Most
Radio Opole » Most

Aktualności

2020-09-26, 22:30

Halina Młynkowa - 9 października 2020 r. o 19.00 w Studiu M - BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Halina Młynkowa [fot. zbiory własne artystki]
Halina Młynkowa [fot. zbiory własne artystki]
W marcu tego roku, ze względu na wprowadzenie ograniczeń pandemicznych w naszym kraju, zmuszeni byliśmy odwołać spotkanie z cyklu "MOST - kultura czeska w Studiu M" i przenieść je na inny termin.
Bohaterką tego spotkania miała być Halina Młynkowa - była wokalistka Brathanków, artystka tajemnicza i subtelna, o ogromnej wrażliwości, która od dawna kroczy już własną artystyczną drogą.
Z obietnicy danej naszym słuchaczom oraz opolskiej publiczności wywiązujemy się i serdecznie zapraszamy na:

Spotkanie z Haliną Młynkową!
Już 9 października 2020 r. o 19.00 w Studiu M im. SBB, w Radiu Opole.


Bezpłatne zaproszenia na spotkanie można otrzymać:
  • wysyłając wiadomość pocztą elektroniczną na adres most@radio.opole.pl zatytułowaną „Zaproszenie” i zawierającą dane kontaktowe, a następnie oczekując wiadomości potwierdzającej,
lub też:
  • dzwoniąc pod numer 77 40 13 253 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Halina Młynkowa
karierę solową zapoczątkowała albumem „Etnoteka” wydanym w 2011 r. Kolejna płyta „Po drugiej stronie lustra” przyniosła takie przeboje jak „Aż do dna” czy „Ostatni raz”, którym wygrała „SuperJedynki” w Premierach na festiwalu w Opolu. Podczas tego festiwalu otrzymała również nagrodę fotoreporterów i dziennikarzy. Jej ostatni album „Życia mi mało”, którego głośna premiera odbyła się 30.09.2016 r. przyniósł kolejne przebojowe single takie jak „Zabiorę Cię” czy „Kawa”.
Artystka pracuje właśnie nad swoim kolejnym albumem, który powinien ukazać się jeszcze w 2020 r.

2020-09-22, 10:00

Opolski fotograf i podróżnik Paweł Szpala w audycji MOST

Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Człowiek-przygoda [fot. Paweł Szpala]
Paweł Szpala jest autorem popularnego bloga „Podróżniczo – Fotograficznego” – Człowiek Przygoda. Jest przede wszystkim profesjonalnym fotografem, który wybiera miejsca swych plenerów bardzo skrupulatnie. W najbliższej audycji MOST nasz gość opowie o czeskich Morawach, o rejonie Pradziada i udzieli wielu porad dla wszystkich sympatyków turystyki i fotografii.
2020-09-15, 09:23

W sobotniej audycji MOST spotkamy się z czeskim kinem i gośćmi filmowego wieczoru w Studiu M

Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
Kino czeskie w Studiu M [fot. Rafał Nosal]
W obiegowej opinii czeski film to taki, gdzie nikt nic nie wie. Takiego podsumowania sąsiedzi zapewne dorobili się dzięki częstemu korzystaniu w swojej kinematografii z groteski, przerysowania i absurdu. Nawet na pozór poważne produkcje potrafią przyprawić mieszanką powyższych elementów, a powstała w ten sposób fabuła nierzadko potrafi jednocześnie zaskoczyć, rozbawić i dać do myślenia. Blisko tydzień temu, 11 września, w czasie spotkania z cyklu "MOST - kultura czeska w studiu M" Kamil Minkner oraz Rafał Mościcki opowiadali o kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino. Rozmowa z gośćmi spotkania w najbliższej audycji MOST.

A dla tych, spośród naszych słuchaczy, którzy nie mogli wziąć udziału w spotkaniu w Studiu M przygotowaliśmy jego retransmisję. Będzie można jej wysłuchać w sobotę 26 września po 22:05 na antenie Radia Opole. Zapraszamy!
2020-09-08, 08:58

Alternatywna wycieczka po Pradze w audycji MOST

Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona w Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Dzieci wspinające się na żiżkovską wieżę telewizyjną oraz rzeźba świętego Wacława siedzącego na martwym, odwróconym koniu w praskiej Lucernie - to tylko niektóre dzieła, których autorem jest David Černý. Te nietypowe instalacje ozdabiają wiele dzielnic Pragi i choć dla niektórych są dość kontrowersyjne, to powstają już wycieczki śladami słynnego rzeźbiarza. My także zaproponujemy taką alternatywną drogę po Pradze. A to nie jedyne atrakcje, które przedstawimy w najbliższej audycji.
2020-08-24, 08:18

Kino czeskie w cyklu spotkań "MOST - kultura czeska w Studiu M" już 11 września o 19.00 w Studiu M - BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Rafał Mościcki [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Kamil Minkner [fot. zbiory własne]
Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. O kultowych produkcjach kinematografii czechosłowackiej i czeskiej, filmowych nowościach i o tym dlaczego warto sięgnąć po czeskie kino opowiedzą zaproszeni filmoznawcy:
Kamil Minkner – profesor Uniwersytetu Opolskiego, w 2009 r. obronił na Uniwersytecie Warszawskim pracę doktorską "Kino jako medium polityczne", absolwent Wajda School (międzynarodowy program EKRAN). Jest autorem książki „O filmach politycznych. Między polityką, politycznością i ideologią” oraz współautorem podręcznika multimedialnego "Wprowadzenie do Global Studies", a także współautorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych (m.in. "Moja nowa droga" oraz "Big Love" Barbary Białowąs).
Rafał Mościcki - magister teologii na Uniwersytecie Opolskim, nauczyciel wiedzy o filmie, pedagog teatru, wielokrotnie nagradzany (Nagroda Prezydenta Miasta Opola w Dziedzinie Kultury, Odznaka Honorowa za zasługi dla Miasta Opola, Nagroda Opolskiego Kuratora Oświaty, Nagroda Województwa w Dziedzinie Kultury), społecznik i animator kultury, Dyrektor Generalny Festiwalu Filmowego Opolskie Lamy, organizator I Festiwalu Filmów Niezależnych w Opolu Przez Czerń Film Festiwal 2000, twórca Akademii Filmowej dla dzieci i młodzieży, Dyrektor Centrum Festiwalowego MFF NOWE HORYZONTY w latach 2003/2013. Prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy, Dyrektor Kina Meduza.

Najbliższe spotkanie z cyklu MOST - kultura czeska w Studiu M będzie miało filmowy i serialowy charakter, z nutką wspomnień i wielką dozą humoru - najlepszego, bo czeskiego. Wieczór w towarzystwie filmowych ekspertów Kamila Minkner i Rafała Mościckiego już 11.09.2020 r. o 19.00 w Studiu „M” Radia Opole.

Bezpłatne zaproszenia na spotkanie można otrzymać:

  • wysyłając wiadomość pocztą elektroniczną na adres most@radio.opole.pl zatytułowaną „Zaproszenie” i zawierającą dane kontaktowe, a następnie oczekując wiadomości potwierdzającej,
lub też:
  • dzwoniąc pod numer 77 40 13 253 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.
Zapraszamy!
2020-09-01, 10:54

W audycji MOST po "Pradze dobrze znanej" oprowadzi Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie

Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Praga dobrze znana [fot. Paweł Konieczny]
Początek w klasztorze na Strachovie, następnie Hradczany ze Złotą Uliczką, Mała Strana i Most Karola - tak wygląda program typowej jednodniowej wycieczki do stolicy Czech. Ale Pradze warto poświęcić zdecydowanie więcej czasu. Choćby po to, by odwiedzić jedno z najważniejszych miejsc kultu za naszą południową granicą, czy dzielnicę Žižkov. My także poświęcimy w najbliższym czasie sporo miejsca stolicy Czech, a oprowadzi nas przewodnik po Pradze, Jarosław Srębacz z PTTK Tryton w Nysie.
2020-08-26, 12:09

Jak pandemia zacieśniła współpracę - opowiemy w audycji MOST

Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia zacieśniła współpracę [fot. Prudnicki Ośrodek Kultury]
Pandemia koronawirusa w Polsce i w Czechach spowodowała, że współpraca międzynarodowa nabrała innego wymiaru. Zamiast spotkań twarzą w twarz możliwe były jedynie te wirtualne. Była jednak okazją do tego by dokładnie przyjrzeć się wspólnie realizowanym projektom i poszukać nowych możliwości. O tym jak dalej będzie wyglądała współpraca z Bruntalem i Krnovem, a także o wystawie polsko-czeskiej, która od marca czeka na otwarcie opowie nam Joanna Korzeniowska, kierownik do spraw programowych Prudnickiego Ośrodka Kultury
2020-08-18, 09:59

"Polsko-czeskie rozmówki na granicy" - kultura online w audycji MOST

Marta Radwaniak [fot. projekt
Marta Radwaniak [fot. projekt 'Na granicy']
Polsko-czeskie rozmówki na granicy to projekt, który bez wychodzenia z domu umożliwi miłośnikom kultury i dobrej książki kontakt z ulubionymi pisarzami czy artystami z innych dziedzin. Cykl – na który składa się 12 spotkań online prowadzonych przez trójkę moderatorów – gwarantuje nie tylko rozrywkę na najwyższym poziomie. Obalając wzajemne uprzedzenia i stereotypy między Polakami i Czechami, ma też ogromny potencjał edukacyjny. Skierowany jest do osób zainteresowanych polską i czeską kulturą w różnych aspektach – przede wszystkim literaturą, ale też filmem czy muzyką. Właśnie o tym projekcie porozmawiamy w najbliższej audycji MOST z Panią Martą Radwaniak.
2020-08-04, 10:00

Czy język czeski gryzie? Odpowiedź w audycji MOST

Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Dr Grażyna Balowska [fot. Rafał Nosal]
Jest absolwentką Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego (specjalność: filologia czeska). W Katedrze Slawistyki (obecnie Zakład Slawistyki Zachodniej i Południowej) na Uniwersytecie Opolskim pracuje od roku 1994, najpierw jako asystent (1994 – maj 2001), a następnie jako adiunkt (od czerwca 2001 do dziś). Pani dr Grażyna Balowska opowie o tym co łączy nas, co dzieli i co śmieszy językowo.
2020-07-28, 08:17

Audycja MOST z wizytą w Muzeum Wsi Opolskiej

Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]
Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku [fot. Mariusz Majeran]

W Muzeum Wsi Opolskiej można oglądać ekspozycję pod tytułem „Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku”. Twórcy wystawy przypominają o dawnych i obecnych tradycjach Śląska Opolskiego, jak na przykład grzebanie basa, babski comber, wodzenie niedźwiedzia, wielkanocna brama z wydmuszek w Borkach Małych czy Maibaum. Można także zapoznać się ze zwyczajami i obrzędami obecnymi przed rokiem 1945 w Rýmařovsku, gdzie mieszkało niegdyś 10 tysięcy wysiedlonych po wojnie Niemców.

1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***