Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-16, 19:00 Autor: Daniel Klimczak

Brzeg szykuje się na powódź. Niewykluczona ewakuacja części mieszkańców. Władze apelują o zabezpieczenie mienia

Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Konferencja w sprawie zagrożenia powodziowego w Brzegu [fot. Daniel Klimczak]
Brzeg spodziewa się nadejścia fali powodziowej. Według danych magistratu w kulminacyjnym momencie poziom wody na Odrze może sięgnąć prawie 7 metrów.
Nadejście pierwszej fali na poziomie 6 metrów i 11 centymetrów spodziewane jest jutro (17.10) około 23:00, jednak w dalszej kolejności może dojść do zrzutów z Jeziora Nyskiego i Małej Panwi. Burmistrz Jerzy Wrębiak wskazuje, że prognozowany stan wody oznacza, że część miasta zostanie najprawdopodobniej zalana.

- Spodziewamy się wody na poziomie 6,8 metra, co spowoduje, że wyspa będzie zalana. Apel do mieszkańców, aby stosowali się ściśle do zaleceń, aby wykorzystali ten czas 48 godzin po to, żeby zabezpieczyć swoje mienie, aby zabezpieczyli też pojazdy, jakiś majątek, który jest w tych niskich partiach - powiedział.

Najbardziej zagrożone powodzią są między innymi Plac Drzewny oraz ulice Strzelecka, Cegielniana, Nadbrzeżna i Grobli, przy których mieszka około 600 osób. Niewykluczone, że część z nich będzie musiała opuścić swoje mieszkania.

- Przewidujemy ewakuację mieszkańców z terenu wyspy. Są jednak takie osoby, które nie chcą opuścić swojego miejsca, ale tutaj deklarujemy, że jeżeli do tego dojdzie, to mamy zapewnienia policji, że będzie ich majątek strzeżony - tłumaczy burmistrz.

Ewentualna ewakuacja ma się rozpocząć w niedzielę około 19. Osoby nią objęte zostaną zakwaterowane w szkołach numer 1 i 3. Uczniowie tych placówek mają wówczas przejść na nauczanie zdalne. Osobne miejsca przewidziano także dla objętych kwarantanną i osób zarażonych koronawirusem.

Obecne prognozy nie przewidują, by zalana miała zostać ulica Oławska, jednak nie da się wykluczyć takiej sytuacji w przypadku pogorszenia pogody. Jeśli woda osiągnie poziom 630 centymetrów, wówczas wyspa zostanie najprawdopodobniej pozbawiona dopływu prądu. Nie można też wykluczyć zalania drogi krajowej numer 39, jednak na razie nie ma planów zamknięcia mostu na Odrze.
Jerzy Wrębiak
Jerzy Wrębiak

Wiadomości z regionu

2020-10-22, godz. 21:00 W piątek (23.10) czasowo wprowadzony będzie ruch wahadłowy na obwodnicy północnej Opola Na utrudnienia w ruchu muszą nastawić się kierowcy, którzy w piątek (23.10) korzystać będą z obwodnicy północnej Opola. » więcej 2020-10-22, godz. 20:45 Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Betanii. "To bardzo miłe, motywujące i wzruszające" Statuetki, certyfikaty i dyplomy wręczono wyróżniającym się wolontariuszom podczas corocznej Gali Betanii w Opolu. Uroczystość zorganizowano po południu… » więcej 2020-10-22, godz. 20:30 Rośnie liczba osób na kwarantannie. MOPS w Kędzierzynie-Koźlu szuka wolontariuszy do pomocy seniorom i osobom izol… W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak wiosną szuka chętnych wolontariuszy… » więcej 2020-10-22, godz. 20:15 Raport dnia. 9 zgonów i 404 infekcje na Opolszczyźnie. W całej Polsce rekord zarażeń 9 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 404 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów… » więcej 2020-10-22, godz. 19:43 Głupi żart czy element walki politycznej? Ktoś podszywa się w internecie pod przewodniczącego namysłowskiej rady… Przewodniczący namysłowskiej rady miejskiej Kazimierz Kos, doczekał się opatrzonego swoim imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją fanpage'a w mediach… » więcej 2020-10-22, godz. 19:00 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza - Brakuje osocza osób, które przeszły COVID-19 - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jest ono potrzebne do leczenia zakażonych… » więcej 2020-10-22, godz. 18:45 Będą spore podwyżki opłat za odbiór śmieci w gminie Namysłów Mieszkańców gminy Namysłów czeka spora podwyżka cen za odbiór odpadów. Miejscy radni uchwalili dziś (22.10) nowe stawki wynoszące 25 złotych za mieszkańca… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Szpitalne Oddziały Ratunkowe pękają w szwach. Sytuacja robi się coraz trudniejsza - Jeżeli sytuacja epidemiologiczna będzie się pogarszać, to grozi nam paraliż pracy Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - mówi kierownik SOR-u Szpitala Wojewódzkiego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:45 Ruszył oddział zakaźny w Krapkowickim Centrum Zdrowia. "Jest sześciu pacjentów i czterech kolejnych w drodze" W Krapkowickim Centrum Zdrowia ruszył oddział zakaźny dla pacjentów chorych na COVID-19. Oddział powstał na parterze w pomieszczeniach oddziału pediatrycznego… » więcej 2020-10-22, godz. 17:11 Radny Węgrzyn apeluje do zarządu województwa o zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów na COVID-19 O zakup 4 mobilnych punktów pobrań wymazów w związku z epidemią wnioskuje Robert Węgrzyn do Zarządu Województwa Opolskiego. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***