na przykład Jacek Karnowski czy Roman Giertych. Wiemy już jak to funkcjonowało, mamy to już ustalone, ale musi to potwierdzić.

Poseł Zembaczyński był też pytany o to czy minister finansów powienien bezzwłocznie wypłacić PiS pieniądze z subwencji?

- Andrzej Domański nie powinien wypłacić tych pieniędzy! Ja sobie nie wyobrażam, że ktoś coś ukradł a my mu dajemy jeszcze premię. W Polsce za o wiele mniejsze przewinienia partie traciły pieniądze.

- I tu nie chodzi o to, że dzisiaj PiS jest w opozycji ktoś powie, że rząd nie daje pieniędzy opozycji, tylko chodzi o elementarną sprawiedliwość.

Marszałek Sejmu podał, że pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, ewentualna druga pierwszego czerwca. Czy to trafny wybór?

- Każdy kto popatrzy na kalendarz widzi kandydata partii PiS Karola Nawrockiego i widzi, że 18 Maja jest to sto piąta rocznica urodzin Jana Pawła Drugiego, Karola Wojtyły a potem kiedy patrzę się na drugą datę to widać, że to Dzień Dziecka. Jednak bardzo liczne grono klasy średniej, które ciężko pracuje, to są często wyborcy Rafała Trzaskowskiego. W Dzień Dziecka nie dają dzieciom tylko symbolicznych prezentów, ale poświęcają czas i jadą na rower, na wycieczkę, jadą do babci odebrać prezent. Po prostu może tych głosów braknąć.

W ostatnich sondażach zmniejsza się różnica poparcia między Rafałem Trzaskowskim a Karolem Nowrockim. Zdaniem posła Zembaczyńskiego to naturalny proces.

- Pierwszy sondaż, kiedy objawili się kandydaci, to jest sondaż, który pokazuje swego rodzaju zaufanie społeczne do kandydatów. Potem kiedy zaczyna się już ten wyścig wyborczy, kiedy pojawiają się nowi kandydaci to zaczynają się przepływy wyborców. Widzimy, że jest ponad 15% osób niezdecydowanych wśród nich. To jest przeważająca część kobiet, to są osoby które czują się w pewien sposób zawiedzione tym, że w obecnym układzie politycznym, z obecnym prezydentem nie udało się np. doprowadzić do skutecznego złagodzenia restrykcyjnego prawa aborcyjnego. Mi bardzo zależy, żeby oprócz tych fundamentalnych spraw, kampania wyborcza Rafała Trzaskowskiego była oparta przede wszystkim o aktywność w małych powiatowych miastach, bo w dużych miastach ludzie i tak na niego zagłosują. Po drugie, żeby to była kampania wyborcza oparta przede wszystkim o potrzeby ludzi takie, które wiążą się z ich egzystencją. To z czym się dzisiaj ludzie zmagają to są wysokie koszty życia, począwszy od cen prądu, konsumpcji. Ooczywiście łatwo jest zauważyć, że dzisiaj inflacja poniżej 5% czyli ten przyrost cen jest znacznie niższy niż było to w czasach naszych poprzedników. (...) Dzisiaj ta kampania musi być przede wszystkim oparta o to, żeby pokazać ludziom, że mamy pomysł jak wprowadzić praworządność, która jest fundamentem do tego żeby ruszyły inwestycje zagraniczne, żeby ruszyły inwestycje nasze krajowe. Stabilność wewnętrzna systemu państwa jest gwarancją rozwoju gospodarczego. To spowoduje większe wpływy budżetowe, wynikające między innymi z tych podatków, które płacą firmy. Mam na myśli tutaj również taki zwykły VAT od konsumpcji i dzięki temu my będziemy mieli przestrzeń do tego, żeby podatki obniżać dzisiaj. Gdy na przykład Nawrocki mówi:" proszę wyzerować VAT na żywność", w porządku, tylko zapytaj pan swoich kolegów z PIS-u w jaki sposób żeście budżet doprowadzili do rekordowego deficytu i w jaki sposób robiliście wszystkie wydatki. My jesteśmy odpowiedzialni. Chcemy żeby jakość życia w Polsce była jednak lepsza.

Zobacz także

2025-01-12, godz. 12:32 "PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku" - Marcin Oszańca o głosowaniu wspólnie z opozycją w… - To jest pokazanie tego, co zawsze mówiliśmy w kampanii wyborczej o tym, że PSL popiera dobre rozwiązania, jest zawsze głosem rozsądku. To obiecaliśmy… » więcej 2025-01-10, godz. 08:56 Dariusz Madera: rok 2024 dobrym rokiem dla USK, plany na kolejny rok ambitne - Dla mnie osobiście jest to niezwykle miłe być wyróżnionym w takim konkursie wśród osób, które wcześniej były wyróżnione. A tu myślę, że warto… » więcej 2025-01-09, godz. 08:40 "40 milionów i cały czas to są koszty szacunkowe". Andrzej Borowski o stratach strażaków-ochotników w powodzi Na około 40 milionów złotych oszacowano dotąd straty ochotniczych straży pożarnych z woj. opolskiego w ubiegłorocznej powodzi. Są to straty zarówno w… » więcej 2025-01-08, godz. 09:26 Dr Rafał Tkacz o tym jak stan wyjątkowy wpłynie na termin wyborów prezydenckich i ewentualne referendum w Nysie Wprowadzenie w południowo-zachodniej części kraju stanu nadzwyczajnego w związku z powodzią, wpłynęło na kalendarz wyborczy w wyborach prezydenckich i… » więcej 2025-01-07, godz. 08:44 "To rzeczywiście nie jest łatwa historia". Rafał Bartek o roku poświęconym upamiętnianiu Tragedii Górnośląski… - Ciągle możemy powiedzieć, że jeżeli chodzi o pamięć o tym wydarzeniu, czy o świadomość tego, co wtedy miało miejsce, to ona jest niewielka. - mówił… » więcej 2025-01-03, godz. 09:15 Na czym polega polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Dr Błażej Choroś gościem Radia Opole "Witaj, Polsko!" - napisała w środę po polsku Ursula von der Leyen na portalu X. W ten sposób przewodnicząca Komisji Europejskiej skomentowała start polskiej… » więcej 2025-01-02, godz. 08:38 Obrona cywilna w Polsce - co oznacza dla zwykłego obywatela? Dr Bartosz Maziarz gościem Radia Opole Długo wyczekiwana i bardzo ważna ustawa 1 stycznia 2025 roku weszła w życie. Mowa o ustawie o obronie cywilnej, która zakłada powstanie systemu ochrony ludności… » więcej 2024-12-31, godz. 09:57 Sylwestrowa noc okiem zwierząt – wicedyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego Aleksandra Czechowska Nowy Rok to czas radości dla ludzi, ale niekoniecznie dla zwierząt. Czy huczne świętowanie musi oznaczać ich cierpienie? We wtorkowy poranek rozmawialiśmy… » więcej 2024-12-30, godz. 09:53 Wzrost płacy minimalnej i zmiany emerytalne – co na to związkowcy? Rozmowa z Dariuszem Brzęczkiem Gościem porannej rozmowy był przewodniczący opolskiej Solidarności Dariusz Brzęczek. Rozmawialiśmy o wzroście najniższych wynagrodzeń, które od stycznia… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »