Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-29, 15:30 Autor: Daniel Klimczak

Uczniowie opolskiej "dziewiątki" nie zapomną o gen. Andersie

Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Odsłonięcie tablicy gen. Władysława Andersa [fot. Alisa Yakubovska]]
Gen. Władysław Anders od dziś będzie lepiej znany uczniom opolskiego liceum nr 9. Na ścianie placówki odsłonięto poświęconą mu tablicę, a młodzież wzięła udział w wykładach na temat jego dokonań.
Wojskowy jest patronem placówki od 2005 roku, gdy ta była jeszcze gimnazjum. Jak mówi jej dyrektor Małgorzata Szafors, dzisiejsza uroczystość to ważny moment w historii szkoły.

- Jest to piękny gest pamięci, szacunku dla znakomitego polskiego dowódcy, ale również dla jego żołnierzy, którzy walczyli pod Monte Cassino, pod Ankoną, pod Bolonią i tam tworzyli zręby wolnej Polski.

Odsłonięcia tablicy dokonała między innymi Danuta Szeliga, która jako kilkuletnie dziecko ewakuowała się wraz z Armią Andersa z ZSRR. Uczestniczka wydarzeń sprzed 80 lat przekonuje, że zawdzięcza wojskowemu życie.

- Dzięki rodzicom i dzięki Andersowi do tej pory jestem tutaj. Rodzicom, bo byli na tyle operatywni i zdążyli dojść, gdzie się Armia Andersa tworzyła, spod tajgi, spod Morza Białego. Andersowi, bo wydarł nas Stalinowi jako rodziny żołnierzy swoich.

Wydarzenie było połączone z wykładami na temat działalności generała Andersa. Jak przyznaje dr Bartłomiej Janicki z Uniwersytetu Opolskiego, to ważna inicjatywa, bo młodzież nie zawsze może się pochwalić szeroką wiedzą na temat tej postaci.

- Na pewno postać jest znana młodzieży, aczkolwiek mam wrażenie, że im więcej czasu mija od samego wydarzenia, z tą pamięcią jest gorzej. Im częściej będziemy mieli styczność z miejscami pamięci, tym łatwiej będzie nam przypominać sobie o tych postaciach i tych wydarzeniach.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w służbie gen. Andersa była bitwa o Monte Cassino. Znajdujący się tam klasztor zajęto 18 maja 1944 roku.
Małgorzata Szafors
Danuta Szeliga
Bartłomiej Janicki

Wiadomości z regionu

2024-06-19, godz. 14:23 Oszukiwał na podatkach i ukrył się w Gdańsku. Znaleźli go opolscy "łowcy głów" Przez niemal rok ukrywał się w Gdańsku 45-letni finansista ścigany listem gończym. Wpadł w ręce 'łowców głów' z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opo… » więcej 2024-06-19, godz. 14:12 Niespokojnie na opolskich drogach. Wypadki w Opolu i Staniszczach Małych Do kilku groźnie wyglądających zdarzeń drogowych doszło po południu na Opolszczyźnie. » więcej 2024-06-19, godz. 13:35 "Pływadła" już w ten weekend na Odrze. Do pokonania ponad 40 kilometrów Przed nami jubileuszowa, 25. edycja Pływadeł. Na zbudowanych przez siebie jednostkach, uczestnicy spływu tradycyjnie przepłyną Odrą z Raciborza do Kędzierzyna-Koźla… » więcej 2024-06-19, godz. 12:10 Pobili i uciekli, ale nie za daleko. Szybkie zatrzymanie w powiecie strzeleckim Za pobicie staną przed sądem dwaj mieszkańcy Strzelec Opolskich. Zostali zatrzymani kilkanaście minut po zdarzeniu. Ich ofiarą padł 33-latek, a zgłoszenie… » więcej 2024-06-19, godz. 11:52 Zbigniew Kubalańca w Radiu Opole o zadaniach na nową kadencję - W historii województwa nie było tak, byśmy nie obsadzili wszystkich pięciu miejsc w zarządzie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek… » więcej 2024-06-19, godz. 10:56 Omdlenia, zasłabnięcia, udary. Podczas upałów rośnie liczba wezwań karetek O 25% wzrasta liczba wezwań służb medycznych w czasie upałów. Gdy od rana żar leje się z nieba opolskie pogotowie ma pełne ręce roboty. Medycy są wzywani… » więcej 2024-06-19, godz. 10:27 Od lipca rusza nabór wniosków do programu "Dobry Start". To wsparcie na wyprawkę szkolną Od lipca rozpoczyna się kolejna odsłona programu 'Dobry Start'. - Na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat rodzice i opiekunowie będą mogli dostać… » więcej 2024-06-19, godz. 10:21 Napisał, że jest jej synem... Kolejne oszustwo na telefon 7 tysięcy złotych straciła mieszkanka Brzegu, która padła ofiarą oszusta telefonicznego » więcej 2024-06-19, godz. 10:07 NIK o procedurach zamówień w szpitalach przy zakupie żywności dla pacjentów Delegatura NIK w Opolu przeprowadziła kontrolę ws. żywienia pacjentów w opolskich szpitalach i krytycznie oceniła procedury zamówień stosowane przy zakupie… » więcej 2024-06-19, godz. 07:39 Janusz Kowalski odchodzi z Suwerennej Polski Na portalu X poseł Janusz Kowalski przekazał informację o złożeniu rezygnacji z członkostwa w Suwerennej Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »