Most
Radio Opole » Most » Kultura czeska w Studiu M

Kultura czeska w Studiu M

2020-09-26, 23:00

Spotkanie VIII - Kino czeskie, czyli inny świat w Studiu M

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie, czyli inny świat w Studiu M - Kultura czeska w studiu M 11.09.2020
"W filmach czechosłowackich, a później czeskich bohaterowie są zwyczajni, trochę dobrzy, trochę źli, ale dzięki temu są bliżsi zwyczajności i codzienności nas wszystkich" - te słowa padły 11 września 2020 roku w czasie kolejnego spotkania w Studiu M im. SBB z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M". Wspólnie z przybyłymi do Radia Opole widzami oraz zaproszonymi ekspertami Kamilem Minknerem - filmoznawcą, profesorem Uniwersytetu Opolskiego oraz Rafałem Mościckim - Dyrektorem Generalnym Festiwalu Filmowego "Opolskie Lamy" rozmawialiśmy o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach oraz o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino.
2020-02-07, 11:05

Spotkanie VII - Jan Kliment

Jan Kliment w Studiu M [fot Paweł Konieczny]
Jan Kliment w Studiu M [fot Paweł Konieczny]
Spotkanie z Janem Klimentem - Kultura czeska w studiu M 17.01.2020
W piątkowy wieczór 17 stycznia 2020 roku w Studiu M im. SBB w Radiu Opole było bardzo tanecznie. Gościem VII spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" był bowiem Jan Kliment - czeski tancerz, sędzia taneczny, gwiazda parkietu i ekranu, znany głównie z udziału w telewizyjnym show "Dancing with the stars - Taniec z Gwiazdami". Sympatyczny Czech opowiadał o swojej fascynacji tańcem, początkach tanecznej kariery, ale także o zmianach jakie zaszły w Polsce i Czechach w ostatnich latach. Była również lekcja tańca towarzyskiego i... bokserskie zmagania.
2019-11-08, 12:15

Spotkanie VI - Gabi Gold

Gabi Gold w Studiu M im SBB [fot. Wanda Kownacka]
Gabi Gold w Studiu M im SBB [fot. Wanda Kownacka]
Spotkanie z Gabi Gold - Kultura czeska w studiu M 25.10.2019
Czeska wokalistka, prezenterka i aktorka znana polskiej publiczności zarówno ze sceny, jak i programów telewizyjnych takich jak „Europa da się lubić” i „Herbatka u Tadka”, którą przez wiele lat współprowadziła z satyrykiem Tadeuszem Drozdą.
Laureatka licznych nagród wokalnych koncertowała w wielu krajach na całym świecie. Śpiewa piosenki z pogranicza pop i country oraz kompozycje autorskie i wciąż pracuje nad nowymi projektami muzycznymi, a jej najnowszy album „Jestem zbyt szalona” ukazał się w maju tego roku.
Gabi Gold była bohaterką spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w studiu M", które miało miejsce 25 października 2019 roku. Publiczność licznie zgromadzona w studiu muzycznym Radia Opole w trakcie spotkania pełnego muzyki i osobistych refleksji artystki, miała okazję przekonać się, że Gabi Gold - gwiazda, to tak na prawdę ciepła, serdeczna i otwarta Gabriela Goldová.

2019-07-01, 09:08

Spotkanie V - Czeska kultura kulinarna

Czeska kultura kulinarna [fot. Wanda Kownacka]
Czeska kultura kulinarna [fot. Wanda Kownacka]
Czeska kultura kulinarna - Kultura czeska w studiu M 07.06.2019
"Staramy się poprzez aspekt gastronomiczny ukazać odmienność i koloryt bliskich nam, niezwykłych, a dalej tak mało znanych gór - Jeseników" - tak mówią o swoich czeskich, kulinarnych pasjach Katrin Weissowa i Jarek Dziadek, Czeszka i Polak, prowadzący w Opolu restaurację „Jesenicka Lahudka”.
7 czerwca 2019 roku Jarek Dziadek był gościem kolejnego spotkania w ramach cyklu „MOST - kultura czeska w Studiu M”. Spotkanie pełne opowieści o czeskiej kulturze, nie tylko tej kulinarnej, zakończone zostało wspólną degustacją czeskich przysmaków.
2019-03-21, 11:31

Spotkanie IV - Julia Różewicz

Julia Różewicz i Magdalena Szybińska w Studiu M [fot. Paula Hołubowicz]
Julia Różewicz i Magdalena Szybińska w Studiu M [fot. Paula Hołubowicz]
Spotkanie z Julią Różewicz - Kultura czeska w studiu M 15.03.2019
15 marca 2019 roku w Studiu "M" im. SBB spotkaliśmy się z Julią Różewicz - absolwentką bohemistyki, tłumaczką książek współczesnych autorów czeskich, takich jak Petr Šabach, Jan Balabán, Petra Soukupová, Petra Hůlová, Kateřina Tučková, Emil Hakl, Iva Procházková, Roman Cílek czy Pavel Šrut. Julia Różewicz od 2010 r. prowadzi Wydawnictwo Afera specjalizujące się w najnowszej literaturze czeskiej, w ramach którego przedstawia polskim czytelnikom wielu dotąd niepublikowanych autorów. Tłumaczy beletrystykę, literaturę dziecięcą, literaturę faktu, publikacje ekonomiczne oraz scenariusze filmowe.
2019-04-19, 11:28

Spotkanie III - Zespół "Chwila Nieuwagi" i Kuba Blokesz

Zespół "Chwila Nieuwagi" i Kuba Blokesz w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Zespół "Chwila Nieuwagi" i Kuba Blokesz w Studiu M im. SBB Radia Opole [fot. Wanda Kownacka]
Koncert zespołu "Chwila nieuwagi" - Kultura czeska w studiu M 26.10.2018
"Przez Morawską Bramę, czyli wyrwę w murze beskidzkim dostrzegliśmy wielką wartość kultury czeskiej" - mówi Martyna Czech z zespołu Chwila nieuwagi. "Przez tę bramę przedostaje się ona coraz intensywniej do Polski".
26 października 2018 roku w Studiu "M" im. SBB miało miejsce trzecie spotkanie z kulturą czeską. W kameralnym klimacie wystąpił zespół "Chwila nieuwagi" oraz Kuba Blokesz z programem "Morawska brama", który obejmował nie tylko prezentowane w języku polskim i czeskim piosenki czeskich zespołów i solistów m.in. Karela Kryla, Jaromíra Nohavicy czy zespołu Čechomor, ale również zabawne fragmenty czeskiej literatury, celnie wprowadzające lub komentujące prezentowane utwory muzyczne.
2018-06-18, 09:04

Spotkanie II - Teresa Drozda

Spotkanie z Teresą Drozdą w Studu M [fot. Barbara Więcek]
Spotkanie z Teresą Drozdą w Studu M [fot. Barbara Więcek]
Spotkanie z Teresą Drozdą - Kultura czeska w studiu M 25.05.2018
Czeska kultura nie jedno ma imię, a "czechofila" naleźć można w każdym zakątku naszego kraju. W trakcie drugiego spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" 25 maja 2018 roku, na czeską kulturę i Czechów jako naszych sąsiadów spojrzeliśmy z nieco innej perspektywy. Naszymi przewodnikami byli prowadzący spotkanie Jarosław Wasik, znany muzyk z nurtu piosenki literackiej i poezji śpiewanej, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu oraz gość, bohaterka spotkania, "ekspert-czechofil" Teresa Drozda.
Teresa Drozda nieprzerwanie od 1992 r. zajmuje się piosenką artystyczną na antenach Polskiego Radia (Jedynka, Trójka, Radio Dla Ciebie, rozgłośnie regionalne). Jest (obok Janusza Deblessema) współautorką audycji „Gitarą i piórem” nadawanej od 1986 r. na antenie radiowej Trójki. Oprócz polskiej piosenki literackiej interesuje się również czeską piosenką. Zaczęło się wiele lat temu od Jaromira Nohavicy, a dziś Teresa Drozda - jako pierwsza w Polsce - ma czeskie nowości płytowe. Często jeździ do Czech nagrywając wywiady z tamtejszymi artystami: piosenkarzami, filmowcami, aktorami, pisarzami. Swoimi fascynacjami, jak również płytami i rzeczonymi wywiadami, dzieli się z Arturem Andrusem i Markiem Niedźwieckim na antenie radiowej Trójki.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***