Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-29, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie

Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież wzięła udział w wykładach na temat jego dokonań.
Wojskowy jest patronem placówki od 2005 roku, gdy ta była jeszcze gimnazjum. Jak mówi jej dyrektor Małgorzata Szafors, dzisiejsza uroczystość to ważny moment w historii szkoły.

- Jest to piękny gest pamięci, szacunku dla znakomitego polskiego dowódcy, ale również dla jego żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino, pod Ankoną, pod Bolonią i tam tworzyli zręby wolnej Polski.

Odsłonięcia tablicy dokonała między innymi Danuta Szeliga, która jako kilkuletnie dziecko ewakuowała się wraz z Armią Andersa z ZSRR. Uczestniczka wydarzeń sprzed 80 lat przekonuje, że zawdzięcza wojskowemu życie.

- Dzięki rodzicom i dzięki Andersowi do tej pory jestem tutaj. Rodzicom, bo byli na tyle operatywni i zdążyli dojść, gdzie się Armia Andersa tworzyła, spod tajgi, spod Morza Białego. Andersowi, bo wydarł nas Stalinowi jako rodziny żołnierzy swoich.

Wydarzenie było połączone z wykładami na temat działalności generała Andersa. Jak przyznaje dr Bartłomiej Janicki z Uniwersytetu Opolskiego, to ważna inicjatywa, bo młodzież nie zawsze może się pochwalić szeroką wiedzą na temat tej postaci.

- Na pewno postać jest znana młodzieży, aczkolwiek mam wrażenie, że im więcej czasu mija od samego wydarzenia, z tą pamięcią jest gorzej. Im częściej będziemy mieli styczność z miejscami pamięci, tym łatwiej będzie nam przypominać sobie o tych postaciach i tych wydarzeniach.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w służbie gen. Andersa była bitwa o Monte Cassino. Znajdujący się tam klasztor zajęto 18 maja 1944 roku.
Małgorzata Szafors
Danuta Szeliga
Bartłomiej Janicki

Wiadomości z regionu

2024-06-17, godz. 19:00 Zbigniew Bomersbach w Radiu Opole o konserwatorze, który ma godzić różne interesy Wojewódzki konserwator musi godzić interes właściciela obiektu zabytkowego z jednej a dziedzictwo czy historię z drugiej strony - powiedział w Radiu Opole… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 Zbili cenę i udało się. W Głogówku nie wzrosną opłaty za śmieci Mieszkańcy gminy Głogówek nie zapłacą więcej za odbiór śmieci. Po kolejnym przetargu na to zadanie utrzymana będzie stawka obowiązująca od 2021 roku… » więcej 2024-06-17, godz. 18:58 To może być burzowa noc. Jest ostrzeżenie IMGW Nowe ostrzeżenie dotyczące możliwości wystąpienia burz z opadami, także gradu wydało dla województwa opolskiego wrocławskie biuro IMGW. Ostrzeżenie dotyczy… » więcej 2024-06-17, godz. 17:52 Wysyłasz pociechę na wakacje? Pamiętaj o "zamówieniu" kontroli autobusu Stan techniczny pojazdu, uprawnienia kierowcy oraz jego stan trzeźwości - to m.in. sprawdzają policjanci podczas kontroli autokarów. » więcej 2024-06-17, godz. 17:17 "Chciałabym wszystko uporządkować". Jest nowa prezes stadniny w Prudniku Anetta Sałacka została prezesem Stadniny Koni Prudnik. Taką propozycję otrzymała od dyrekcji Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Warszawie. Zastąpiła… » więcej 2024-06-17, godz. 16:25 "Ten pies gnił za życia". Wolontariusze TOZ interweniowali w Opolu 90-letni mężczyzna wykopał dół w ogródku i czekał aż jego schorowany pies sam skona. Czworonóg miał gnić żywcem. Wszystko działo się w Opolu. O takim… » więcej 2024-06-17, godz. 15:45 Wypadek na krajowej 45, koło Zimnic Wielkich. 3 osoby poszkodowane [AKTUALIZACJA] Do groźnego wypadku doszło na DK 45 na wysokości Zimnic Wielkich. Zderzyły się tam 3 samochody. » więcej 2024-06-17, godz. 15:35 Nowy DPS w Opolu oficjalnie otwarty Funkcjonalny i w pełni dostosowany do potrzeb osób starszych. Tak prezentuje się nowy Dom Pomocy Społecznej przy ul. Chmielowickiej w Opolu. Blisko setka podopiecznych… » więcej 2024-06-17, godz. 14:51 "Zmiany w szkolnictwie muszą nastąpić". Minister nauki w Opolu [ZDJĘCIA] Rozmowy na temat projektu nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, kwestia finansowania badań naukowych i wynagrodzeń pracowników - to główne tematy, jakie… » więcej 2024-06-17, godz. 13:06 Stop "drifterom" w mieście. Akcja w Nysie Miejskich drifterów wzięli pod lupę nysy policjanci. W sobotni wieczór przeprowadzili zmasowaną akcję kontroli aut. Skupili się na tych, które w znaczący… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »