Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Dość alternatywna Praga / Docela alternativní…
2020-09-12, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha

Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. W najbliższej audycji zaproponujemy Państwu nieco inną wycieczkę po Pradze. Popływamy także Wełtawą, bo może się okazać, że dzięki tej wodnej wycieczce zobaczymy coś, co umknęłoby naszym oczom podczas pieszej wędrówki. Przedstawimy postać Davida Černego, którego instalacje są dla wielu osób kontrowersyjne, ale na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Czech. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Srębacz z nyskiego PTTK Tryton.
Posłuchaj audycji MOST z 12.09.2020
Poslouchej pořad MOST z 12.09.2020

Docela alternativní Praha
Lennonova zeď, která rozčilovala československé komunisty u moci, metronom, který nahradil Stalinův pomník, nebo socha představující dva naproti sebe stojící muže, kteří močí do bazénu o obrysu mapy Česka. Dle Mariusze Szczygieła vznik díla je jedním z důkazů na distancovaný přístup Čechů ke svým dějinám a národním symbolům. V nejbližším pořadu nabízíme Vám trošku jinou prohlídku Prahy. Poplujeme i Vltavou, a možná se ukáže, že díky této plavbě po vodě uvidíme něco, co nám uniklo během procházky pěšky. Představíme postavu Davida Černého, kterého sochařské instalace se zdají být kontroverzní, přesto ale trvale zapadly do prostředí hlavního města ČR. Naším průvodcem bude Jarosław Srębacz z turistické organizace PTTK Tryton z opolské Nisy.

Zobacz także

2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-05, godz. 09:30 Praga dobrze znana / Dobřé známá praha Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola… » więcej 2020-08-29, godz. 09:30 Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach… » więcej 2020-08-22, godz. 09:30 Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności… » więcej 2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej 2020-07-25, godz. 09:30 Kino na Granicy… / Kino na hranici "Kino na Granicy" to największy przegląd filmów z Polski, Czech i Słowacji. To jedyne wydarzenie filmowe, które już od ponad dwóch dekad odbywa się w jednym… » więcej 2020-07-18, godz. 09:30 Wspólne dziedzictwo / Společné dědictví Projekt Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze Pogranicza Polsko-Czeskiego „Wspólne dziedzictwo” otrzymał niedawno nagrodę w konkursie organizowanym przez… » więcej 2020-07-11, godz. 09:30 Odwiedzamy obiekty sakralne / Navštěvujeme sakrální památky Transgraniczny program pod nazwą „Turystyka sakralna” powstał w Czechach, a w Polsce realizowany jest przez Diecezję opolską. Promuje obiekty sakralne… » więcej 2020-07-04, godz. 09:30 Na wakacje do Czech / O prázdninách do česka Czechy często traktowane są jako kraj tranzytowy w naszej wakacyjnej drodze np. do Chorwacji. Warto jednak zatrzymać się za naszą południową granicą nie… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***