Radio Opole » Dobrze być w formie
2024-12-10, 09:12 Autor: (PAP) / Paweł Wernicki / pmw/ bar/

Nowo odkryte neurony odbierają apetyt

Zdjęcie ilustracyjne [fot. Envato Elements]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Envato Elements]
Odkrycie nieznanej wcześniej populacji reagujących na hormon sytości neuronów w podwzgórzu może doprowadzić do opracowania nowych metod leczenia otyłości – informuje „Nature”.
Otyłość to problem aż 40 proc. dorosłych i 20 proc. dzieci w Stanach Zjednoczonych. Choć pojawiają się nowe, skuteczne terapie, kwestia tego, jak ciało i mózg wpływają na apetyt nadal nie została zbadana do końca.

Wspólne badania naukowców z Rockefeller University w Nowym Jorku, University of Maryland School of Medicine (UMSOM) w Baltimore oraz New York University i Stanford University doprowadziły do odkrycia w części mózgu zwanej podwzgórzem, a konkretnie w jego jądrze łukowatym, nieznanej wcześniej populacji neuronów, która reguluje przyjmowanie pokarmów i może być obiecującym nowym celem dla leków na otyłość.

Nowo odkryte neurony reagują na leptynę, nazywaną hormonem sytości. Tłumiąca odczuwanie głodu leptyna trafia do mózgu z komórek tłuszczowych (adipocytów).

„Od dawna wiemy, że zlokalizowane głęboko w mózgu podwzgórze odgrywa rolę w odczuwaniu głodu, wpływa na poziomy hormonów, reakcje na stres i temperaturę ciała” — powiedział dr Brian Herb z UMSOM. Jego badania opublikowane w 2023 r. w „Science Advances” były pierwszym przypadkiem wykorzystania technologii pojedynczych komórek do mapowania rozwijającego się podwzgórza u ludzi, od prekursorowych komórek macierzystych po dojrzałe neurony.

„Nasze wcześniejsze badania wykazały, że unikalne programy regulacyjne w genach dają początek wyspecjalizowanym populacjom neuronów, dlatego nie dziwi nas, że nowe badania odkryły wcześniej nieznany zestaw neuronów, które regulują energię i spożycie pokarmu” — dodał dr Herb.

Jak wykazały eksperymenty na myszach, ta wcześniej nieznana populacja neuronów, dla której charakterystyczne są receptory leptyny (neurony BNC2), nie tylko pomaga tłumić głód, ale także reaguje na sygnały sensoryczne związane z jedzeniem, takie jak smakowitość jedzenia i stan odżywienia.

Naukowcy wykorzystali metodę CRISPR-Cas 9, aby wyłączyć receptor leptyny (LEPR) w neuronach BNC2. Tak zmodyfikowane myszy jadły więcej i przybierały na wadze bardziej niż myszy w grupie kontrolnej. Ponadto naukowcy nadali neuronom BNC2 cechę fluorescencji i zauważyli, że gdy karmili myszy po poście, neurony BCN2 aktywowały się, podczas gdy wcześniej znane populacje neuronów w podwzgórzu nie reagowały.

„Te odkrycia dodają nowy element do naszego zrozumienia, w jaki sposób neurony wpływają na apetyt i otyłość” — zaznaczył dr Herb. „Może to być przyszły cel leczenia otyłości, na przykład poprzez aktywację tych neuronów w celu zmniejszenia masy ciała lub stłumienia głodu” - uznał.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Dobrze być w formie

2024-12-13, godz. 11:16 Przez całą dobę mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych Nasz mózg lepiej pracuje po ćwiczeniach fizycznych. Krótkoterminowe pozytywne skutki ćwiczeń mogą trwać całą dobę - piszą naukowcy na łamach „International… » więcej 2024-12-11, godz. 09:15 Dr Szumowska: gorzej wykonujemy zadania wymagające podzielności uwagi Na ogół zadania wymagające podzielności uwagi wykonujemy gorzej; reagujemy wolniej, popełniamy więcej błędów - powiedziała PAP dr Ewa Szumowska z Instytutu… » więcej 2024-12-09, godz. 10:19 Złe sąsiedztwo otępia i podnosi ciśnienie Życie w biednej i zaniedbanej okolicy wiąże się z wyższym ciśnieniem krwi i gorszymi zdolnościami poznawczymi - informuje pismo „Alzheimer’s & Dementia:… » więcej 2024-12-05, godz. 09:15 Otyłość to choroba, która prowadzi do ponad 200 różnych powikłań Co trzeci mężczyzna i co czwarta kobieta w Polsce cierpią na otyłość. Pod względem nadmiernej masy ciała zajmujemy 74. miejsce na świecie na dwieście… » więcej 2024-12-04, godz. 09:41 Badania profilaktyczne ratują życie Badania profilaktyczne ratują życie. Szczególnie ważne jest to w przypadku chorób nowotworowych, w których bardzo liczy się czas - przyznają specjaliści… » więcej 2024-12-03, godz. 09:45 Dieta dobra dla zdrowia i planety – jak ją ugryźć? Każdego dnia stajemy przed dylematem… co by tu zjeść. Ma być smacznie, możliwie zdrowo i szybko, bo przecież kto z nas ma dziś czas na długie gotowanie?… » więcej 2024-12-02, godz. 14:25 Eksperci: infekcje i niskie temperatury niekorzystne dla układu krążenia W sezonie jesienno-zimowym wzrasta ryzyko wystąpienia bądź zaostrzenia chorób układu sercowo-naczyniowego - przypominają eksperci kampanii „Akcja kardioprotekcja”… » więcej 2024-11-19, godz. 10:11 Test stania na jednej nodze dobrze określa stan zdrowia i ryzyko zgonu u osób 50+ U osób po pięćdziesiątce dobrym testem określającym stan zdrowia i ryzyko zgonu jest to, jak długo jesteśmy w stanie ustać na jednej nodze - wykazały… » więcej 2024-11-18, godz. 09:54 Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać Cukrzycy trzeba przede wszystkim zapobiegać, a jeśli nie jest to możliwe, to wcześnie ją wykrywać i leczyć, bo prowadzi do groźnych powikłań - podkreśla… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »