Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-14, 13:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Integracja, współpraca i wyznaczanie nowych kierunków. Ruszył VI Opolski Kongres Młodzieży

VI Opolski Kongres Młodzieży [fot. Sławomir Mielnik]
VI Opolski Kongres Młodzieży [fot. Sławomir Mielnik]
VI Opolski Kongres Młodzieży [fot. Sławomir Mielnik]
VI Opolski Kongres Młodzieży [fot. Sławomir Mielnik]
Ponad sto młodych osób bierze udział w VI Opolskim Kongresie Młodzieży. Wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń najbardziej aktywnych społeczników działających m.in. w młodzieżowych radach. Organizatorem kongresu jest stowarzyszenie Europa Iuvenis.
- Zaczynamy od debaty, która ma wyznaczać nowe kierunki i potrzeby - mówi Magdalena Lenartowicz, prezes stowarzyszenia Europa Iuvenis. - Bo są tematy, które częściowo nam się już przewijały w poprzednich latach, ale które wyszły nam w rozmowach z młodymi i wymagają dyskusji na nowo o tym, jak różne rzeczy możemy rozwiązać. Dyskutujemy w czterech tematach: aktywność społeczna, transport lokalny dla młodych, ekologia i prawa ucznia, prawa młodzieży. Jeżeli chodzi o transport mamy kilka białych plam na mapie regionu. To miejsca, gdzie nie docierają linie kolejowe.

- Chcemy, by ta młodzież działała razem i żeby mogła być, i dążyć do tego, żeby coś się działo na Opolszczyźnie - dodaje Oliwier Zieliński, uczestnik wydarzenia.

- To dla nas bardzo ważne, są tu również osoby z innych województw - mówi Bartosz Bednarski, radny niedawno wybranego Młodzieżowego Sejmiku Województwa Opolskiego. - Myślę, że ma to przede wszystkim spełniać funkcję takiego mostu między województwami.

Po części oficjalnej kongres przenosi się do zamku w Mosznej, gdzie na jutro (15.06) zaplanowano warsztaty i uroczystą kolację zamkowej sali oraz koncert muzyki jazzowej.
Magdalena Lenartowicz, Oliwier Zieliński
Bartosz Bednarski

Wiadomości z regionu

2024-07-15, godz. 19:45 Akademiki czekają, popularne są też kawalerki na wynajem. "Ceny od dwóch lat są bardzo podobne" Ceny za miejsce w akademiku w Opolu wahają się od ponad 500 do 1100 złotych miesięcznie. Wszystko zależy od tego, czy jest to pokój 1,2 lub 3-osobowy. Za… » więcej 2024-07-15, godz. 19:30 „Nasz rodowód to są rzeczy bardzo istotne”. Kresowianie domagają się ekshumacji pomordowanych w Puźnikach Mieszkańcy gminy Prudnik uczestniczyli w Ogólnopolskim Zjeździe Nowosiółczan i Puźniczan. Było to siódme spotkanie potomków Kresowian, których rodziców… » więcej 2024-07-15, godz. 17:01 Kot sprawcą kolizji. Przewożony bez zabezpieczenia zwierzak zdekoncentrował kierowcę Do tego zdarzenia doszło na trasie z Nysy do Przełęku. 20-letni kierowca osobówki zjechał z drogi i uderzył w latarnię. » więcej 2024-07-15, godz. 17:00 Wyremontowany "Lipsk" ma być gotowy w październiku 2025 roku [ZDJĘCIA] Budynek 'Lipsk' przy ul. Sosnkowskiego w Opolu nabiera kształtu i nowoczesnego wyglądu. Choć gotowa jest już elewacja, to do ostatecznego zakończenia prac… » więcej 2024-07-15, godz. 16:32 Kolizja dwóch samochodów na DK45. Dostawczy przewoził butle z gazem Do tego zdarzenia doszło wczesnym popołudniem w okolicy Bierdzan na drodze krajowej nr 45. » więcej 2024-07-15, godz. 16:30 Ruszył remont obwodnicy Opola. Jest zmiana organizacji ruchu Zgodnie z zapowiedzią dzisiaj (15.07) rozpoczęły się prace na obwodnicy północnej Opola. » więcej 2024-07-15, godz. 16:00 Kierowców czeka ruch wahadłowy na DK46 w sąsiedztwie autostrady Będzie ruch wahadłowy na drodze krajowej 46 w sąsiedztwie autostrady A4 i obwodnicy Niemodlina. » więcej 2024-07-15, godz. 15:30 Więziennicy świętowali na zamku w Brzegu. "Społeczeństwo coraz bardziej dostrzega, że to potrzebna służba" Awanse na wyższe stopnie, medale i podziękowania za dotychczasową pracę. W ten sposób strażnicy więzienni obchodzili dziś (15.07) swoje święto. Na Zamku… » więcej 2024-07-15, godz. 15:17 Sinice znów dają o sobie znać na zbiorniku w Ligocie Górnej obok Kluczborka. Zakaz kąpieli Znów nie można kąpać się w zbiorniku retencyjnym w Ligocie Górnej. » więcej 2024-07-15, godz. 14:45 Przyszli studenci najchętniej wybierają kierunek lekarski i informatykę na opolskich uczelniach Prawie dziewięć tysięcy osób chce studiować na Uniwersytecie Opolskim, a ponad trzy na Politechnice Opolskiej. Obie uczelnie zakończyły właśnie pierwszą… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »