Most
Radio Opole » Most » Posłuchaj audycji Most » Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha…
2020-10-03, 09:30 Autor: Rafał Nosal, Paweł Konieczny (oprac. Jacek Łuczak tł. Ewa Małachowicz)

Wielka księga opozycji na pograniczu / Velká kniha opozice v pohraničí

Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
Wielka Księga Opozycji na Pograniczu [fot. Paweł Konieczny]
„Władza, społeczeństwo i działalność opozycyjna na pograniczu Śląska Opolskiego i Czechosłowacji w latach 1945-1989” to podtytuł Wielkiej Księgi Opozycji na Pograniczu. We wrześniu w Prudniku zaprezentowano trzeci tom tej publikacji pod redakcją Radosława Roszkowskiego. Wydawcą zbioru dostępnego zarówno w języku polskim jak i czeskim jest miejscowe starostwo powiatowe. Księga omawia między innymi tematykę inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację w 1968 roku. Odnosi się też do postaci z pogranicza polsko-czeskiego, które odcisnęły swoje piętno na skutecznej walce o demokrację i suwerenność obu krajów, a także tworzyły podwaliny do prawdziwej przyjaźni Polaków, Czechów i Słowaków. O trudnej historii porozmawiamy ze Zbigniewem Bereszyńskim, Julianem Golakiem i Ireneuszem Procherą.
Posłuchaj audycji MOST z 03.10.2020
Poslouchej pořad MOST z 03.10.2020
Velká kniha opozice v pohraničí
"Nadvláda, společenství a opoziční hnutí v pohraničí Opolského Slezska a Československa v období 1945-1989" je doplňkový název Velké knihy opozice v pohraničí. V září v Prudniku byl prezentován třetí svazek této publikace pod redakcí Radosława Roszkowskieho. Nakladatelem sborníku dostupného jak v polštině tak v češtině je místní okresní úřad. Kniha projednává mimo jiné téma invaze armád Varšavské smlouvy na Československo v roce 1968. Věnuje se i postavám z polsko-českého pohraničí, které zanechaly stopy pravého boje za demokracii a suverenitu obou zemí, a také vytvářely základy upřímného přátelství Poláků, Čechů a Slováků. O problematických dějinách mluvíme se Zbigniewem Bereszyńskim, Julianem Golakiem i Ireneuszem Procherou.

Zobacz także

2020-10-17, godz. 09:30 Halina Mlynkova Polka w Czechach czy Czeszka w Polsce…? / Halina Mlynkova - Polka v Česku nebo Češka v Polsku? Halina Mlynkova od wielu lat kojarzona jest głównie z piosenkami Brathanków. Jednak jej osoba zachwyca nie tylko poprzez folkowe dźwięki. Dziś będą mogli… » więcej 2020-10-10, godz. 09:30 "U Czechofila" - rozmowa z Jackiem Szarańcem / "U Čechofila" - rozhovor s Jackiem Szarańcem W naszym mieście powstaje właśnie miejsce, które będzie promowało czeską kulturę. Będą mogli tu Państwo spotkać i posłuchać czeskich muzyków, obejrzeć… » więcej 2020-09-26, godz. 09:30 Od Patagonii po czeskie Morawy - rozmowa z opolskim fotografem i podróżnikiem Pawłem Szpala / Od Patagonie po českou… Jest autorem projektów #DachyOpola, #OknoOpola oraz #UliceOpola – które zostały wyróżnione przez magazyny fotograficzne oraz lokalne media i instytucje… » więcej 2020-09-19, godz. 09:30 Inny świat czyli słów kilka o kinie czeskim… / Jiný svět aneb několik slov o českém filmu... Nasi południowi sąsiedzi mają niezawodny przepis na kino, dzięki któremu czeskie filmy cieszą się niesłabnącą popularnością. 11 września w Studiu… » więcej 2020-09-12, godz. 09:30 Dość alternatywna Praga / Docela alternativní Praha Ściana Johna Lennona, która była źródłem irytacji czechosłowackich władz komunistycznych, metronom, który zastąpił pomnik Stalina, czy rzeźba przedstawiająca… » więcej 2020-09-05, godz. 09:30 Praga dobrze znana / Dobřé známá praha Każdy, kto choć raz wybrał się w swoim życiu do Pragi zobaczył imponujące Hradczany, zerknął na Złotą Uliczkę, czy przespacerował się Mostem Karola… » więcej 2020-08-29, godz. 09:30 Pandemia zacieśniła ich współpracę / Pandemie posílila jejich spolupráci Prudnicki Ośrodek Kultury od wielu lat realizuje transgraniczne projekty z różnymi partnerami z Czech. To wystawy, warsztaty, koncerty czy udział w targach… » więcej 2020-08-22, godz. 09:30 Polsko-czeskie rozmówki na granicy / Polsko-české rozhovory na hranici Kultura w sieci to program, który powstał w ramach tarczy antykryzysowej w kulturze i posiada założenie wsparcia tego sektora w związku z zamrożeniem działalności… » więcej 2020-08-08, godz. 09:30 Czeski nie gryzie… Czyli o języku słów kilka / Četina nekouše... čili několik slov o českém jazyceš Dlaczego język czeski śmieszy Polaków? Powody najpewniej są trzy: podobieństwo do języka polskiego, następnie niepodobieństwo do języka polskiego i wreszcie… » więcej 2020-08-01, godz. 09:30 Zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku / Každoroční zvyky a obřady na Opolském Slezsku a… W Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu otwarto wspólną, polsko-czeską wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy doroczne na Śląsku Opolskim i Rýmařovsku. Wystawa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***