Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-06-14, 16:12 Autor: Witold Wośtak

"To zwieńczenie rocznej pracy". Uczniowie klasy wojskowej ślubowali w centrum Opola [ZDJĘCIA]

Uroczyste śubowanie klasy wojskowej z 1 LO w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Uroczyste śubowanie klasy wojskowej z 1 LO w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Uroczyste śubowanie klasy wojskowej z 1 LO w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Uroczyste śubowanie klasy wojskowej z 1 LO w Opolu [fot. Sławomir Mielnik]
Zgodnie z ceremoniałem ślubowali uczniowie pierwszej klasy o profilu wojskowym z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 1 w Opolu. Uroczystość zorganizowano na placu Wolności.
Ślubowało 32 nastolatków, a duża liczba uczniów wiąże się z faktem, że rok temu przypadł podwójny rocznik.

- Oni długo przygotowywali się do uroczystości z porucznikiem Piotrem Góralem - mówi Bernarda Zarzycka, dyrektorka liceum numer 1.

- Pan porucznik jest ich mentorem i opiekunem. Trenowali całą musztrę, byli również przygotowywani czy uświadamiani, jak bardzo ważny to jest moment i dlaczego to robimy. Ważne, żeby młodzi ludzie wiedzieli, co idzie za słowami roty, które dzisiaj wszyscy wspólnie wypowiedzą podczas ślubowania.

Uczniowie Antoni Gleń i Sergiusz Wachowski mówią Radiu Opole, jak traktują to symboliczne wydarzenie.

- Ślubowanie to tak naprawdę zwieńczenie całej naszej całorocznej pracy i przygotowań. Uczyliśmy się do tego długo, wymagało to ogromnego nakładu pracy z naszej strony oraz ze strony naszego przełożonego. Myślę więc, że to jest ważne wydarzenie.

- Ćwiczyliśmy bardzo ciężko w domu, ćwiczyliśmy na przykład różne roty, jak będziemy odmawiać ślubowanie. Musieliśmy jednak włożyć od siebie dużo pracy. To odciśnie piętno na naszym zachowaniu, bo jednak mamy bardzo ważną uroczystość.

Dlaczego młodzi ludzie wybierają kształcenie związane z mundurem? Zdaniem Marka Leśniaka, wicekuratora oświaty, motywacją dla młodych ludzi może być perspektywa pewnej pracy, ale nie tylko.

- W grę wchodzi chyba również sposób rozumienia patriotyzmu, przynajmniej mnie tak wydaje się. Mundur to jest jednak pewna dyscyplina, a tego niektórym osobom może brakować na co dzień. Kiedy ubieram więc mundur, w momencie mam chyba inne myślenie o sobie i swoim otoczeniu. Mówiąc krótko, to jest sposób na siebie.

Dodajmy, przed rokiem podczas rekrutacji w liceum numer 1 najwięcej chętnych aplikowało do klasy wojskowej.
Bernarda Zarzycka
Antoni Gleń i Sergiusz Wachowski
Marek Leśniak

Wiadomości z regionu

2024-07-24, godz. 20:00 Rower elektryczny z dofinansowaniem. Od nowego roku ruszy program "Mój rower elektryczny" Dotacje do zakupu rowerów elektrycznych sięgną 300 mln złotych. Tak przewiduje projekt programu „Mój rower elektryczny”, który wejdzie w życie w 2025… » więcej 2024-07-24, godz. 19:44 Jacht z nastolatkami przewrócił się na Jeziorze Nyskim Akcja ratunkowa na Jeziorze Nyskim. Jak czytamy w mediach społecznościowy WOPR Nysa, pod numer alarmowy zadzwonił obywatel Czech, który poinformował o wywróconym… » więcej 2024-07-24, godz. 18:44 Fundacja "Mam Marzenie" pomaga spełniać życzenia chorych dzieci Tysiąca złotych brakuje do zrealizowania marzenia 17-letniej Ani z Opola, która chciałaby polecieć balonem w tureckiej Kapadocji. To tylko jedno z kilkuset… » więcej 2024-07-24, godz. 17:15 Jest problem z pozyskaniem unijnego dofinansowania na modernizację przygranicznych mostów Kwestie własnościowe i porozumień międzypaństwowych komplikują samorządowcom z Prudnika i Głuchołaz modernizację dróg oraz mostów na pograniczu polsko-czeskim… » więcej 2024-07-24, godz. 17:13 Brzeg ma problem z segregacją śmieci w blokach i kamienicach. Ruszyły kontrole Kontrole wiat śmietnikowych przy blokach i kamienicach rozpoczął Urząd Miasta w Brzegu. W zabudowie jednorodzinnej poziom sortowania odpadów jest zadowalający… » więcej 2024-07-24, godz. 17:07 Lubi się bawić i tulić. Nyskie starostwo szuka domu dla... Mizia Nyskie starostwo szuka domu dla ... Mizia. Kot kilka tygodni temu przybłąkał się na teren urzędu i już tam pozostał. Ma tam swój tymczasowy domek, ale… » więcej 2024-07-24, godz. 17:00 Opolski ratusz przygotowuje się do budowy nowej tężni. Tym razem na osiedlu Armii Krajowej Budowę tężni solankowej na osiedlu Armii Krajowej planuje Urząd Miasta Opole. W tej sprawie ogłoszono przetarg na sporządzenie projektu, a później ratusz… » więcej 2024-07-24, godz. 16:00 Będzie nowy komfort dojazdu i dojścia do Brzeskiego Centrum Medycznego. Rusza remont Diametralnie zmieni się otoczenie Brzeskiego Centrum Medycznego po zakończeniu modernizacji wartej ponad 10,5 miliona złotych. » więcej 2024-07-24, godz. 15:04 Basen zewnętrzny na Wodnym oKKu w Kędzierzynie-Koźlu ponownie otwarty W samo południe basen zewnętrzny na Wodnym oKKu w Kędzierzynie-Koźlu został ponownie udostępniony dla mieszkańców. Przez kilka ostatnich dni obiekt był… » więcej 2024-07-24, godz. 15:01 Pielgrzymi z Niemiec i Francji przemierzają Szlak św. Jakuba prowadzący przez Opolszczyznę [ZDJĘCIA] Kilkudziesięcioro pielgrzymów z Nadrenii-Palatynatu i Kraju Saary z Niemiec oraz z Francji przyjechało na Opolszczyznę, aby wędrować Szlakiem św. Jakuba… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »