Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-14, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Już ponad 160 razy interweniowali strażacy w powiecie nyskim. W części podtopionych domów nie skończono jeszcze remontów po ostatniej powodzi

Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Rośnie liczba interwencji strażaków w powiecie nyskim. Od wczoraj wyjeżdżali oni do skutków intensywnych opadów deszczu już około 160 razy.
Szczególnie trudną sytuację obserwowano na terenie gmin Otmuchów, Głuchołazy oraz Nysa. Jak mówi starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, sytuacja w tej części regionu jest bardzo poważna.

- W gminie Otmuchów rzeki, które spływają z Czech, mają charakter przyrostu wody. W gminie Głuchołazy jest 11 miejscowości, w których nastąpiły podtopienia, i tutaj w większości są to wody spływające z pól. W gminie Nysa to tradycyjnie Morów, Wyszków, Hajduki, czy Hanuszów - wskazuje.

Woda zalała także prowadzącą w kierunku Prudnika drogę w Niwnicy. Podtopienia wystąpiły również w gminach Korfantów i Paczków.

Szczególnie doświadczony przez żywioł jest w tym roku Morów, który na początku września zmagał się z powodzią. Dziś sytuacja jest mniej dramatyczna niż wtedy, jednak woda zalała część posesji, w których zaczął się już remont po poprzednim żywiole.

- Wyremontowaliśmy już część, jest z powrotem woda pod podłogą, też woda przesączyła się przez ściany. Tylko przez okno do sąsiada możemy stąd wyjść, inaczej się nie da - tłumaczy pani Dorota.

- Ludzie już się do tego zdążyli przyzwyczaić i uznali to za normę - mówi z żalem pani Danuta.

- Po miesiącu od powodzi kolejne problemy, kolejna nieprzespana noc. Po raz piąty już musimy zabezpieczać swoje posesje - wskazuje sołtys Morowa, Artur Pieczarka.

Strażacy wciąż są wzywani do kolejnych zdarzeń w powiecie. W tej chwili jednymi z najpoważniejszych interwencji są działania na ulicy Nowowiejskiej w Nysie, gdzie wylał potok Pluta, co doprowadziło do zalania 8 budynków mieszkalnych. Strażacy intensywnie pracują także w okolicach Niwnicy.

Walkę z żywiołem wspiera także nyskie starostwo, które ściągnęło dodatkowe 10 tysięcy worków na potrzeby mieszkańców. Z kolei na jutro (15.10) zaplanowano rozmowy z przedstawicielami gmin na temat zagrożenia ze strony opadów, jak i koronawirusa.
Andrzej Kruczkiewicz
Mieszkańcy Morowa

Wiadomości z regionu

2020-12-01, godz. 19:30 Zmiana organizacji ruchu przy Opolu Wschodnim jednak od środy. Ciężarówki z zakazem wjazdu Około godziny 10.00 w środę (2.12) zamknięta zostanie ulica Bohaterów Monte Cassino w Opolu. Wyłączenie z ruchu jednej z najważniejszych ulic w mieście… » więcej 2020-12-01, godz. 18:30 W Szczepanowicach podtrzymają tradycję i wybudują bożonarodzeniową szopkę W skromniejszej formie niż zwykle, bez żywych zwierząt, ale zgodnie z tradycją powstanie. Po raz 22. przy kościele świętego Józefa w Opolu-Szczepanowicach… » więcej 2020-12-01, godz. 18:15 Kierował pod wpływem narkotyków, a w samochodzie przewoził kolejną porcję. Młody mieszkaniec regionu wpadł w czasie… Prowadził samochód pod wpływem narkotyków. 23-letni mieszkaniec powiatu namysłowskiego wpadł w ręce miejscowej policji. » więcej 2020-12-01, godz. 17:45 Apel o informacje na temat miejsc koczowania osób bezdomnych. Pomoże Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa Kluczborscy policjanci apelują o używanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa do zgłaszania miejsc, w których przebywają bezdomni. » więcej 2020-12-01, godz. 17:00 Wspólne pasje połączyły w działaniu mieszkanki Głubczyc Już od pięciu lat w Głubczycach miłośniczki szydełkowania, robienia na drutach i wyrabiania biżuterii biorą udział raz w miesiącu w tzw. 'spotkaniach… » więcej 2020-12-01, godz. 16:05 Po ulicach Nysy kursują autobusy elektryczne. Korzystanie z nich jest darmowe Można już korzystać z bezpłatnych autobusów elektrycznych, które kursują po nyskim śródmieściu. 2 maszyny tego typu trafiły do miasta jako jeden z ostatnich… » więcej 2020-12-01, godz. 15:49 Znów można robić zdjęcia przy świątecznym napisie "Opole" na placu Wolności Świąteczny napis 'Opole' stanął na placu Wolności w stolicy regionu. Oświetlona konstrukcja cieszy się co roku dużą popularnością wśród mieszkańców… » więcej 2020-12-01, godz. 14:45 Opolscy seniorzy mogą liczyć na pomoc fachowców w naprawie drobnych usterek Naprawa kranu, wymiana bezpiecznika czy zaszycie dziury w kurtce. To tylko część spraw, z jakimi osoby starsze mogą zgłosić się do Centrum 'Senior' w Opolu… » więcej 2020-12-01, godz. 14:45 Kluczborski szpital otrzymał pół miliona złotych od starostwa. Na bieżącą działalność, między innymi walkę… Pół miliona złotych przekazało kluczborskie starostwo dla Powiatowego Centrum Zdrowia. » więcej 2020-12-01, godz. 13:30 Od krat w oknach, po życzliwego sąsiada. Wszystkie sposoby dobre, aby zabezpieczyć ogrodowe altanki przed włamywac… - Zabezpieczmy swoje altanki - apeluje opolska policja. Okres jesienno-zimowy to czas gdy opustoszałymi budynkami na działkach bardzo często interesują się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »