Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-07, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Szacowanie strat po burzach i ulewnych deszczach w regionie

Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Herbert Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
Herbert Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
W miejscowościach dotkniętych ostatnimi nawałnicami trwa liczenie strat. Wojewoda opolski czeka na wnioski o pomoc finansową od gmin, które ucierpiały w wyniku ostatnich burz w regionie.
- Jak tylko te wnioski zaczną spływać, nasi pracownicy są przygotowani, żeby je natychmiast rozpatrzyć i wysyłać do odpowiedniej administracji rządowej celem pomocy dla tych mieszkańców - powiedział wojewoda Adrian Czubak, gość porannej rozmowy "W cztery oczy".

- Procedura jest taka jak zawsze - służby gminy wychodzą w teren, sporządzają wnioski, wysyłają je do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, my po analizie wysyłamy je do odpowiedniej administracji rządowej celem przekazania środków do gmin - powiedział wojewoda.

Jak dodał Adrian Czubak, w sumie odnotowano prawie 160 interwencji w związku z nawałnicami. Mieszkańcom pomagało 240 zastępów straży pożarnej - zarówno zawodowej, jak i ochotniczej - to około 1200 strażaków - podliczył wojewoda.

Najgorzej było w powiatach: nyskim, kluczborskim i opolskim. - Powiat nyski to prawie 60 zdarzeń, kluczborski - trochę ponad 40, opolski - prawie 40 zdarzeń, ale generalnie każdy praktycznie powiat został dotknięty pewnymi zdarzeniami. Padało wszędzie, tylko mówimy o tych zdarzeniach, gdzie należało wykonać interwencje naszej straży pożarnej, więc te 3 powiaty ucierpiały najbardziej, a później w kilku pozostałych powiatach - maksymalnie do 10 zdarzeń.

- To komisje gminne zbierają informacje o szkodach po nawałnicy. A mogą zacząć pracę za zgodą wojewody - powiedział Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - I tu ukłony, bo u nas w tej sprawie wojewoda podjął szybko decyzję - stwierdził gość "Poglądów i osądów".

Jak dodał Herbert Czaja, te anomalia pogodowe zaczęły się w 2000 roku. - One się potem powtarzały. W 2000 roku - straszna susza, 2001 - nadmiar wody, 2003 - susza, 2005 - susza, 2006 - również susza, 2010 - powódź. I teraz widzimy, że ta częstotliwość jest większa. Kiedyś oglądaliśmy tylko, że trąby powietrzne to są w Ameryce, a nie tutaj u nas i też to już mamy. Już jako rolnicy zaczynamy myśleć o tym, jak się tutaj zabezpieczyć, bo praktycznie niektóre rośliny już moglibyśmy uprawiać co w Hiszpanii czy w Bułgarii.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu stwierdził, iż w kasie samorządu czy rządu nie ma wystarczających pieniędzy na pokrywanie strat wyrządzonych przez anomalia pogodowe. Wsparciem mogłyby być ubezpieczenia. Ale jego zdaniem w dalszym ciągu bardziej opłaca się zaryzykować niż ubezpieczyć. - Bo ubezpieczenia są bardziej opłacalne dla ubezpieczycieli, niż ubezpieczających - dodał prezes Izby Rolniczej.
Adrian Czubak
Adrian Czubak
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2024-06-10, godz. 19:15 Modernizują przejścia dla pieszych. "Oni są najbardziej narażeni w zdarzeniach drogowych" Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiedziała kolejne przebudowy przejść dla pieszych znajdujących się na drogach przebiegających przez Opolszczyznę… » więcej 2024-06-10, godz. 18:30 "Wracamy na bardzo ważną ścieżkę". Bogdan Zdrojewski cieszy się z rekordowego wyniku Bogdan Zdrojewski, który był jedynką Koalicji Obywatelskiej w okręgu dolnośląsko-opolskim zdobył w skali kraju drugi najlepszy wynik w wyborach do Parlamentu… » więcej 2024-06-10, godz. 18:00 Absolwenci Szkoły Legii Akademickiej odebrali certyfikaty modułu podoficerskiego na UO Legia Akademicka powróciła na kampus Uniwersytetu Opolskiego. Przed południem można było zobaczyć pokazy samoobrony, uzbrojenie i ekwipunek wojskowy oraz… » więcej 2024-06-10, godz. 17:00 Opolskie lasy obrodziły grzybami i jagodami. Na kilka rzeczy trzeba jednak uważać Pierwszy tego roku wysyp grzybów można zaobserwować w części opolskich lasów. W ostatnim czasie regularnie pada deszcz, a do tego jest ciepło, co sprzyja… » więcej 2024-06-10, godz. 16:45 W powiecie prudnickim wygrała Koalicja Obywatelska. W gminie Prudnik dominacja Prawa i Sprawiedliwości W powiecie prudnickim wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydowanie wygrał Andrzej Buła z Koalicji Obywatelskiej. Marszałek województwa opolskiego otrzymał… » więcej 2024-06-10, godz. 16:30 Czy praca może dawać szczęście? Naukowcy rozmawiali o balansie życia i pracy Wykłady, przedstawienia teatralne czy warsztaty skupione na szczęściu - takie atrakcje znalazły się w planie XI Ogólnopolskiej Konferencji „Jakość życia… » więcej 2024-06-10, godz. 15:30 Sukces Konfederacji w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Ten trend się będzie utrzymywał" Koalicja Obywatelska zdobyła 21 mandatów do Europarlamentu. Drugie miejsce zajęło Prawo i Sprawiedliwość, które zdobyło 20 mandatów. Największym wygranym… » więcej 2024-06-10, godz. 14:59 Szpital Wojewódzki w Opolu wciąż poszukuje chirurgów. Obecnie na oddziale jest 3 lekarzy Lekarzy chirurgów nadal poszukuje Szpital Wojewódzki w Opolu. 17 maja zawieszono jego funkcjonowanie, bo 6 lekarzy złożyło wypowiedzenia w trybie natychmiastowym… » więcej 2024-06-10, godz. 14:58 Uciekał przed policją, bo miał wiele na sumieniu. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia Przekroczenie prędkości, sądowy zakaz kierowania pojazdem i prowadzenie pojazdy pod wpływem narkotyków - to 'dokonania' 35-letniego mieszkańca Opola. Mało… » więcej 2024-06-10, godz. 14:30 Karetka pogotowia uderzyła w drzewo na "krajówce" W miejscowości Jasienie, w powiecie kluczborskim, na DK 45 karetka pogotowia uderzyła w drzewo. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »