Radio Opole » Kraj i świat
2024-05-08, 18:10 Autor: PAP

Wrocław/ Na Politechnice Wrocławskiej otwarto trzy nowe laboratoria

W środę na Politechnice Wrocławskiej zostały zaprezentowane trzy nowe laboratoria dydaktyczne. O ich wyposażenie zadbali naukowcy z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym. Studenci poznają w nich działanie różnych układów znajdujących się w pojazdach elektrycznych i hybrydowych.

Nowe laboratoria powstały w budynku P-14, w Kampusie Braci Gierymskich. Pomogą one studentom, którzy chcą poznać działanie różnych układów pojazdów elektrycznych i hybrydowych. W laboratoriach znalazły się m.in. hamownie jednostek napędowych, makieta samochodu elektrycznego czy stanowiska służące do analizy mechaniki płynów. Nad wyposażeniem czuwali naukowcy z Katedry Inżynierii Pojazdów na Wydziale Mechanicznym.


"Chcemy przygotować do wejścia na rynek pracy inżynierów z kompleksową wiedzą, bazującą nie tylko na teorii z wykładów, ale i na praktycznych umiejętnościach zdobywanych właśnie dzięki godzinom spędzonym z nami w laboratoriach" - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. inż. Anna Janicka, zastępczyni kierownika Katedry Inżynierii Pojazdów.


W laboratorium układów napędowych znalazły się cztery hamownie silników elektrycznych. Oprócz tego, do dyspozycji studentów jest stanowisko do badania linii komunikacyjnych, która pozwala m.in. analizować proces ładowania i rozładowywania baterii. Młodzi badacze będą też mogli badać samochód hybrydowy dzięki pełnoskalowej makiecie.


"Możemy ustawiać pewne parametry z poziomu diagnoskopu i później weryfikować zachowania pojazdu. Np. ustalić, że przekazujemy prąd tylko do jednego z silników albo zmieniać kąt wyprzedzenia zapłonu i sprawdzić, jak to wpłynie na pracę całego układu. W ten sposób studenci będą mogli w ramach ćwiczeń prowadzić takie symulacje, które firmy z branży motoryzacyjnej wykonują w procesie produkcyjnym" – opisał cytowany w komunikacie Adam Kamiński, doktorant Szkoły Doktorskiej i wykładowca.


Kolejne laboratorium pozwala na badania na aucie hybrydowym. Można w nim badać zjawiska w komorze spalania czy sprawdzać napięcia prądu. W Laboratorium Mechaniki Płynów przygotowano natomiast siedem stanowisk, gdzie można przeprowadzać badania z zakresu mechaniki płynów. Kierownik laboratorium dr hab. Maciej Zawiślak podkreślił, że dzięki nim "pokazujemy studentom w praktyce to, czego uczą się na wykładach".


"Jeśli (...) nie będą mieli okazji, żeby zobaczyć na własne oczy, jak ten płyn faktycznie płynie i jak się zachowuje w różnych układach, to w ich głowach zostaną tylko wzory na kartce. Dlatego ćwiczenia na tych stanowiskach są tak istotne" - zwrócił uwagę Maciej Zawiślak, cytowany w komunikacie.


Laboratoria mają nie tylko pomóc obecnym studentom, ale także przyciągać kolejnych. Przedstawiciele uczelni liczą, że wielu tegorocznych maturzystów wybierze ich Wydział Mechaniczny. Rekrutacja rusza 1 czerwca.(PAP)


autor: Michał Torz


mt/ bar/


Kraj i świat

2024-05-30, godz. 06:10 Tatiana Okupnik: Bycie mamą mi nie wystarcza (wywiad) Na osiem lat zniknęła z show-biznesu i skupiła się na wychowaniu dzieci. Ale choć nie żałuje ani chwili z tego czasu, to macierzyństwo okazało się dla… » więcej 2024-05-30, godz. 06:10 Chiny/ Xi Jinping wzywa do "sprawiedliwości" i "wielkiej" konferencji pokojowej w sprawie Gazy W przemówieniu otwierającym szczyt Chiny-państwa arabskie w czwartek w Pekinie prezydent Xi Jinping powiedział, że wojna w Strefie Gazy 'nie powinna trwać… » więcej 2024-05-30, godz. 06:00 Warto inwestować w farmy wiatrowe – przekonują naukowcy Elektrownie wiatrowe produkują prąd nawet dwukrotnie taniej niż jądrowe. Mogą przy tym wspierać elektrownie jądrowe, zwiększając ich bezpieczeństwo -… » więcej 2024-05-30, godz. 05:50 USA/ "WSJ": Elon Musk może objąć funkcję doradczą w ewentualnej administracji Trumpa Miliarder Elon Musk rozmawiał z Donaldem Trumpem na temat możliwego objęcia funkcji doradczej w administracji, jeśli Republikanin ponownie obejmie władzę… » więcej 2024-05-30, godz. 05:50 Solar Orbiter zbadał źródło wiatru słonecznego Dzięki europejskiej sondzie Solar Orbiter po raz pierwszy udało się powiązać zachowanie wiatru słonecznego wokół kosmicznego próbnika z tym, co dzieje… » więcej 2024-05-30, godz. 05:40 Prognoza pogody na 30 i 31 maja Jak informuje IMGW, północno-wschodnia Europa oraz krańce zachodnie kontynentu znajdują się w zasięgu wyżów. Na pozostałym obszarze pogodę kształtują… » więcej 2024-05-30, godz. 05:40 French Open - drugie podejście Hurkacza Przerwany z powodu deszczu mecz Huberta Hurkacza z amerykańskim tenisistą Brandonem Nakashimą w 2. rundzie wielkoszlemowego French Open ma zostać dokończony… » więcej 2024-05-30, godz. 05:30 Nigeria/ Rząd zmienił hymn narodowy, wywołując niezadowolenie Nigeryjczyków Prezydent Nigerii Bola Tinubu podpisał w środę ustawę przywracającą hymn narodowy skomponowany przez brytyjskiego emigranta Francesa Berda i przyjęty po… » więcej 2024-05-30, godz. 05:20 Hongkong/ 14 prodemokratycznych działaczy uznanych za winnych zmowy w celu obalenia władzy Sąd w Hongkongu uznał czternastu działaczy demokratycznych za winnych, a dwóch oczyścił z zarzutu udziału w spisku mającym na celu dokonanie przewrotu… » więcej 2024-05-30, godz. 05:10 Meksyk/ Kończy się jedna z najbrutalniejszych kampanii wyborczych w historii kraju, ponad 230 zabójstw W Meksyku kończy się w środę kampania wyborcza, która przebiegała w cieniu nasilonej przemocy, przypisywanej kartelom narkotykowym. Odnotowano prawie 750… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »