Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga…
2021-10-22, 11:16 Autor: Joanna Matlak

Dr Stanisław Niewiński o dekadzie rządów Xi Jinpinga w Chinach, wyhamowaniu chińskiej gospodarki i nowym wyścigu zbrojeń

Dr Stanisław Niewiński o wyhamowaniu gospodarki chińskiej i jej wpływie na każdego z nas
- Xi Jinping rządzi w Chinach już prawie dekadę, w przyszłym roku „stuknie” mu 10 lat i wszystko wskazuje, że na dekadzie się może nie zakończyć - mówił w Południowej Loży Radiowej dr Stanisław Niewiński, ekspert ds. Chin z Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Opolu.
Jak zmieniły się Chiny w ciągu 10 lat rządów? Xi Jinpinga? Nasz gość podkreślił, że kraj zmienił w absolutnie każdym obszarze.

- Jeśli chodzi o obszar gospodarczy, to jest to państwo znacznie zamożniejsze niż było 10 lat temu i znacznie potężniejsze. Wedle PKB liczonego nominalnie to jest to około 75% gospodarki amerykańskiej. To dużo więcej niż kiedykolwiek miał Związek Radziecki bądź powojenna Japonia, która ściągała się na wyniki gospodarcze z USA. Z kolei według parytetu siły nabywczej od 2014 roku Chiny ot największa gospodarka świata – mówił dr Niewiński.

- Mówimy też o wyścigu technologicznym, w którym Chiny doganiają bądź nawet przeganiają USA, np. w kwestii tworzenia sztucznej inteligencji – dodał nasz gość.

- Ogromne zmiany zaszły w polityce zagranicznej. Poprzednia ekipa prowadziła skromną politykę, a Xi Jinping od tego odszedł. Przykładem jest Belt and Road, Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych, Regionalne Wszechstronne Partnerstwo Ekonomiczne czy wielkie, geopolityczne koncepcje chińskie, które są wyzwaniem dla potęgi Stanów Zjednoczonych. To takie zmiany na plus – mówił dr Niewiński.

- Zaszły też ogromne zmiany polityczne. Chiny zawsze były krajem autorytarnym, ale za Xi Jinpinga stały się dużo bardziej, to się wzmocniło. Xi Jinping odszedł od zasad kolektywnego przywództwa, czyli rządów elity na rzecz rządów jedno władczych. To się objawia na wielu obszarach, bo np. wrócił kult jednostki. „Dokręcono śruby” różnym środowiskom, mniejszościom religijnym, seksualnym czy organizacjom feministycznym – mówił ekspert.

W programie rozmawialiśmy też o nowym wyścigu zbrojeń, wystrzeleniu pocisku hipersonicznego, który zadziwił amerykańskie służby, a także o kryzysie deweloperskim.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej 2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »