Radio Opole » Dobrze być w formie
2021-01-27, 11:06 Autor: Natalia Kryjom-Barylak

Regularność: zasada nr 1! Dawid Dyminczuk radzi jak nie przytyć podczas pandemii

Dawid Dyminczuk [fot. Paula Hołubowicz]
Dawid Dyminczuk [fot. Paula Hołubowicz]
W obliczu zupełnie nowej sytuacji oraz zaleceń lekarzy aby pozostać w domu, wiele osób spędza ten czas w kuchni i zastanawia się, jak sobie poradzić w czasie kwarantanny. To wielkie wyzwanie aby utrzymać prawidłową masę ciała i nie przybrać dodatkowych kilogramów podczas domowej izolacji.
Chcąc zatrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa, większość z nas całe dnie spędza teraz w domu. Wielu z nas pracuje zdalnie. Niestety w wielu przypadkach wiąże się to z coraz mniejszym ruchem a to może się negatywnie odbić nie tylko na sylwetce, ale też samopoczuciu i zdrowiu.

Jak zdradza dietetyk kliniczny Dawid Dyminczuk najważniejsza jest regularność - Trzeba włączyć regularność, to jest podstawa której zabrakło. Tych posiłków pojawiło się więcej, bo nuda, bo spędzamy czas przed telewizorem, z braku ruchu zaczęliśmy podjadać. Najważniejsze jest utrzymanie się w rygorze dyscypliny jeżeli chodzi o regularność posiłków.

Wzrost masy ciała następuje kiedy ilość spożywanych kalorii jest większa, niż zapotrzebowanie energetyczne. Wraz z rozwojem pandemii COVID-19 rząd zdecydował o zamknięciu klubów sportowych, siłowni oraz basenów. Dla miłośników sportu nie jest to dobra wiadomość. Należy jednak pamiętać, że nawet zwykły spacer lub jogging mają dla naszego organizmu zbawienny wpływ.

Dawid Dyminczuk przypomina w rozmowie jak ważne jest spożywanie min. 1,5 l płynów w ciągu dnia oraz świadomość spożywanych posiłków oraz ich kaloryczności - Największym problemem jest nadmierne spożywanie cukrów prostych i znajdują się one nie tylko w słodyczach ale również w owocach. Oczywiście w owocach te cukry są pochodzenia naturalnego, ale ich nadmierna ilość gromadzi się w organizmie w postaci tłuszczu, ale żeby nie straszyć tymi owocami to przypominam, że są one źródłem witamin oraz błonnika.

Czas pandemii, to okres, w którym szczególnie powinniśmy zatroszczyć się o kontrolę masy ciała. Warto zadbać o zdrowe odżywianie oraz regularną aktywność fizyczną. Znakomicie wpływa ona na odporność organizmu, która w obecnych czasach jest niezwykle ważna.

Rozmowę z Dawidem Dymimczukiem przeprowadzili Agnieszka Wawer-Krajewska oraz Wiesław Kolbusz w audycji "Dobry Moment" (15.06.2020 r.)
Dawid Dyminczuk radzi jak nie przytyć w czasie pandemii

Dobrze być w formie

2024-04-24, godz. 07:00 Szczepienia nie tylko dla dzieci [DŹWIĘK] Pod hasłem „Ratowanie życia poprzez szczepienia” obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. » więcej 2024-04-23, godz. 07:30 Eksperci: zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia ludzi Zmiany klimatu są coraz groźniejsze dla zdrowia i życia ludzi, przez co powodują coraz większe koszty społeczne. Dlatego konieczne są intensywne działania… » więcej 2024-04-22, godz. 07:00 Sztuczna inteligencja wspiera lekarzy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii Sztuczna inteligencja wspiera specjalistów radioterapii w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Nowa technologia pomaga precyzyjnie zaplanować… » więcej 2024-04-19, godz. 07:30 Kardiolodzy: Choroby układu sercowo-naczyniowego są głównym zabójcą Polaków Choroby układu sercowo-naczyniowego są wciąż tzw. głównym zabójcą Polaków. Ponadto przybywa czynników je powodujących, np. wzrasta sprzedaż papierosów… » więcej 2024-04-18, godz. 07:30 U kobiet zdrowie układu krążenia pogarsza się gwałtownie w okresie menopauzy U kobiet ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego rośnie się gwałtownie w okresie menopauzy - potwierdza najnowsze badanie, o którym informuje strona Amerykańskiego… » więcej 2024-04-17, godz. 07:30 Stres w średnim wieku sprzyja chorobie Alzheimera Doświadczane w średnim wieku wydarzenia, powodujące silny stres, mogą oznaczać wyższe ryzyko choroby Alzheimera w późniejszym okresie życia. Naukowcy… » więcej 2024-04-16, godz. 07:30 Mieszkańcy miast tracą pożyteczne mikroorganizmy jelitowe Mikrobiota jelitowa ludzi żyjących na terenach zurbanizowanych coraz bardziej ubożeje. Utrata kluczowych gatunków mikroorganizmów przyczynia się zaś do… » więcej 2024-04-15, godz. 07:30 E-papierosy powiązano z wyższym ryzykiem niewydolności serca Osoby, które palą e-papierosy mają znacznie większe ryzyko wystąpienia niewydolności serca w porównaniu z ludźmi, którzy nigdy ich nie stosowali - wynika… » więcej 2024-04-12, godz. 07:30 Biochemik: bakteriofagi mają potencjał, by uratować ludzkość (wywiad) Preparaty złożone z bakteriofagów można nazwać lekami, które same się produkują i same ograniczają: będą się namnażać, dopóki będą znajdować… » więcej 2024-04-11, godz. 07:30 Genetyka spożycia alkoholu Dzięki analizie danych dotyczących 3 milionów osób udało się znaleźć powiązania pomiędzy wariantami genów regulującymi używanie alkoholu a wieloma… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »