Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-16, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg szykuje się na powódź. Niewykluczona ewakuacja części mieszkańców. Władze apelują o zabezpieczenie mienia

Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg spodziewa się nadejścia fali powodziowej. Według danych magistratu w kulminacyjnym momencie poziom wody na Odrze może sięgnąć prawie 7 metrów.
Nadejście pierwszej fali na poziomie 6 metrów i 11 centymetrów spodziewane jest jutro (17.10) około 23:00, jednak w dalszej kolejności może dojść do zrzutów z Jeziora Nyskiego i Małej Panwi. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że prognozowany stan wody oznacza, że część miasta zostanie najprawdopodobniej zalana.

- Spodziewamy się wody na poziomie 6,8 metra, co spowoduje, że wyspa będzie zalana. Apel do mieszkańców, aby stosowali się ściśle do zaleceń, aby wykorzystali ten czas 48 godzin po to, żeby zabezpieczyć swoje mienie, aby zabezpieczyli też pojazdy, jakiś majątek, który jest w tych niskich partiach - powiedział.

Najbardziej zagrożone powodzią są między innymi Plac Drzewny oraz ulice Strzelecka, Cegielniana, Nadbrzeżna i Grobli, przy których mieszka około 600 osób. Niewykluczone, że część z nich będzie musiała opuścić swoje mieszkania.

- Przewidujemy ewakuację mieszkańców z terenu wyspy. Są jednak takie osoby, które nie chcą opuścić swojego miejsca, ale tutaj deklarujemy, że jeżeli do tego dojdzie, to mamy zapewnienia policji, że będzie ich majątek strzeżony - tłumaczy burmistrz.

Ewentualna ewakuacja ma się rozpocząć w niedzielę około 19. Osoby nią objęte zostaną zakwaterowane w szkołach numer 1 i 3. Uczniowie tych placówek mają wówczas przejść na nauczanie zdalne. Osobne miejsca przewidziano także dla objętych kwarantanną i osób zarażonych koronawirusem.

Obecne prognozy nie przewidują, by zalana miała zostać ulica Oławska, jednak nie da się wykluczyć takiej sytuacji w przypadku pogorszenia pogody. Jeśli woda osiągnie poziom 630 centymetrów, wówczas wyspa zostanie najprawdopodobniej pozbawiona dopływu prądu. Nie można też wykluczyć zalania drogi krajowej numer 39, jednak na razie nie ma planów zamknięcia mostu na Odrze.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2021-01-16, godz. 18:08 Jazda na quadach zakończyła się wypadkiem. Jeden z kierowców nie zauważył zasypanego śniegiem rowu Nieszczęśliwy finał jazdy na quadach w gminie Łubniany. Kierowca jednej z maszyn wywrócił się i trafił do szpitala. » więcej 2021-01-16, godz. 18:00 Góry Opawskie czekają na amatorów narciarstwa biegowego. "To tani i łatwy do nauki sport, który można uprawiać także… Ostatnie opady śniegu i utrzymujące się ujemne temperatury sprzyjają uprawianiu narciarstwa biegowego. Na potrzeby amatorów tej dyscypliny uruchomiono ratrak… » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Nyscy WOPR-owcy chcą rozbudować swoją siedzibę. Obok stanicy ma powstać hangar dla sprzętu Ratownicy wodni z Nysy chcą rozbudować swoją siedzibę. Przy stanicy nad Jeziorem Nyskim ma pojawić się hangar magazynowy dla sprzętu. » więcej 2021-01-16, godz. 17:00 Dzięki pomocy covidowej budują łącznik między szkołą a salą sportową Budowlańcy wykorzystują to, że w szkołach na razie nie ma zbyt dużego ruchu i przeprowadzają remonty, które normalnie byłyby zaplanowane na okres wakacji… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 "Trzeba zdobywać odporność, ciepło jest". Kilkunastu śmiałków wystartowało w kędzierzyńskim "Biegu z gołym … W prawdziwie zimowej scenerii, przy kilkustopniowym mrozie odbyła się w samo południe w Kędzierzynie-Koźlu pierwsza edycja 'Biegu z gołym torsem'. Mężczyźni… » więcej 2021-01-16, godz. 15:45 Kluczborski magistrat zebrał informacje o planowanych imprezach. Wydane kalendarium będzie aktualizowane Kalendarium imprez kulturalno-sportowych na 2021 rok wydała gmina Kluczbork. Informacja jest publikowana co roku i nie zmieniła tego pandemia koronawirusa. » więcej 2021-01-16, godz. 14:00 Gmina Ujazd chce mieć swoją aplikację Aplikacja ma służyć mieszkańcom, ułatwić im kontakt z urzędem, ale także zachęcić turystów do odwiedzin wielu ciekawych miejsc, które gmina Ujazd ma… » więcej 2021-01-16, godz. 13:45 Minister Michał Dworczyk: musieliśmy zmienić plany ws. szczepień przeciw COVID-19 Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk poinformował, że zapadła decyzja o wstrzymaniu transportu 330 tysięcy dawek szczepionki, które miały być w przyszłym… » więcej 2021-01-16, godz. 13:20 Żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy w DPS-ach i ZOL-ach. Nie tylko remontują, także przygotowują… Po przewie świąteczno-noworocznej żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej wrócili do pracy domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczo-leczniczych… » więcej 2021-01-16, godz. 13:02 Dwa samochody zderzyły się na DW 416 w Kietlicach. Możliwe utrudnienia Do zderzenia dwóch osobówek doszło na wojewódzkiej trasie nr 416 w Kietlicach, między Klisinem a Głubczycami. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »