Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-03-04, 19:18 Autor: Katarzyna Doros

4 marca to Światowy Dzień Otyłości. Pandemia nie pomaga w walce z kilogramami

Światowy Dzień Otyłości. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Światowy Dzień Otyłości. Zdjęcie ilustracyjne [fot. Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Flickr]
Zdjęcie ilustracyjne [fot. Flickr]
Trzy na pięć osób w Polsce mają problem z nadwagą lub z otyłością. Specjaliści alarmują, że ten problem coraz częściej dotyka dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia, od kilku lat można mówić o pandemii otyłości. Z kolei pandemia koronawirusa, z którą mierzymy się od roku, kolejne lockdowny i przedłużająca się praca zdalna, dodatkowo obnażyły zagrożenia związane z otyłością.
- Większość ludzi aktualnie siedzi tylko w domu, podobnie studenci, uczniowie. Automatycznie nic się robi, nigdzie się nie wychodzi, wszystko było pozamykane, także siłownie i niestety to widać, przybieramy na wadze - mówi jedna z kobiet.

- Podjadanie w domu, to jest coś normalnego. A siedząc przed telewizorem nie spalimy żadnych kalorii, tylko będziemy sobie dokładać - dodaje mieszkanka Opola.

- Co czwarta osoba dorosła w kraju ma otyłość patologiczną, która wymaga leczenia - mówi Małgorzata Ziółkowska, starszy asystent na Oddziale Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. - Co jest niepokojące, to narasta problem otyłości u dzieci. Jesteśmy krajem, w którym ta otyłość narasta najszybciej w całej Europie. To, co się dzieje od roku, czyli właśnie pandemia koronawirusa nie pomaga. My na oddziale leczymy pacjentów z otyłością II i III stopnia. Najbardziej w pamięci mam 18-letniego pacjenta, który ważył 260 kg i miał BMI ponad 75. To dramat młodego człowieka. Na szczęście, że do nas trafił i zaczął leczyć swoją chorobę. Bo otyłość jest chorobą.

63-letni Zbigniew Zamróz ważył blisko 120kg. Jak mówi dzięki determinacji i aktywności fizycznej schudł 40 kg. - Przeżyłem to, sam ważyłem kiedyś 119 kg, w tej chwili ważę 79,5 kg dzięki biegom. Początki były ciężkie. Żeby przebiec 3 km wydawało się, że zajmie mi to cały dzień. Potem biegałem nawet 20 km dziennie. Dzięki temu człowiek staje się aktywny, jest lepszy do życia.

- Na pewno nie możemy mówić o wymówkach, bo zawsze chcemy siebie usprawiedliwić, że siłownie zamknięte, że nie można wychodzić. A wystarczy rower, maszerowanie czy później można dojść do biegania. Motywujmy się - dodaje Katarzyna Jędrzejewska, trenerka akcji "Chodzę bo lubię" i "Biegam bo lubię", która w Radiu Opole zachęca do ruchu w programie "Plenerowy radio-trening".

Dziś (04.03) przypada Światowy Dzień Otyłości. Z badań przeprowadzonych w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości” wynika, że w minionym roku średnio spędziliśmy dziennie o 1,5 godziny więcej przed ekranem komputera lub telewizora.
Światowy Dzień Otyłości

Wiadomości z regionu

2021-04-19, godz. 08:00 Od dzisiaj ponownie będą otwarte żłobki i przedszkola. Uczniowie co najmniej do 25 kwietnia mają zajęcia zdalne Po kilkutygodniowej przerwie od dzisiaj (19.04) ponownie zostały otwarte żłobki i przedszkola. Otwarcie szkół minister zdrowia uzależnia od liczby potwierdzonych… » więcej 2021-04-19, godz. 07:15 Na opolskim Toropolu startuje dzisiaj punkt masowych szczepień przeciw COVID-19 Punktualnie o godzinie 8.00 rano na rozmrożonym krytym lodowisku Toropol w Opolu rozpocznie działalność pierwszy na Opolszczyźnie punkt masowych szczepień… » więcej 2021-04-18, godz. 20:10 Gmina Leśnica chce doprowadzić internet do każdej sali szkolnej Na razie uczniowie lekcje mają zdalnie, przez internet, ale nie wiadomo w jakiej formie zajęcia będą prowadzone po wakacjach. Możliwe, że w formie hybrydowej… » więcej 2021-04-18, godz. 19:45 Raport dnia: 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie [INFOGRAFIKA] 3 zgony i 407 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zanotowano minionej doby w województwie opolskim. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało… » więcej 2021-04-18, godz. 19:16 Podnyska Bioagra kontynuuje program nasadzeń drzew i krzewów. Rośliny mają ograniczyć hałas i zapachy z zakładu Około 850 krzewów i drzew chce zasadzić tegorocznej wiosny podnyska Bioagra. Rośliny mają pomóc w zatrzymywaniu zapachów i dźwięków dobiegających z… » więcej 2021-04-18, godz. 19:00 Seniorzy mogą dokonać spisu powszechnego w centrum "Senior" w Opolu Centrum 'Senior' w Opolu postanowiło pomóc mieszkańcom w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021. W placówce uruchomiono specjalne dyżury… » więcej 2021-04-18, godz. 17:00 Bezpłatny program dla rodzin dotkniętych alkoholowym zespołem płodowym “FAScynujące Rodzicielstwo” to projekt mający na celu niesienie pomocy rodzinom z Kędzierzyna-Koźla, które borykają się z problemem FAS, czyli Alkoholowym… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Fundacja "Flexi Mind" poszukuje chętnych rodzin i opiekunów osób niepełnosprawnych do programu "Opieki wytchnienio… Członkowie rodzin lub opiekunowie osób niepełnosprawnych mogą starać się o wsparcie w ramach rządowego programu 'Opieki wytchnieniowej'. Ma on na celu odciążenie… » więcej 2021-04-18, godz. 16:00 Strażacy z Boryczy sieją łąki kwietne z nasion od niemieckiej gminy partnerskiej Choć z powodu pandemii mieszkańcy gminy Izbicko i partnerskiego miasta Florstadt nie mogą się wzajemnie odwiedzać, to kontakty się nie urwały. Z inicjatywy… » więcej 2021-04-18, godz. 15:30 Nietoperze zajmą się komarami w kluczborskim parku. Gmina zamontowała na drzewach sto budek lęgowych Sto budek lęgowych dla nietoperzy zamontowano na drzewach Parku Miejskiego w Kluczborku. To projekt zwycięski w trzecim obszarze Kluczborskiego Budżetu Oby… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »