Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach…
2015-12-22, 16:07 Autor: Marek Świercz

Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach i nowych zasadach rządzących wycinką drzew

Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
- Szop pracz to jedyny psowaty, który łazi po drzewach. A kończyny ma bardzo chwytne, więc do każdego gniazda sięgnie - mówił w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa. - A skąd szopy u nas? Podczas II wojny światowej przywieźli je ze sobą amerykańscy żołnierze w charakterze maskotek. I wypuścili je, gdy okazało się, że przepisy nie pozwalają zabrać ich z powrotem. I tak przywędrowały do nas - mówił nasz gość.
Z Markiem Bocianowskim rozmawiają Marek Świercz i Piotr Wójtowicz
W opolskich lasach mamy też inne obce gatunki, takie jak jenot, który przywędrował z Dalekiego Wschodu. Mamy też rekordową w dziejach ilość zwierzyny, także tej dużej: jeleni, danieli czy dzików.

- Sposób, w jaki człowiek przekształcił środowisko, okazał się być dla niej wyjątkowo korzystny - mówił nasz gość. - Ludzie pozbyli się wszystkich dużych drapieżników, takich jak wilki i niedźwiedzie, więc przestały im zagrażać. A żeru mają więcej niż kiedykolwiek, bo wystarczy wybrać się na pola uprawne. Są grupy ekologów, które postulują przywrócenie drapieżników, ale uważam, że Polska jest jednak za małym krajem, żebyśmy żyli obok, dajmy na to, niedźwiedzi.

Z nadleśniczym Bocianowskim rozmawialiśmy jednak nie tylko o zwierzętach, ale także o kradzieżach choinek. Okazuje się, że ten proceder nie jest na szczęście powszechny, ale wciąż zdarzają się tacy ojcowie rodzin, którzy wyobrażają sobie tylko jeden sposób pozyskania świątecznego drzewka: wypad do lasu z pociechą i osobiste ścięcie obsypanego śniegiem świerka. Nie jest to specjalnie bezpieczne, tym bardziej, że w lasach, zwłaszcza w miejscach wjazdu, jest coraz więcej kamer, co pozwala na ustalenie, kto i kiedy wjechał do lasu. Taki delikwent musi się liczyć z tym, że po kilku dniach odwiedzą go leśnicy, by sprawdzić, czy czegoś nie skłusował czy też nie ukradł jakiejś kłody drewna.

Nasz gość wyjaśniał nam także, dlaczego spacerując po lesie możemy mieć wrażenie, że leśnicy wycinają więcej drzew niż zwykle.

- Tłumaczenie jest proste: kiedyś mieliśmy dwa lata na odnowienie zrębu, teraz mamy pięć lat - mówi nam Bocianowski.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »