Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2020-09-26, 09:30

Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou Moravu - rozhovor s opolským fotografem a cestovatelem Pawłem Szpalou

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje. Efektem projektów były artykuły poświęcone w głównej mierze miastu Opole jak i Opolszczyźnie. Publikacje te zaowocowały współpracą przy przy kilku projektach, a powstałe w ich efekcie fotografie – zdobią nie tylko albumy promujące miasto i region ale i pełnią funkcję reprezentacyjną na Targach Turystycznych poza granicami naszego kraju.
Paweł Szpala na co dzień jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda a dzisiaj jest gościem Rafała Nosala w audycji MOST.
2020-09-19, 09:30

Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu...

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu M im. SBB odbyło się spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" podczas którego o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiadali nasi eksperci czyli Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki.
2020-09-12, 09:30

Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha

Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. W najbliższej audycji zaproponujemy Państwu nieco inną wycieczkę po Pradze. Popływamy także Wełtawą, bo może się okazać, że dzięki tej wodnej wycieczce zobaczymy coś, co umknęłoby naszym oczom podczas pieszej wędrówki. Przedstawimy postać Davida Černego, którego instalacje są dla wielu osób kontrowersyjne, ale na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Czech. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Srębacz z nyskiego PTTK Tryton.
2020-09-05, 09:30

Praga dobrze znana / Dobřé známá praha

Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola. Praga jednak oferuje zdecydowanie więcej miejsc do zobaczenia. Dlaczego warto poświęcić temu miejscu więcej niż jeden dzień? Gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych widoków na miasto? Gdzie swoją karierę pisarską "załatwił" sobie Paulo Coelho? O tym opowie nam Jarosław Srębacz, przewodnik po Pradze. W naszym programie oprócz wspomnianych miejsc zaprowadzi nas także na czeski odpowiednik warszawskich Powązek. A to tylko początek naszego zwiedzania stolicy Czech, do której wybierzemy się podczas najbliższych audycji.
2020-08-29, 09:30

Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci

Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach i międzynarodowych spotkaniach. Tę ścisłą współpracę zakłóciła pandemia koronawirusa. Spowodowała ona jednak tylko brak możliwości spotkania twarzą w twarz. W chwili lockdownu tworzyły się nowe pomysły i przygotowywano plany na przyszłość. O tym, co w ostatnim czasie udało się zrealizować, a co jest w planie na tegoroczną jesień opowie Joanna Korzeniowska, kierownik do spraw programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury.
2020-08-22, 09:30

Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici

Polsko-czeskie rozmówki
Polsko-czeskie rozmówki 'Na granicy'
Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności kulturalnej w wyniku pandemii. Właśnie z tego programu skorzystali pomysłodawcy projektu „Polsko-czeskie rozmówki na granicy” któremu poświęcona jest audycja MOST.
2020-08-08, 09:30

Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš

Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie intonacja. Jeśli więc weźmiemy te trzy powody pod uwagę i dodamy wiedzę akademicką, to może zaistnieć ciekawy temat wykładów. Dzisiejsza rozmowa w audycji MOST będzie dotyczyć tego co nas łączy i co nas różni językowo z braćmi Czechami. Gościem Rafała Nosal tym razem będzie Pani dr. Grażyna Balowska.
2020-08-01, 09:30

Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a Rýmařovsku

Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]
Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]
W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa obejmuje archiwalne zdjęcia, oryginalne stroje i zabytkowe eksponaty. Współpraca między polską, a czeską placówką kulturalną trwa już ponad 11 lat. Od tego czasu udało się zrealizować już wiele projektów. Jednym z nich jest właśnie ekspozycja „Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku”. Wystawa w opolskim skansenie, w spichlerzu ze Sławięcic będzie dostępna do 18 października, a my przybliżymy ją Państwu w naszej audycji MOST.
2020-07-25, 09:30

Kino na Granicy… / Kino na hranici

"Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym mieście, ale po dwóch stronach granicy – w polskim i czeskim Cieszynie. Miasto podzielone rzeką Olzą łączy most Przyjaźni symbolizując jednocześnie ideę festiwalu. Od samego początku, czyli od 1999 roku celem Kina na Granicy jest wzajemne promowanie kina środkowoeuropejskiego po obu stronach granicy. W audycji MOST Rafał Nosal rozmawia z dyrektor przeglądu Jolantą Dygoś.

2020-07-18, 09:30

Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví

Wspólne dziedzictwo [fot. OROT]
Wspólne dziedzictwo [fot. OROT]

Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski woj. opolskiego. Projekt ten jest realizowany w sumie przez 11 partnerów z 8 regionów pogranicza polsko-czeskiego. Głównym założeniem inicjatywy jest zwiększenie odwiedzalności tego obszaru przez turystów z Polski i Czech i innych rejonów Europy. Partnerzy projektu realizują go poprzez podejmowanie różnorodnych działań promocyjnych i informacyjnych skierowanych do potencjalnych turystów. W audycji MOST Rafał Nosal porozmawia z dyrektorem OROT-Piotrem Mielcem o „Wspólnym dziedzictwie”, ale również o rekomendacjach na wakacyjne wypady do Czech.

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***