Radio Opole » Kraj i świat
2024-06-14, 20:30 Autor: PAP

Projekt nowelizacji dotyczącej oprocentowania nadpłat podatkowych trafił do konsultacji

Oprocentowanie nadpłaty, powstałej w wyniku orzeczenia TSUE oraz wskutek wyroku TK będzie przysługiwać za cały okres, aż do jej zwrotu – przewiduje projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej, który w piątek trafił do konsultacji i został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

W piątek do konsultacji został skierowany projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Nowelizacja ma na celu implementację wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Projekt został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego. Opinie można nadsyłać do 30 czerwca br.


TSUE zakwestionował polskie przepisy, dotyczące oprocentowania nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału. Przepisy te obecnie mówią, że gdy wniosek o zwrot nadpłaty podatku powstałej w wyniku orzeczenia Trybunału został złożony po upływie 30 dni od opublikowania tego orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, oprocentowanie nadpłaty jest ograniczone 30. dnia od tej publikacji. W przypadku, gdy nadpłata powstała po upływie 30-tego dnia, nadpłata nie jest oprocentowana.


„W projekcie proponuje się, aby oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE przysługiwało za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu (zaliczenia jej na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych), niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty względem publikacji orzeczenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej” – czytamy w informacji dotyczącej projektowanej ustawy.


Dodano w niej, że podobną regułę dotyczącą oprocentowania należy przyjąć „w odniesieniu do nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego”.


„Zasada równoważności bowiem wymaga, aby całość uregulowań dotyczących danego środka prawnego znajdowała zastosowanie jednakowo do środków prawnych opartych na naruszeniu prawa unijnego oraz tych opartych na naruszeniu prawa wewnętrznego” – wskazano.


W projekcie znajduje się także zmiana w Ordynacji podatkowej, na mocy której domniemanie zachowania terminu przy wnoszeniu pism do organów podatkowych zostanie rozszerzone. Będzie ono teraz obejmować pisma nadane do organów podatkowych „u dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy - Prawo pocztowe i dowolnego podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej,” oraz otrzymane „przez dowolnego operatora pocztowego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe po nadaniu w państwie spoza Unii Europejskiej”. (PAP)


gkc/ malk/


Kraj i świat

2024-07-19, godz. 08:50 Bybit rozszerza ofertę par walutowych z EUR dla transakcji Spot, uruchamiając kampanię promocyjną z nagrodami o wartości… DUBAJ, ZEA, 18 lipca 2024 r. /PRNewswire/ -- Bybit , druga co do wielkości na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotów, z radością… » więcej 2024-07-19, godz. 08:50 Lubnauer: jedna czwarta uczniów Szkoły w Chmurze nie zdała matury Wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer powiedziała w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że średnio kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało… » więcej 2024-07-19, godz. 08:40 Tego lata KOCOWA+ świętuje 7. rocznicę powstania, prezentując wiele nowych, wyjątkowych pozycji, które zaskoczą… Dla podkreślenia osiągniętego sukcesu koreański serwis streamingowy planuje dodać do swojej platformy wyjątkowe internetowe komiksy, napisy w języku wietnamskim… » więcej 2024-07-19, godz. 08:40 Bybit rozszerza ofertę par walutowych z EUR dla transakcji Spot, uruchamiając kampanię promocyjną z nagrodami o wartości… DUBAJ, ZEA, 17 lipca 2024 r. /PRNewswire/ -- Bybit , druga co do wielkości na świecie giełda kryptowalutowa pod względem wolumenu obrotów, z radością… » więcej 2024-07-19, godz. 08:30 19 lipca 1989 – dzień trzech prezydentów Polski 35 lat temu wieczorem, 19 lipca 1989 r., Zgromadzenie Narodowe wybrało gen. Wojciecha Jaruzelskiego na urząd prezydenta PRL. Tego samego dnia w Londynie, po… » więcej 2024-07-19, godz. 08:30 USA/ Jedność, pewność zwycięstwa i wiara w opatrzność i Trumpa na konwencji wyborczej Republikanów Zakończona w czwartek konwencja wyborcza Republikanów była pokazem partyjnej jedności, pewności zwycięstwa i wiary w przywództwo Donalda Trumpa. Choć kwestie… » więcej 2024-07-19, godz. 08:20 Paryż – Dunka wycofana z reprezentacji za znęcanie się nad koniem Carina Cassoee Kruth, Dunka startująca w konkurencji ujeżdżenia, została w ostatniej chwili wycofana z reprezentacji swojego kraju na igrzyska w Paryżu za… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 Gwiazdor serialu „Gwiezdne wojny: Akolita” opowiedział, jakim megalomanem jest Tom Cruise Występ w serialu „Akolita” z uniwersum „Gwiezdnych wojen” stał się dla urodzonego na Filipinach Manny’ego Jacinto przepustką do kariery. Ale jego… » więcej 2024-07-19, godz. 08:10 MKiDN złożyło zażalenie na postanowienie prokuratury o umorzeniu śledztwa ws. głowicy sztandaru I Pułku Strzelców… Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło zażalenie na postanowienie Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. umorzenia sprawy głowicy z orłem… » więcej 2024-07-19, godz. 07:50 Znów można odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej Muzeum Narodowego w Poznaniu Od piątku, po rocznej przerwie spowodowanej remontem, zainteresowani znów mogą odwiedzać Galerię Sztuki Polskiej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jedna z najbogatszych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »