Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-10-14, 13:30 Autor: Daniel Klimczak

Już ponad 160 razy interweniowali strażacy w powiecie nyskim. W części podtopionych domów nie skończono jeszcze remontów po ostatniej powodzi

Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Skutki ulew w Morowie i Burgrabicach [fot. Daniel Klimczak]
Rośnie liczba interwencji strażaków w powiecie nyskim. Od wczoraj wyjeżdżali oni do skutków intensywnych opadów deszczu już około 160 razy.
Szczególnie trudną sytuację obserwowano na terenie gmin Otmuchów, Głuchołazy oraz Nysa. Jak mówi starosta nyski Andrzej Kruczkiewicz, sytuacja w tej części regionu jest bardzo poważna.

- W gminie Otmuchów rzeki, które spływają z Czech, mają charakter przyrostu wody. W gminie Głuchołazy jest 11 miejscowości, w których nastąpiły podtopienia, i tutaj w większości są to wody spływające z pól. W gminie Nysa to tradycyjnie Morów, Wyszków, Hajduki, czy Hanuszów - wskazuje.

Woda zalała także prowadzącą w kierunku Prudnika drogę w Niwnicy. Podtopienia wystąpiły również w gminach Korfantów i Paczków.

Szczególnie doświadczony przez żywioł jest w tym roku Morów, który na początku września zmagał się z powodzią. Dziś sytuacja jest mniej dramatyczna niż wtedy, jednak woda zalała część posesji, w których zaczął się już remont po poprzednim żywiole.

- Wyremontowaliśmy już część, jest z powrotem woda pod podłogą, też woda przesączyła się przez ściany. Tylko przez okno do sąsiada możemy stąd wyjść, inaczej się nie da - tłumaczy pani Dorota.

- Ludzie już się do tego zdążyli przyzwyczaić i uznali to za normę - mówi z żalem pani Danuta.

- Po miesiącu od powodzi kolejne problemy, kolejna nieprzespana noc. Po raz piąty już musimy zabezpieczać swoje posesje - wskazuje sołtys Morowa, Artur Pieczarka.

Strażacy wciąż są wzywani do kolejnych zdarzeń w powiecie. W tej chwili jednymi z najpoważniejszych interwencji są działania na ulicy Nowowiejskiej w Nysie, gdzie wylał potok Pluta, co doprowadziło do zalania 8 budynków mieszkalnych. Strażacy intensywnie pracują także w okolicach Niwnicy.

Walkę z żywiołem wspiera także nyskie starostwo, które ściągnęło dodatkowe 10 tysięcy worków na potrzeby mieszkańców. Z kolei na jutro (15.10) zaplanowano rozmowy z przedstawicielami gmin na temat zagrożenia ze strony opadów, jak i koronawirusa.
Andrzej Kruczkiewicz
Mieszkańcy Morowa

Wiadomości z regionu

2021-08-05, godz. 21:10 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch pacjentów z COVID-19 Od początku sierpnia do szpitala tymczasowego w CWK w Opolu przyjęto dwóch zaledwie pacjentów z COVID-19. Obecnie w placówce hospitalizowanych jest sześć… » więcej 2021-08-05, godz. 21:00 Nyska PWSZ będzie szkolić przyszłych urzędników. Uczelnia zwiększa także zakres kształcenia na wydziale jazzu Nyska uczelnia rozszerza zakres swojej działalności. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpocznie kształcenie na nowym kierunku, a także uruchomi studia II stopnia… » więcej 2021-08-05, godz. 20:20 IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne. Na Opolszczyźnie może spaść do 65 litrów wody na m2 Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenia 2. i 1. stopnia dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz wschodniej… » więcej 2021-08-05, godz. 20:00 Areszt tymczasowy dla podejrzanego o włamanie do Tesco w Kędzierzynie-Koźlu. Mężczyzna odpowie w warunkach multir… 41-letni Rafał J. podejrzany o włamanie do remontowanego budynku Tesco przy ul. Głubczyckiej w Kędzierzynie-Koźlu trafił na trzy miesiące do tymczasowego… » więcej 2021-08-05, godz. 19:55 Raport dnia: blisko 180 nowych zakażeń w kraju, w tym 3 na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 kolejne zakażenia koronawirusem potwierdzono dzisiaj (05.08) na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia w codziennym komunikacie poinformowało o 176 nowych infekcjach… » więcej 2021-08-05, godz. 18:20 Paczkowski Dom Kata musi przejść remont. Miasto szuka też pieniędzy na odbudowę ścieżki widokowej na szczycie dawnych… Paczków szykuje się do remontu Domu Kata. Miasto szuka także pieniędzy na odtworzenie ścieżki widokowej wiodącej po szczycie murów obronnych. » więcej 2021-08-05, godz. 18:15 "Most grozi zapadnięciem, nawet pod ciężarem człowieka". Żelazny most w Ozimku będzie miał nową nawierzchnię Zabytkowy żelazny most wiszący w Ozimku będzie ponownie remontowany. Chodzi o wymianę jego 'nawierzchni', czyli drewnianej dyliny. Takie zalecenie wydał po… » więcej 2021-08-05, godz. 17:10 Brali kredyty na swoich klientów? Po 10 latach śledztwa w sądzie ruszył proces pięciu oskarżonych Po 10 latach śledztwa ruszył proces pięciu osób oskarżonych o kradzież tożsamości i wyłudzenia kredytów, o których klienci nie mieli pojęcia. Według… » więcej 2021-08-05, godz. 17:00 Mieszkańcy Domecka zaniepokojeni mężczyzną, który w nocy pojawia się na posesjach. Chcą zgłosić sprawę polic… Nieproszony gość na prywatnych posesjach, a tym samym nocne szczekanie psów, które alarmują swoich domowników. Tak w skrócie wyglądała ubiegła noc w… » więcej 2021-08-05, godz. 15:20 Opolszczyzna na drodze pielgrzymów różnych diecezji. "Człowiek po pielgrzymce nie wraca do domu taki sam" Rozpoczął się sierpień, a wraz z nim sezon pielgrzymek na Jasną Górę. Przez Opolszczyznę przechodzą obecnie reprezentanci aż trzech diecezji: legnickiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »