Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach…
2015-12-22, 16:07 Autor: Marek Świercz

Marek Bocianowski o obcych gatunkach, rodzimych złodziejach i nowych zasadach rządzących wycinką drzew

Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
Marek Bocianowski/ fot. Justyna Krzyżanowska © (fot. )
- Szop pracz to jedyny psowaty, który łazi po drzewach. A kończyny ma bardzo chwytne, więc do każdego gniazda sięgnie - mówił w Loży Radiowej Marek Bocianowski, nadleśniczy z Prószkowa. - A skąd szopy u nas? Podczas II wojny światowej przywieźli je ze sobą amerykańscy żołnierze w charakterze maskotek. I wypuścili je, gdy okazało się, że przepisy nie pozwalają zabrać ich z powrotem. I tak przywędrowały do nas - mówił nasz gość.
Z Markiem Bocianowskim rozmawiają Marek Świercz i Piotr Wójtowicz
W opolskich lasach mamy też inne obce gatunki, takie jak jenot, który przywędrował z Dalekiego Wschodu. Mamy też rekordową w dziejach ilość zwierzyny, także tej dużej: jeleni, danieli czy dzików.

- Sposób, w jaki człowiek przekształcił środowisko, okazał się być dla niej wyjątkowo korzystny - mówił nasz gość. - Ludzie pozbyli się wszystkich dużych drapieżników, takich jak wilki i niedźwiedzie, więc przestały im zagrażać. A żeru mają więcej niż kiedykolwiek, bo wystarczy wybrać się na pola uprawne. Są grupy ekologów, które postulują przywrócenie drapieżników, ale uważam, że Polska jest jednak za małym krajem, żebyśmy żyli obok, dajmy na to, niedźwiedzi.

Z nadleśniczym Bocianowskim rozmawialiśmy jednak nie tylko o zwierzętach, ale także o kradzieżach choinek. Okazuje się, że ten proceder nie jest na szczęście powszechny, ale wciąż zdarzają się tacy ojcowie rodzin, którzy wyobrażają sobie tylko jeden sposób pozyskania świątecznego drzewka: wypad do lasu z pociechą i osobiste ścięcie obsypanego śniegiem świerka. Nie jest to specjalnie bezpieczne, tym bardziej, że w lasach, zwłaszcza w miejscach wjazdu, jest coraz więcej kamer, co pozwala na ustalenie, kto i kiedy wjechał do lasu. Taki delikwent musi się liczyć z tym, że po kilku dniach odwiedzą go leśnicy, by sprawdzić, czy czegoś nie skłusował czy też nie ukradł jakiejś kłody drewna.

Nasz gość wyjaśniał nam także, dlaczego spacerując po lesie możemy mieć wrażenie, że leśnicy wycinają więcej drzew niż zwykle.

- Tłumaczenie jest proste: kiedyś mieliśmy dwa lata na odnowienie zrębu, teraz mamy pięć lat - mówi nam Bocianowski.

Zobacz także

2021-08-05, godz. 17:30 Pracodawcy, związkowcy. Wspólna sprawa. W radiowej debacie o tym, że być może pracodawca będzie mógł żądać od… Do Sejmu ma trafić projekt ustawy, która da pracodawcom możliwość weryfikowania, czy pracownicy przyjęli pełne szczepienie przeciwko Covid-19 i od tego… » więcej 2021-08-05, godz. 10:31 Anna Krupka o sukcesach Polaków na Olimpiadzie oraz 77. rocznicy śmierci poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu była gościem Magdaleny Ogórek w czwartkowym cyklu w Loży Radiowej "Prosto… » więcej 2021-08-05, godz. 08:58 Wojciech Komarzyński o festynach #SzczepimySię i wsparciu dla rolników pod kątem niekorzystnych zjawisk pogodowych - Na organizację festynu można otrzymać 8 tys. złotych, a dodatkowe pieniądze pojawią się, kiedy zaszczepionych będzie ponad 100 osób - powiedział w… » więcej 2021-08-04, godz. 17:44 Aleksander Devosqes–Cuber, kierownik Muzeum Regionalnego w Głogówku, o wykorzystaniu użyczonego gminie obiektu Fr… Zakonnicy użyczyli swój historyczny obiekt gminie Głogówek. Budynek zmodernizowano przy unijnym dofinansowaniu. Przedsięwzięcie to Franciszkanie zrealizowali… » więcej 2021-08-04, godz. 12:54 Wiceminister Barbara Socha i Dorota Bojemska o Strategii Demograficznej 2040 konsultowanej z samorządowcami - Głosy są w zasadzie podobne, choć każde województwo ma swoją specyfikę - powiedziała w Południowej Loży Radiowej podsekretarz Stanu w Ministerstwie… » więcej 2021-08-04, godz. 09:01 Piotr Bujak, burmistrz Głogówka o demografii gminy i Strategii Demograficznej 2040 - W gminie Głogówek w ciągu dwóch lat ubyło 200-tu mieszkańców. Liczba ludności wynosi w tej chwili około 12 tys 400 - powiedział w Porannej Loży Radiowej… » więcej 2021-08-03, godz. 08:56 Konrad Gęsiarz, starosta namysłowski o podwyżkach dla polityków i samorządowców, oraz o szczepieniach w powiecie - To jeszcze daleka droga tym bardziej, że widzimy, co dzieje się w sejmie. Został złożony projekt ustawy blokującej podwyżki dla posłów i senatorów… » więcej 2021-08-02, godz. 16:25 Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego oraz Jarosław Szóstka, wiceburmistrz Prudnika, o problemie… Starzejące się społeczeństwo jest poważnym wyzwaniem również dla samorządów lokalnych. Gminy ponoszą coraz większe koszty utrzymania mieszkańców Domów… » więcej 2021-08-02, godz. 12:51 Poseł Witold Zembaczyński o podwyżkach dla parlamentarzystów, stanowiskach Rady Krajowej Nowoczesnej i pakiecie mo… - Nie jestem zadowolony z podwyżek, jestem wręcz zaskoczony, bo pominięto parlament w tej drodze - powiedział w Południowej Loży Radiowej poseł Nowoczesnej… » więcej 2021-08-02, godz. 08:53 Andrzej Rak, wicedyrektor WORD w Opolu o surowszych karach za łamanie przepisów drogowych i zmianach w kształceniu … - Na ten moment jest to jedyne rozwiązanie, które w krótkim czasie pozwoliłoby na poprawę bezpieczeństwa na naszych drogach - powiedział w Porannej Loży… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »