Radio Opole » Kraj i świat
2022-10-17, 18:00 Autor: PAP

Szef MSZ: w Luksemburgu zgłaszałem propozycję dot. harmonizacji sankcji na Białoruś i Rosję oraz ich uszczelnienia

Harmonizacja sankcji na Białoruś i Rosję, uszczelnienie ich i objęcie nimi produktów przemysłu chemicznego czy elektronicznego o podwójnym zastosowaniu - to niektóre propozycje zgłaszane w Luksemburgu przez szefa MSZ Zbigniewa Raua, dotyczące wprowadzenia kolejnego, dziewiątego pakietu sankcji.

W poniedziałek szef polskiej dyplomacji uczestniczył w posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu. Wśród najważniejszych tematów spotkania ministrów Spraw Zagranicznych państw członkowskich UE były agresja Rosji przeciwko Ukrainie i relacje Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową.


Jak podkreślił w rozmowie z dziennikarzami szef polskiej dyplomacji, ministrowie zgłaszali też pomysły dotyczące nałożenia na Rosję kolejnego już, dziewiątego pakietu sankcji.


"Stanowisko Polski, ale nie tylko Polski jest takie, że należy zsynchronizować sankcje nakładane na Białoruś z tymi nakładanymi na Rosję. Bo teraz z perspektywy tego, co widzimy, jakie stanowisko zajmuje Białoruś, że faktycznie jest stroną w tym konflikcie, więc trudno sobie wyobrazić sytuację, żeby sankcje były przeznaczone tylko dla Rosji" - powiedział Rau.


Minister podkreślił, że jeszcze inne propozycje padały ze strony szefa dyplomacji Ukrainy Dmytra Kułeby, który łączył się z uczestnikami zdalnie ze schronu w podziemiach ukraińskiego MSZ w Kijowie.


"Prawie każdy kraj miał swoją wizję sankcji, ja zgłaszałem tę harmonizację sankcji nałożonych na Białoruś jak i Rosję, uszczelnienie sankcji, objęcie nimi produktów chociażby przemysłu chemicznego czy elektronicznego o podwójnym zastosowaniu, a więc tym wojskowym i niewojskowym" - relacjonował Rau.


Szef polskiego MSZ dodał, że popularny jest też wśród krajów europejskich pomysł - który popiera także Polska - by państwowe i prywatne środki rosyjskie były objęte sankcjami tak, by docelowo przeznaczyć istotną część z nich na odbudowę Ukrainy w przyszłości. Według niego mowa była także o obłożeniu sankcjami importu towarów luksusowych z Rosji takich jak diamenty.


Zdaniem szefa polskiej dyplomacji wróci też kwestia sprzedaży Rosjanom nieruchomości, która została wykreślona z poprzedniego pakietu, a która jest "widoczna dla opinii publicznej i nie ma żadnego zrozumienia, by tymi kwestiami nie zająć się w kontekście sankcji".


Szefa MSZ pytano, czy potrzebne są kolejne sankcje na Iran w związku z doniesieniami o sprzedaży irańskich dronów Rosji i użycie ich przez ten kraj przeciw Ukrainie. Rau odpowiedział, że zajmowano się tą sprawą, a wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell rozmawiał z szefem irańskiego MSZ i stwierdził, że spotkał się z niezwykle kategoryczną odmową stwierdzenia faktu, że są to drony dostarczone przez Iran. W związku z tym - mówił Rau - zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniające. Jeśli okaże się, że drony są irańskie - relacjonował minister - to wśród szefów MSZ państw UE "panował konsensus, że powinny mieć miejsce sankcje".


Po posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych polski MSZ wydał komunikat. Wskazano w nim, że podczas dyskusji nt. agresji Rosji wobec Ukrainy Rau "z całą stanowczością potępił ostatnie, zmasowane ataki rakietowe oraz z użyciem dronów na miasta ukraińskie". "Te barbarzyńskie działania Rosji, skierowane przeciwko cywilom i infrastrukturze krytycznej, powinny wzmocnić determinację Unii do wspierania Ukrainy" – powiedział. Ostrzegł, że bezpośrednie zaangażowanie Białorusi w agresję przeciwko Ukrainie miałoby skrajnie negatywne konsekwencje dla całego regionu.


Według MSZ w Luksemburgu Rau wezwał do kontynuowania wsparcia dla Ukrainy w wymiarze wojskowym, ekonomicznym i politycznym oraz wprowadzenia dalszych sankcji wobec Rosji; wyraził też zadowolenie z przyjęcia przez Radę decyzji o utworzeniu wojskowej misji szkoleniowej UE na rzecz Ukrainy, w której Polska będzie odgrywać znaczącą rolę, oraz szóstej transzy wsparcia ukraińskich sił zbrojnych z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju.


"Ponadto szef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę na determinację Ukrainy do realizacji w warunkach wojennych reform rekomendowanych w opinii Komisji Europejskiej nt. jej wniosku akcesyjnego. Podkreślił, że integracja Ukrainy z Unią Europejską powinna iść w parze ze wsparciem jej powojennej odbudowy. Wskazał, że polityka UE wobec Rosji musi ograniczać się do odstraszania, powstrzymywania i aktywnej obrony naszych interesów, dopóki fundamentalnej zmianie nie ulegnie agresywna i rewizjonistyczna polityka rosyjskich władz" - czytamy w komunikacie MSZ.


"W odniesieniu do relacji Unii Europejskiej z Chińską Republiką Ludową, minister Rau ocenił, że aktualna sytuacja w Chinach nie wymaga fundamentalnej zmiany w polityce Brukseli wobec tego kraju, otwartej na współpracę, ale też na adekwatne działania w kwestiach problematycznych. Podkreślił zawsze deklarowane przez Pekin przywiązanie do zasady suwerenności i integralności terytorialnej" - zaznaczył MSZ.


Szef polskiej dyplomacji przypomniał też, że konieczne są dalsze wysiłki UE w celu zapewnienia równego i wzajemnego traktowania w stosunkach gospodarczych z Chinami, wskazując, że szczególnie istotne jest zintensyfikowanie dialogu z Pekinem w sprawie dostępu produktów rolnych do chińskiego rynku. (PAP)


autorka: Wiktoria Nicałek


wni/ godl/


Kraj i świat

2024-06-14, godz. 20:50 Włochy/ Papież rozmawiał podczas szczytu G7 z prezydentami Ukrainy, USA i innymi przywódcami Papież Franciszek przeprowadził w piątek dziesięć rozmów ze światowymi przywódcami, w tym z prezydentami USA, Francji i Ukrainy. Do spotkań tych doszło… » więcej 2024-06-14, godz. 20:50 Nagroda za zdjęcie roku EPA Images Awards dla ukraińskiego fotografa Olega Petrasiuka Nagroda za zdjęcie roku przyznana podczas pierwszej edycji EPA Images Awards przypadła ukraińskiemu fotografowi Olegowi Petrasiukowi. Zdjęcie wykonane w rejonie… » więcej 2024-06-14, godz. 20:40 Szwajcaria/ Zełenski: w szczycie pokojowym weźmie udział 100 państw i organizacji Sto państw i organizacji międzynarodowych zjednoczonych 'wspólnym celem trwałego i sprawiedliwego pokoju' weźmie udział w szczycie pokojowym organizowanym… » więcej 2024-06-14, godz. 20:30 Projekt nowelizacji dotyczącej oprocentowania nadpłat podatkowych trafił do konsultacji Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE oraz wskutek wyroku TK będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu - przewiduje projekt… » więcej 2024-06-14, godz. 20:30 Francja/ Lewica ma wspólny program i apeluje: wybory "to skrajna prawica albo my" Francuskie partie lewicowe, które utworzyły sojusz przedwyborczy zwany Frontem Ludowym przedstawiły w piątek program przewidujący m.in. podwyżkę płacy… » więcej 2024-06-14, godz. 20:30 Ekstraklasa piłkarska - Szwarga znów w Rakowie asystentem Papszuna Dawid Szwarga, który w sezonie 2023/24 był pierwszym trenerem Rakowa Częstochowa, będzie nadal pracować z drużyną 'Czerwono-Niebieskich', ale jako asystent… » więcej 2024-06-14, godz. 20:20 Portal VSquare: państwa NATO ograniczają dzielenie się informacjami wywiadowczymi z Węgrami Wątpliwości co do lojalności węgierskich przywódców od dawna sprawiają, że inni członkowie NATO ograniczają dzielenie się informacjami, zwłaszcza wywiadowczymi… » więcej 2024-06-14, godz. 20:20 Ekstraklasa piłkarska - Stal pozyskała dwóch zawodników Napastnik Ravve Assayag i pomocnik Fryderyk Gerbowski zostali zawodnikami ekstraklasowej PGE FKS Stali Mielec - poinformował w piątek klub z Podkarpacia. Ten… » więcej 2024-06-14, godz. 20:20 ME w kajakarstwie - cztery medale Polaków (wyniki) Cztery medale, w tym dwa złote, zdobyli polscy reprezentanci w pierwszym dniu finałów mistrzostw Europy w kajakarstwie rozgrywanych w węgierskim Szegedzie… » więcej 2024-06-14, godz. 20:20 MEN ogłosiło priorytety polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 Edukacja prozdrowotna, edukacja obywatelska, edukacja proobronna, wspieranie dobrostanu uczniów i ich zdrowia psychicznego, kształtowanie myślenia analitycznego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »