Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Dość alternatywna Praga / Docela alternativní…
2020-09-12, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha

Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Alternatywna wycieczka po Pradze [fot. Paweł Konieczny]
Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca dwóch mężczyzn, stojących naprzeciw siebie i oddających mocz do basenu w kształcie Czech. Według Mariusza Szczygła powstanie obiektu jest jednym z dowodów na pełne dystansu podejście Czechów do własnej historii i symboli narodowych. W najbliższej audycji zaproponujemy Państwu nieco inną wycieczkę po Pradze. Popływamy także Wełtawą, bo może się okazać, że dzięki tej wodnej wycieczce zobaczymy coś, co umknęłoby naszym oczom podczas pieszej wędrówki. Przedstawimy postać Davida Černego, którego instalacje są dla wielu osób kontrowersyjne, ale na stałe wpisały się w krajobraz stolicy Czech. Naszym przewodnikiem będzie Jarosław Srębacz z nyskiego PTTK Tryton.
Posłuchaj audycji MOST z 12.09.2020
Poslouchej pořad MOST z 12.09.2020

Docela alternativní Praha
Lennonova zeď, která rozčilovala československé komunisty u moci, metronom, který nahradil Stalinův pomník, nebo socha představující dva naproti sebe stojící muže, kteří močí do bazénu o obrysu mapy Česka. Dle Mariusze Szczygieła vznik díla je jedním z důkazů na distancovaný přístup Čechů ke svým dějinám a národním symbolům. V nejbližším pořadu nabízíme Vám trošku jinou prohlídku Prahy. Poplujeme i Vltavou, a možná se ukáže, že díky této plavbě po vodě uvidíme něco, co nám uniklo během procházky pěšky. Představíme postavu Davida Černého, kterého sochařské instalace se zdají být kontroverzní, přesto ale trvale zapadly do prostředí hlavního města ČR. Naším průvodcem bude Jarosław Srębacz z turistické organizace PTTK Tryton z opolské Nisy.

Zobacz także

2020-11-14, godz. 09:30 Pożegnanie / Na rozloučenou W ramach projektu „Most – polsko-czeska współpraca redakcji" powstały 144 polsko-czeskie audycje radiowe prezentujące między innymi historię Moraw i… » więcej 2020-11-07, godz. 09:30 Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka / Polsko-československá solidarita Gdy w Polsce pada słowo Solidarność nasze myśli i wspomnienia momentalnie kierują się do roku 1981. Co ciekawe właśnie w tym roku powstał również międzynarodowy… » więcej 2020-10-31, godz. 09:30 Czeskie straszydła czyli Halloween po czesku / Česká strašidla neboli Halloween v Česku W Polsce Halloween, pomimo krytyki rozgościło się na dobre. Dzisiaj jednak sprawdzimy czy i jak ten zwyczaj sprawdza się u naszych południowych sąsiadów… » więcej 2020-10-24, godz. 09:30 Jesienny wypad w Góry Opawskie / Podzimní túra na Opavské Hory W poszukiwaniu ciekawych miejsc na górskie wędrówki na pograniczu polsko-czeskim łatwo jest trafić na portal www.goryopawskie.eu To strona prowadzona przez… » więcej 2020-10-17, godz. 09:30 Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku? Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli… » więcej 2020-10-10, godz. 09:30 "U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć… » więcej 2020-10-03, godz. 09:30 Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí „Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »