Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most

Posłuchaj audycji Most

2020-11-14, 09:30

Pożegnanie / Na rozloučenou

Zespół projektu MOST - polsko-czeska współraca redakcji [fot. Radio Opole]
Zespół projektu MOST - polsko-czeska współraca redakcji [fot. Radio Opole]
W ramach projektu „Most – polsko-czeska współpraca redakcji" powstały 144 polsko-czeskie audycje radiowe prezentujące między innymi historię Moraw i Śląska, szlak zamków i pałaców pogranicza, TOP-listę turystycznych szlaków górskich w Czechach i Polsce. Poruszone zostały również sprawy samorządowe w kontekście podobnych problemów, ale innych rozwiązań. Audycje uzupełniły konkursy radiowe z atrakcyjnymi nagrodami, mające charakter edukacyjny. Niestety dziś zapraszamy na ostatnie wydanie audycji MOST. Będzie sentymentalnie, choć z uśmiechem na twarzach. Gośćmi Rafała Nosala będą dziś niektóre z osób odpowiedzialnych za realizację projektu: Elżbieta Jadczak, Jacek Łuczak oraz prowadzący audycje w ubiegłym roku Paweł Konieczny.
Na zdjęciu:
Ewa Małachowicz - lektorka i tłumaczka języka czeskiego
Rafał Nosal - autor audycji w 2020 roku
Jacek Łuczak - sekretarz programowy projektu
Paweł Konieczny - autor audycji w 2019 roku
Ewelina Rusin-Różycka - autorka audycji w 2018 roku
Magdalena Sakwińska - kierownik projektu
Elżbieta Jadczak - koordynator projektu
2020-11-07, 09:30

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka / Polsko-československá solidarita

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka [fot. ze zbiorów Jarosława Brody]
Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka [fot. ze zbiorów Jarosława Brody]
Gdy w Polsce pada słowo Solidarność nasze myśli i wspomnienia momentalnie kierują się do roku 1981. Co ciekawe właśnie w tym roku powstał również międzynarodowy ruch społeczny opozycji demokratycznej pod nazwą Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
O tym, jak wyglądały lata walki o wolność i demokrację oraz o tajnych, konspiracyjnych spotkaniach w górach Kotliny Kłodzkiej opowie gość audycji Most - Jarosław Broda.
2020-10-31, 09:30

Czeskie straszydła czyli Halloween po czesku / Česká strašidla neboli Halloween v Česku

dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska [fot. Rafał Nosal]
dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska [fot. Rafał Nosal]
W Polsce Halloween, pomimo krytyki rozgościło się na dobre. Dzisiaj jednak sprawdzimy czy i jak ten zwyczaj sprawdza się u naszych południowych sąsiadów. W świat czeskich straszydeł wprowadzi nas pani dr hab. prof. UO Joanna Czaplińska oczywiście w rozmowie z Rafałem Nosalem. Zapraszamy.
2020-10-24, 09:30

Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory

Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
Jesienny wypad w Góry Opawskie [fot. Dawid Przyszlak goryopawskie.eu]
W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez młodego prudniczanina, Dawida Przyszlaka. To jedyny serwis w sieci tak obszernie opisujący ten region. Można tam znaleźć wiele wskazówek, jak ciekawie spędzić czas w Górach Opawskich. Przeglądając stronę można natrafić na obszerne artykuły, wzbogacone zdjęciami, o atrakcjach i historii miejsc, także tych obecnie już zapomnianych, odkryć tajemnicze legendy, zapoznać się z opisami szlaków wraz z mapami. O inspiracjach, a także ciekawych propozycjach wycieczek w naszej audycji porozmawiamy z twórcą portalu.
2020-10-17, 09:30

Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku?

Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB1 [fot. Rafał Nosal]
Halina Mlynkova w Studiu M im. SBB1 [fot. Rafał Nosal]
Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli Państwo dowiedzieć się co to znaczy być Zaolziakiem, co wspólnego ma Marlene Dietrich i Halina Mlynkova oraz czy pierogi smakują lepiej niż kaczka z knedlikami… Zapraszam na rozmowę z Haliną Mlynkovą, którą tradycyjnie w audycji MOST poprowadzi Rafał Nosal.
2020-10-10, 09:30

"U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem

U Czechofila [fot. Rafał Nosal]
U Czechofila [fot. Rafał Nosal]
Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
Jacek Szaraniec [fot. Rafał Nosal]
W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć czeskie filmy, zapoznać się z fotografiami przedstawiającymi ciekawe miejsca u naszych południowych sąsiadów. Będą również mogli Państwo skosztować czeskich przysmaków. Z pomysłodawcą i twórcą tego miejsca Jackiem Szarańcem porozmawia dziś Rafał Nosal.
2020-10-03, 09:30

Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí

Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
„Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu. We wrześniu w Prudniku zaprezentowano trzeci tom tej publikacji pod redakcją Radosława Roszkowskiego. Wydawcą zbioru dostępnego zarówno w języku polskim jak i czeskim jest miejscowe starostwo powiatowe. Księga omawia między innymi tematykę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Odnosi się też do postaci z pogranicza polsko-czeskiego, które odcisnęły swoje piętno na skutecznej walce o demokrację i suwerenność obu krajów, a także tworzyły podwaliny do prawdziwej przyjaźni Polaków, Czechów i Słowaków. O trudnej historii porozmawiamy ze Zbigniewem Bereszyńskim, Julianem Golakiem i Ireneuszem Procherą.
2020-09-26, 09:30

Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou Moravu - rozhovor s opolským fotografem a cestovatelem Pawłem Szpalou

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje. Efektem projektów były artykuły poświęcone w głównej mierze miastu Opole jak i Opolszczyźnie. Publikacje te zaowocowały współpracą przy przy kilku projektach, a powstałe w ich efekcie fotografie – zdobią nie tylko albumy promujące miasto i region ale i pełnią funkcję reprezentacyjną na Targach Turystycznych poza granicami naszego kraju.
Paweł Szpala na co dzień jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda a dzisiaj jest gościem Rafała Nosala w audycji MOST.
2020-09-19, 09:30

Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu...

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu M im. SBB odbyło się spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" podczas którego o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiadali nasi eksperci czyli Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki.
2020-09-12, 09:30

Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha

Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. W najbliższej audycji zaproponujemy Państwu nieco inną wycieczkę po Pradze. Popływamy także Wełtawą, bo może się okazać, że dzięki tej wodnej wycieczce zobaczymy coś, co umknęłoby naszym oczom podczas pieszej wędrówki. Przedstawimy postać Davida Černego, którego instalacje są dla wielu osób kontrowersyjne, ale na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Czech. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Srębacz z nyskiego PTTK Tryton.
1234567

Zobacz także

2020-11-14, godz. 09:30 Pożegnanie / Na rozloučenou W ramach projektu „Most – polsko-czeska współpraca redakcji" powstały 144 polsko-czeskie audycje radiowe prezentujące między innymi historię Moraw i… » więcej 2020-11-07, godz. 09:30 Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka / Polsko-československá solidarita Gdy w Polsce pada słowo Solidarność nasze myśli i wspomnienia momentalnie kierują się do roku 1981. Co ciekawe właśnie w tym roku powstał również międzynarodowy… » więcej 2020-10-31, godz. 09:30 Czeskie straszydła czyli Halloween po czesku / Česká strašidla neboli Halloween v Česku W Polsce Halloween, pomimo krytyki rozgościło się na dobre. Dzisiaj jednak sprawdzimy czy i jak ten zwyczaj sprawdza się u naszych południowych sąsiadów… » więcej 2020-10-24, godz. 09:30 Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez… » więcej 2020-10-17, godz. 09:30 Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku? Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli… » więcej 2020-10-10, godz. 09:30 "U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć… » więcej 2020-10-03, godz. 09:30 Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí „Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »