Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-19, 17:45 Autor: Dorota Kłonowska

Spotkanie Madonn Kresowych w Wójcicach. To święto Kresowian z całego kraju

Cudowny obraz Matki Bożej Łopatyńskiej w sanktuarium w Wójcicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Cudowny obraz Matki Bożej Łopatyńskiej w sanktuarium w Wójcicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Kościół w Łopatynie [Fot.Stowarzyszenie Odbudowy Kościoła w Łopatynie]
Kościół w Łopatynie [Fot.Stowarzyszenie Odbudowy Kościoła w Łopatynie]
Kresowa biesiada w Wójcicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Kresowa biesiada w Wójcicach [Fot.Dorota Kłonowska]
Wójcice przygotowują się do (20.08) spotkania Madonn Kresowych. Już po raz szósty wioska organizuje taką uroczystość - Dni Opolskich Madonn Kresowych - pod patronatem marszałka, na którą przyjeżdżają Kresowianie z całego kraju. Zasadą jest, że każdego roku do cudownego obrazu Matki Bożej Łopatyńskiej w sanktuarium Wójcicach dołącza inna Madonna.
W tej edycji będzie to cudami słynąca Matka Boża z Biłki Szlacheckiej, z okolic Lwowa. Obraz ten stanie obok Wójcickiej Madonny z Łopatyna. Wykład o postaci świętej tradycyjnie już wygłosi towarzyszący Madonnom od pierwszej edycji ksiądz Grzegorz Kopij z archidiecezji wrocławskiej.

- Szkoda, że te kresowe wizerunki nie mają osobnych monografii, bo wszystko to zachowało się w zaledwie szczątkowej formie. Jeśli chodzi o dokumentację, wielu rzeczy już nie ma, nie ma szans, żeby do nich dotrzeć – mówi Radiu Opole ks. Grzegorz Kopij, który stara się od lat dokumentować postaci tych świętych.

Anna Ludwa - sołtys Wójcic, zarazem działająca w Stowarzyszeniu Odnowienia Kościoła w Łopatynie, podkreśla, że to nie tylko impreza o wymiarze duchowym, ale też ważna dla integracji środowiska Kresowian.

- Nasze Madonny zataczają coraz większe koło i to są także kolejne cuda, jak potrafią po tylu latach połączyć środowisko Kresowian. Przyjeżdżają do nas na tę uroczystość ludzie z całego kraju. Zarówno żyjący jeszcze Kresowianie, jak i ich dzieci i wnukowie. I to nas cieszy. Nasz obraz Matki Bożej Łopatyńskiej wciąż słynie cudami, wiele osób przyjeżdża tu po łaski i pomoc i ją otrzymują. A nasza Madonna jest jeszcze teraz wzmocniona. Ma siły od kolejnych Madonn, które goszczą tu u nas w Wójcicach w kościele – mówi Anna Ludwa.

Dodajmy, że uroczystości w Wójcicach rozpoczynają się jutro (20.08) o godz.11.00. Po mszy świętej odbędzie się biesiada kresowa połączona z występami zespołów folklorystycznych "Grodziec" i "Jutrzenka" oraz degustacją potraw kresowych.

Cała wioska przeżywa to wydarzenie, bowiem mieszkańcy, to w większości potomkowie Łopatynian. Ich rodzice i dziadkowie osiedlili się tu po wojnie, przywożąc ze sobą zabrany z kościoła w Łopatynie cudowny obraz Matki Boskiej Łopatyńskiej. Po latach, chcąc zadośćuczynić za tę „kradzież”, założyli Stowarzyszenie Odnowienia Kościoła w Łopatynie. Mała wioska pozyskała kilka mln zł – włącznie z pomocą polskiego senatu i Polonii na całym świecie – i odbudowała ukraiński, zabytkowy kościół niemalże ze zgliszczy. Znajdował się w nim bowiem magazyn budowlany, choć w świątyni widnieją zabytkowe dzieła Stroińskiego (obecnie odnowione przez naukowców i studentów nyskiej PWSZ). Ta inicjatywa wójciczan jest stawiana przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego w Polsce za wzór.
Grzekorz Kopij, Anna Ludwa

Wiadomości z regionu

2021-09-25, godz. 12:15 Zabytki, przyroda i ciekawostki. Taka jest sobota na spacerze przyrodniczo-historycznym w Opolu Około 16 kilometrów liczy trasa dzisiejszej (25.09) Wycieczki Przyrodniczo-Historycznej w Opolu. Kilkunastoosobowa grupa ruszyła z przystanku autobusowego Pużaka… » więcej 2021-09-25, godz. 10:50 Raport MZ: 8 nowych infekcji COVID-19 w regionie i 917 w całej Polsce. W kraju zmarło 20 zakażonych osób 8 kolejnych osób zaraziło się koronawirusem na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (25.09) o 917 nowych infekcjach i śmierci 20 zakażonych… » więcej 2021-09-25, godz. 09:30 KOWR zaprasza mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny w Miechowej. Przygotowano wiele atrakcji Degustacja polskiej żywności, stoiska z lokalnymi produktami czy animacje dla dzieci. To tylko część atrakcji, które czekają na mieszkańców regionu w… » więcej 2021-09-25, godz. 09:15 "Spisowa noc" dla wszystkich, którzy jeszcze nie dopełnili spisowego obowiązku 30 września Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 zakończy się. Choć Opolszczyzna jest w krajowej czołówce, gdy mowa o spisowej frekwencji… » więcej 2021-09-25, godz. 08:18 Trwa głosowanie w 8. edycji Budżetu Obywatelskiego Opola W tym roku do rozdysponowania jest rekordowa kwota ponad 6 milionów złotych. Zakwalifikowały się 84 projekty, 60 to projekty dzielnicowe a 24 ogólnomiejs… » więcej 2021-09-25, godz. 07:50 Przyjdź na piknik, zaszczep się i poznaj pracę służb ratunkowych! W Kędzierzynie-Koźlu sobota upłynie pod hasłem… Przyjemne z pożytecznym będzie można połączyć w najbliższą sobotę (25.09) w Kędzierzynie-Koźlu. Na placu przed starostwem powiatowym odbędzie się… » więcej 2021-09-24, godz. 21:30 Raport dnia: w kraju potwierdzono 813 infekcji, z czego 13 w regionie. Trwają zapisy na trzecią dawkę szczepionki dla… 13 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono dziś (24.09) na Opolszczyźnie. W codziennym komunikacie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 813 infekcjach… » więcej 2021-09-24, godz. 21:30 Planujesz budowę domu? Możesz skorzystać z darmowych konsultacji z inwestorami, czy architektami Porady inwestorów, konsultacje z budowlańcami czy rozmowy z architektami. To tylko zarys pomocy, z jakiej w sobotę (25.09) będą mogli skorzystać mieszkańcy… » więcej 2021-09-24, godz. 20:30 "Pomaganie przez bańkowanie". 24 tysiące złotych trafiło do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu na zakup potrzebnego… Ponad 24 tysiące złotych na zakup potrzebnego sprzętu zostało przekazanych do Domowego Hospicjum dla Dzieci w Opolu przez wolontariuszy Ruchu Polska 2050 Szymona… » więcej 2021-09-24, godz. 19:32 Darmowy transport w gminie Łubniany. ''Wiele osób czekało na to długie lata'' W Gminie Łubniany udało się uruchomić darmowy transport publiczny. To kolejny krok, który miał na celu poprawę mobilności mieszkańców, zmniejszenie korków… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »