Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-02-05, 11:06 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Zacznijmy od zdrowej kanapki. O tym jak powinno wyglądać szkolne śniadanie dla dzieci opowiada dietetyk Weronika Szumlak

Zdrowe jedzenie
Zdrowe jedzenie
Niewłaściwe odżywianie i brak składników odżywczych poważnie wpływają na rozwój dzieci. Lekarze alarmują: dzieci spożywają niezdrowe produkty, pełne tłuszczy, cukrów i pozbawione witamin.
"Dieta śmieciowa", taka która jest tania i szybka w przygotowaniu powoduje ogromne spustoszenie w organizmie młodego człowieka. Niestety tłuste jedzenie typu fast food coraz częściej zastępuje posiłki bogate w witaminy i minerały. Wielu uczniów szkoły podstawowej już w pierwszym roku zmaga się z nadwagą. Otyłość jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Zwiększa ryzyko chorób układu krążenia, cukrzycę typu 2, bezdech senny, niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów.

Wielu rodziców ignoruje zalecenia żywieniowe i karmi swoje pociechy według własnego uznania, popełniając przy tym poważne błędy. Według Weroniki Szumlak szczególnie niebezpieczne są szkolne automaty z jedzeniem - Najczęściej znajdziemy tam produkty bardzo wysoko przetworzone, które dają dużo szybkiej energii w postaci cukrów oraz syropów glukozowo-fruktozowych i innych dodatków do żywności. Po takich produktach dziecko otrzymuje energie na pół godziny, jest też bardzo rozemocjonowane, czyli ma problemy ze skupieniem, nie może zebrać myśli, nie może usiedzieć w ławce, a za chwilę znowu ma spadek energii, nie może się skupić bo jest senne i znów ma ochotę dostarczyć sobie szybkiej energii i dlatego jest to najgorsze.

Prawidłowe nawyki żywieniowe mogą ochronić nasze dziecko przed otyłością oraz chorobami wynikającymi ze złej diety, w tym ważny jest rozsądek rodziców. Jak zaznacza dietetyk nie warto iść na łatwiznę - Zamiast szynki, gotowego plasterka lepiej przygotować pastę jajeczną, dziecko powinno zjeść codziennie jedno jajko, dzieci muszą wiedzieć, że istnieje nie tylko biały chleb, ale również pełnoziarnisty, bułki grahamki.

W rozmowie poruszany jest również temat ekologii oraz świadomości najmłodszych w zakresie ochrony środowiska.

Rozmowę z Weroniką Szumlak przeprowadziła Justyna Marcińska w audycji "Eko Wyścig" (29.02.2020 r.)
Rozmowa Justyny Marcińskiej z Weroniką Szumlak

Dobrze być w formie

2021-06-09, godz. 07:21 Jak pomóc młodym ludziom w przełamaniu psychologicznych barier? Odpowiada Katarzyna Jędrzejewska Wydaje ci się, że nadmiar kilogramów to problem wieku dorosłego? Nadwaga i otyłość to niestety problem bardzo powszechny wśród polskich dzieci i mło… » więcej 2021-06-07, godz. 07:28 Nerwy w las! Rozmowa z Katarzyną Simonienko Jak często chodzisz na spacery? Dużo ludzi w dzisiejszych czasach zapomina o tym, jak ważne jest dotlenianie się oraz sam kontakt z naturą. Współczesny… » więcej 2021-06-04, godz. 07:38 Poznaj sekrety Kuchni Pięciu Przemian z Iną Kubas Chińczycy w starożytności opisali i uporządkowali energie odpowiadające porom roku. Zauważyli oni, że tak jak pory roku następują po sobie w ściśle… » więcej 2021-06-01, godz. 08:21 Mistrz Polski z Głuchołaz - Daniel Szenawa z powołaniem na Mistrzostwa Europy! Daniel Szenawa zwyciężył w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski Nabba i WFF, które odbyły się w Radzyminie. Dodatkowo dzięki sukcesowi został powołany… » więcej 2021-05-28, godz. 16:58 Wiosenna dieta, co powinno się w niej znaleźć a czego należy unikać? Po bardzo długiej zimie nasze ciała domagają się zarówno większej aktywności fizycznej, przebywania na świeżym powietrzu, jak też innej, lekkostrawnej… » więcej 2021-05-24, godz. 09:06 Akcja deszczowego graffiti. O szczegółach Jadwiga Wójciak Graffiti jest widoczne jedynie w czasie deszczowej pogody lub wtedy gdy powierzchnię chodnika polejemy wodą. Akcja promuje korzystanie z deszczówki do podlewania… » więcej 2021-05-22, godz. 08:22 Biegacze tęsknią za kontaktem z naturą. O pasji do biegania opowiada Mariusz Bartkowiak Polacy pokochali bieganie. Grupy biegowe to codzienność krajobrazu miejskich skwerów, parków i ulic. Czy to tylko przejściowa moda, czy też stały trend… » więcej 2021-05-20, godz. 07:26 Wyruszamy rowerem zwiedzać Opolszczyznę. O ciekawych trasach opowiada Przemysław Supernak. Opolanin Przemysław Supernak, który zwiedził wiele miejsc na świecie zachęca do rowerowej aktywności. Zapewnia, że najpiękniejsze widoki czekają na nas… » więcej 2021-05-13, godz. 08:36 Naturalne leki w ogródku i na balkonie Wiele roślin z naszego ogrodu ma cenne właściwości prozdrowotne. Znajdziemy je oczywiście wśród warzyw czy roślin owocowych, ale też roślin ozdobnych… » więcej 2021-05-11, godz. 07:20 Filozofia życia w równowadze. O medycynie chińskiej opowiada Ina Kubas W medycynie chińskiej organizm jest postrzegany jako mikrokosmos wypełniony energią życiową.Medycyna Chińska liczy sobie około 3 tysięcy lat. Jest nauką… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »