Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-20, 16:45 Autor: Dorota Kłonowska

Madonny jednoczą Kresowian. Wojewódzkie święto w Wójcicach [ZDJĘCIA]

[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
Biesiada kresowa {Fot.Dorota Kłonowska]
Biesiada kresowa {Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
[Fot.Dorota Kłonowska]
Najpierw uroczysta msza z modlitwą do Madonny z Biłki Szlacheckiej, potem kresowy piknik z barszczem ukraińskim i pierogami, występy artystyczne i zabawa w parku w Wójcicach. Tak przebiegało wojewódzkie święto - VI Opolskie Dni Madonn Kresowych.
Po rocznej przerwie imprezę reaktywowano, bo - jak mówi sołtys Wójcic Anna Ludwa - nie dało się inaczej. A mieszkańcy podkreślają, że takie imprezy, to najlepszy sposób integracji Kresowian i ich potomków.

- One jednoczą, Mniejszość Niemiecka ma swoje święto, dlaczego mieliby go nie mieć Kresowianie? Tutaj powstało takie koło i tych Matek Kresowych jest w Polsce około trzydziestu. Każdego roku jedna jest bohaterką Opolskich Dni Madonn w Wójcicach. Z tego wniosek, że jeszcze dużo takich imprez przed nami – mówi Józef Grygorowicz.

W parku przy ośrodku kultury tradycyjnie ustawiono ławki, scenę i stragany serwujące za darmo kresowe przysmaki. Goście zachwalają zwłaszcza gęsty barszcz ukraiński i pierogi z kaszą gryczaną. - Bo te ruskie to są już jak nasze – śmieje się jeden z degustatorów.

Madonna z Biłki Szlacheckiej - miejscowości niedaleko Lwowa, znajduje się obecnie w Grodźcu koło Ozimka. Podobnie jak słynąca cudami Madonna Łopatyńska została przywieziona przez repatriantów na ziemie odzyskane.

- Za każdym razem, kiedy gości u nas inna Madonna, zostawiamy kopię obrazu w naszym sanktuarium. Tym samym nasza Matka Boża Łopatyńska ma wokół siebie inne Madonny także cudami słynące – mówi sołtys Anna Ludwa.
Relacja z uroczystości w Wójcicach

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej 2024-12-24, godz. 10:00 Mikołaj, gwiazdka czy dzieciątko? Kto zostawia prezenty pod choinką? Otwieranie prezentów to najbardziej wyczekiwany przez dzieci moment po wieczerzy wigilijnej. I choć zwykle świąteczne upominki znajdziemy pod choinką, to… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »