Radio Opole » Wiadomości z regionu
2018-06-07, 10:30 Autor: Marzena Śmierciak

Szacowanie strat po burzach i ulewnych deszczach w regionie

Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Zabytkowy kościół w Hajdukach Nyskich [fot. Witold Wośtak]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Burza nad Opolem [fot. Wanda Kownacka]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Adrian Czubak [fot. Paula Hołubowicz]
Herbert Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
Herbert Czaja [fot. Paula Hołubowicz]
W miejscowościach dotkniętych ostatnimi nawałnicami trwa liczenie strat. Wojewoda opolski czeka na wnioski o pomoc finansową od gmin, które ucierpiały w wyniku ostatnich burz w regionie.
- Jak tylko te wnioski zaczną spływać, nasi pracownicy są przygotowani, żeby je natychmiast rozpatrzyć i wysyłać do odpowiedniej administracji rządowej celem pomocy dla tych mieszkańców - powiedział wojewoda Adrian Czubak, gość porannej rozmowy "W cztery oczy".

- Procedura jest taka jak zawsze - służby gminy wychodzą w teren, sporządzają wnioski, wysyłają je do Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego, my po analizie wysyłamy je do odpowiedniej administracji rządowej celem przekazania środków do gmin - powiedział wojewoda.

Jak dodał Adrian Czubak, w sumie odnotowano prawie 160 interwencji w związku z nawałnicami. Mieszkańcom pomagało 240 zastępów straży pożarnej - zarówno zawodowej, jak i ochotniczej - to około 1200 strażaków - podliczył wojewoda.

Najgorzej było w powiatach: nyskim, kluczborskim i opolskim. - Powiat nyski to prawie 60 zdarzeń, kluczborski - trochę ponad 40, opolski - prawie 40 zdarzeń, ale generalnie każdy praktycznie powiat został dotknięty pewnymi zdarzeniami. Padało wszędzie, tylko mówimy o tych zdarzeniach, gdzie należało wykonać interwencje naszej straży pożarnej, więc te 3 powiaty ucierpiały najbardziej, a później w kilku pozostałych powiatach - maksymalnie do 10 zdarzeń.

- To komisje gminne zbierają informacje o szkodach po nawałnicy. A mogą zacząć pracę za zgodą wojewody - powiedział Herbert Czaja, prezes Izby Rolniczej w Opolu. - I tu ukłony, bo u nas w tej sprawie wojewoda podjął szybko decyzję - stwierdził gość "Poglądów i osądów".

Jak dodał Herbert Czaja, te anomalia pogodowe zaczęły się w 2000 roku. - One się potem powtarzały. W 2000 roku - straszna susza, 2001 - nadmiar wody, 2003 - susza, 2005 - susza, 2006 - również susza, 2010 - powódź. I teraz widzimy, że ta częstotliwość jest większa. Kiedyś oglądaliśmy tylko, że trąby powietrzne to są w Ameryce, a nie tutaj u nas i też to już mamy. Już jako rolnicy zaczynamy myśleć o tym, jak się tutaj zabezpieczyć, bo praktycznie niektóre rośliny już moglibyśmy uprawiać co w Hiszpanii czy w Bułgarii.

Prezes Izby Rolniczej w Opolu stwierdził, iż w kasie samorządu czy rządu nie ma wystarczających pieniędzy na pokrywanie strat wyrządzonych przez anomalia pogodowe. Wsparciem mogłyby być ubezpieczenia. Ale jego zdaniem w dalszym ciągu bardziej opłaca się zaryzykować niż ubezpieczyć. - Bo ubezpieczenia są bardziej opłacalne dla ubezpieczycieli, niż ubezpieczających - dodał prezes Izby Rolniczej.
Adrian Czubak
Adrian Czubak
Herbert Czaja

Wiadomości z regionu

2024-06-01, godz. 12:55 Kolejni artyści odsłaniają swoje gwiazdy na rynku w Opolu. Jako pierwsi... zespół Piersi Już od 20 lat jednym z wydarzeń towarzyszących Krajowemu Festiwalowi Polskiej Piosenki w Opolu jest odsłonięcie nowych gwiazd przez artystów. » więcej 2024-06-01, godz. 12:00 Opole: w niedzielę zmiana w kursowaniu autobusów linii 5 i 12 Jednodniowa zmiana rozkładu jazdy autobusów MZK związana jest z organizacją Super Sprintu Festiwalowego. » więcej 2024-06-01, godz. 09:30 Mieszkańcy regionu znowu muszą być przygotowani na nawałnice Kolejne ostrzeżenie dla Opolszczyzny przed burzami przekazuje biuro prognoz IMGW we Wrocławiu. » więcej 2024-06-01, godz. 09:15 Nie tylko festiwal. Święto województwa, Dni Ziemi Strzeleckiej i Dni Ozimka Ten weekend minie nie tylko pod znakiem festiwalu piosenki w Opolu. W Mosznej odbędzie się Święto Województwa Opolskiej, w Ozimku - dni miasta, a w Strzelcach… » więcej 2024-06-01, godz. 02:02 61. KFPP. Debiuty z Niemenem zwycięskie dla Norberta Wronki [GALERIA ZDJĘĆ] Norbert Wronka został laureatem nagrody im. Anny Jantar dla Debiutantów 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie opolskiego amfiteatru wyśpiewał… » więcej 2024-05-31, godz. 23:05 61. KFPP: Opolanin świętuje w Opolu. 50 lat pracy artystycznej Michała Bajora w pierwszym dniu festiwalu [ZDJĘCIA] Od 'Ogrzej mnie', przez 'Moją miłość największą', po 'Nie chcę więcej'. Ponad godzinne spotkanie z liryką zafundował widzom na swoje muzyczne urodziny… » więcej 2024-05-31, godz. 22:55 61. KFPP. Karolinka jedzie do grodu Kraka. Nagroda "Premier" dla duetu Zabłocki i Mozil [GALERIA ZDJĘĆ] Opolska Karolinka Premier, czyli Nagroda im. Karola Musioła 61. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej powędrowała do duetu Zabłocki Osobiście & Czesław Mozil… » więcej 2024-05-31, godz. 20:46 Pieszy Rajd Maluchów będzie pełen atrakcji. Finał na hipodromie w Chocimiu koło Prudnika 42. Rajd Maluchów wyruszy z Prudnika. Turystyczno-rekreacyjna impreza rodzinna organizowana jest z okazji Dnia Dziecka. Zapisało się już blisko 1200 uczestników… » więcej 2024-05-31, godz. 20:45 Strefa festiwalowa w opolskim rynku działa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta [ZDJĘCIA] Strefa festiwalowa w opolskim rynku to już tradycja festiwalu. Nie inaczej jest w tym roku. To tam mieszkańcy miasta i goście mogą pod chmurką obejrzeć bezpośrednią… » więcej 2024-05-31, godz. 20:20 61. KFPP: Witamy was czule! Startuje święto muzyki w Stolicy Polskiej Piosenki [ZDJĘCIA, VIDEO] Od koncertu Premier rozpoczyna się 3-dniowe święto polskiej piosenki w Opolu. Piątkowy wieczór także upływa pod znakiem 'trójki', bo w menu trzy konce… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »