Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-15, 16:15 Autor: Daniel Klimczak

Trwa sprzątanie po ulewie w powiecie nyskim. Jeszcze nie podliczono strat, ale już wiadomo, że będą one spore

Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
Dzień po podtopieniach w Nysie i Wyszkowie Śląskim [fot. Daniel Klimczak]
W powiecie nyskim trwa wielkie sprzątanie po wczorajszych (14.10) podtopieniach. Choć woda w większości opadła, strażacy cały czas są wzywani do zalanych posesji.
O godzinie 14 w powiecie prowadzono 6 interwencji związanych z wczorajszymi opadami. W terenie rozpoczęło się też wstępne rozpoznanie sytuacji. Jak mówi starosta Andrzej Kruczkiewicz wiadomo już, że straty będą spore.

- Woda można powiedzieć, zeszła. Co prawda jeszcze gdzieś na poszczególnych polach jest, ale miałem informację, że na rzece Ścinawie Niemodlińskiej woda opada, w ostatniej miejscowości, czyli Przechodzie także. Straty będą duże, szczególnie na terenie Nysy, tam zostały podtopione zakłady produkcyjne - dodaje.

Szacowaniem strat w gospodarstwach będą się zajmowały komisje delegowane przez poszczególne gminy. Dopiero po tym będzie można uruchomić programy pomocowe. Jak wskazuje Adrian Kołodziej z biura bezpieczeństwa Urzędu Miejskiego w Nysie, proces rozpocznie się, gdy tylko zalane posesje uporają się z wodą.

- Trwają prace przy odpompowywaniu wody z posesji. Gdy to wszystko już opadnie to wtedy będzie można ruszyć z pracami komisji do spraw szacowania szkód i strat i na pewno ruszy pomoc dla mieszkańców. Na tę chwilę trzeba poczekać, aż sytuacja pozwoli na to, by można było bezpiecznie wejść do gospodarstw i ocenić te szkody - wyjaśnia.

Jedna z najniebezpieczniejszych sytuacji miała wczoraj miejsce w Wyszkowie Śląskim, gdzie napierająca woda groziła przerwaniem wału. Sytuację udało się opanować dzięki przekopaniu drogi powiatowej w kierunku Niwnicy, która jeszcze przez kilka dni będzie zamknięta. Mieszkańcy wsi wskazują, że poziom wody w okolicy przypominał ten z czasów powodzi tysiąclecia.

- To wszystko z tego rowu tutaj płynęło i się osadzało, no staw się robił, jezioro. Z metr, może ponad metr tu było - mówi pan Henryk.

- Podobny poziom był jak w 1997 roku, może 10 centymetrów mniej. U mnie piec jest prawdopodobnie do wymiany, wszystko to jest zawilgocone, mnóstwo sprzętu takiego drobnego, drzwi wszystkie poniszczone, bo to namokło - wylicza pan Andrzej.

- Na ogół to strasznie wyglądało. Teraz wielkie sprzątanie, bo pełno mułu wszędzie - tłumaczy pan Stanisław.

Dodajmy, że dzisiaj odbyła się konferencja starosty z władzami poszczególnych gmin, w czasie której władze powiatu przekazały wójtom i burmistrzom między innymi wytyczne wojewody w zakresie występowania o pomoc dla poszkodowanych.
Andrzej Kruczkiewicz
Adrian Kołodziej
Mieszkańcy Wyszkowa Śląskiego

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 21:10 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch pacjentów z COVID-19 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch zaledwie pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest sześć… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00 Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia… » więcej 2021-08-05, godz. 20:20 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Na Opolszczyźnie może spaść do 65 litrów wody na m2 Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 20:00 Areszt tymczasowy dla podejrzanego o włamanie do Tesco w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna odpowie w warunkach multir… 41-letni Rafał J. podejrzany o włamanie do remontowanego budynku Tesco przy ul. Głubczyckiej w Kędzierzynie-Koźlu trafił na trzy miesiące do tymczasowego… » więcej 2021-08-05, godz. 19:55 Raport dnia: blisko 180 nowych zakażeń w kraju, w tym 3 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało o 176 nowych infekcjach… » więcej 2021-08-05, godz. 18:20 Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych… Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:15 "Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego 'nawierzchni', czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po… » więcej 2021-08-05, godz. 17:10 Brali kredyty na swoich klientów? Po 10 latach śledztwa w sądzie ruszył proces pięciu oskarżonych Po 10 latach śledztwa ruszył proces pięciu osób oskarżonych o kradzież tożsamości i wyłudzenia kredytów, o których klienci nie mieli pojęcia. Według… » więcej 2021-08-05, godz. 17:00 Mieszkańcy Domecka zaniepokojeni mężczyzną, który w nocy pojawia się na posesjach. Chcą zgłosić sprawę polic… Nieproszony gość na prywatnych posesjach, a tym samym nocne szczekanie psów, które alarmują swoich domowników. Tak w skrócie wyglądała ubiegła noc w… » więcej 2021-08-05, godz. 15:20 Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam" Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »