Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga…
2021-10-22, 11:16 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu zbrojeń

Dr Stanisław Niewiński o wyhamowaniu gospodarki chińskiej i jej wpływie na każdego z nas
- Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć - mówił w Południowej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Jak zmieniły się Chiny w ciągu 10 lat rządów? Xi Jinpinga? Nasz gość podkreślił, że kraj zmienił w absolutnie każdym obszarze.

- Jeśli chodzi o obszar gospodarczy, to jest to państwo znacznie zamożniejsze niż było 10 lat temu i znacznie potężniejsze. Wedle PKB liczonego nominalnie to jest to około 75% gospodarki amerykańskiej. To dużo więcej niż kiedykolwiek miał Związek Radziecki bądź powojenna Japonia, która ściągała się na wyniki gospodarcze z USA. Z kolei według parytetu siły nabywczej od 2014 roku Chiny ot największa gospodarka świata – mówił dr Niewiński.

- Mówimy też o wyścigu technologicznym, w którym Chiny doganiają bądź nawet przeganiają USA, np. w kwestii tworzenia sztucznej inteligencji – dodał nasz gość.

- Ogromne zmiany zaszły w polityce zagranicznej. Poprzednia ekipa prowadziła skromną politykę, a Xi Jinping od tego odszedł. Przykładem jest Belt and Road, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Ekonomiczne czy wielkie, geopolityczne koncepcje chińskie, które są wyzwaniem dla potęgi Stanów Zjednoczonych. To takie zmiany na plus – mówił dr Niewiński.

- Zaszły też ogromne zmiany polityczne. Chiny zawsze były krajem autorytarnym, ale za Xi Jinpinga stały się dużo bardziej, to się wzmocniło. Xi Jinping odszedł od zasad kolektywnego przywództwa, czyli rządów elity na rzecz rządów jedno władczych. To się objawia na wielu obszarach, bo np. wrócił kult jednostki. „Dokręcono śruby” różnym środowiskom, mniejszościom religijnym, seksualnym czy organizacjom feministycznym – mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy też o nowym wyścigu zbrojeń, wystrzeleniu pocisku hipersonicznego, który zadziwił amerykańskie służby, a także o kryzysie deweloperskim.

Zobacz także

2021-10-20, godz. 09:18 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski i były eurodeputowany o wczorajszej debacie w PE oraz rozwoju 4 fali pandemii w… - Byłem w Parlamencie Europejskim 4 lata, wiele mógłbym się spodziewać, ale to co się wydarzyło wczoraj przekracza moje wyobrażenie - powiedział w Porannej… » więcej 2021-10-19, godz. 17:34 Andrzej Kasiura o funduszach europejskich, kopciuchach i połączeniach autobusowych - Prawie miliard euro dla województwa opolskiego przypada z funduszy europejskich na lata 2021-2027 - powiedział burmistrz Krapkowic i prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-10-19, godz. 14:05 Co tam Panie w polityce? Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc Jak co wtorek najświeższe informacje ze świata polityki, kultury i sportu w lekkim wydaniu. W swoim cyklu "Co Tam Panie w polityce?" komentują dla Państwa… » więcej 2021-10-19, godz. 08:58 Anna Zalewska, eurodeputowana o dzisiejszej (19.10) debacie w PE na temat praworządności w Polsce - Tytuł debaty jest narzucony przez grupę polityczną Socjalistów i Demokratów. Temat debaty wniosła przewodnicząca tej frakcji, która była na kongresie… » więcej 2021-10-18, godz. 14:00 Joanna Mucha z PL 2050 Szymona Hołowni o szykowaniu struktur na wybory i o tym, że nie żałuje opuszczenia PO - Polska polityka jak dżdżu potrzebuje ludzi, którzy pochodzą z "dołów", społeczników - mówiła w Popołudniowej Loży Radiowej poseł Joanna Mucha z… » więcej 2021-10-18, godz. 13:56 Paweł Kukiz o tym czy się koleguje z prezesem Kaczyńskim, współpracy z PiS i co sądzi o debacie Tusk - Kaczyński - Ja wiem czy te relacje można nazwać kolegowaniem się? Kolegowanie może się zamienić w kolesiostwo (śmiech) więc z takimi sformułowaniami ostrożnie… » więcej 2021-10-18, godz. 09:30 Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej o budowie muru na granicy, zwiększonej dotacji dla mniejszości narodowych… - Uważam, że ten sposób zabezpieczenia polskiej granicy jest nie tylko abstrakcyjny, ale nie przystający na XXI wiek - powiedział poseł Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-10-15, godz. 18:17 Młodzieżowa Loża Radiowa o budowie muru na granicy z Białorusią i dyskusji o polexicie Nasi dzisiejsi goście rozmawiali o ostatnim posiedzeniu Sejmu na którym posłowie dyskutowali i finalnie przegłosowali specustawę o budowie muru na granicy… » więcej 2021-10-15, godz. 13:23 Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Opolu o dotacjach na wymianę "kopciuchów" - Można pozyskać nawet 60 % dofinansowania do wymiana starego pieca - powiedział w Południowej Loży Radiowej Dariusz Grabowiecki, doradca energetyczny z Wojewódzkiego… » więcej 2021-10-15, godz. 10:18 Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska urzędu marszałkowskiego o uchwale zakazującej używania… - W 2030 roku nie powinno być już ogrzewania mieszkań w województwie opolskim "kopciuchami" - powiedział Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »