Radio Opole » Program Radia Opole

Radio Opole (antena główna) z 30 maja 2024 roku

23:00 KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ
Robert Schumann napisał swój Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129 w dwa tygodnie, ukończono go w październiku 1850 r. Za jego życia nie wykonano go nigdy, a premiera odbyła się w 1860 r. podczas koncertu z okazji 50. rocznicy urodzin Schumana. W partyturze autografu utwór zatytułowano jako utwór koncertowy (a nie koncert), co sugerowało, że Schumann chciał wprowadzić pewne odstępstwa od tradycyjnej struktury koncertu. W 1823 roku Helmina von Chézy zwróciła się do Franciszka Schuberta z propozycją napisania muzyki do jej sztuki. Sztuka nazywała się Rosamunde, Fürstin von Zypern (Rosamunda, Księżna z Cypru). Powiało na mnie morze snów... Pieśni zadumy i nostalgii Krzysztofa Pendereckiego to monumentalny cykl pieśni do słów polskich poetów na sopran, mezzosopran, baryton, chór i orkiestrę.

Do słuchania od 22:05 do północy zaprasza Marzena Mielcarek. Z autorką można kontaktować się mailowo: marzena.mielcarek@radio.opole.pl

Więcej informacji na podstronie Klasyka w Radiu Opole.

Audycja ma też swój profil na Facebooku zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

16:00 WSZYSTKO O LITERATURZE
Bliskość Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej, sprawia, ze i w literackiej audycji pojawi się nieco "muzycznych" książek. Nie będą to jednak biografie, ale książki o muzyce i o instrumentach, wprowadzające zwłaszcza najmłodszych czytelników w ten niezwykły świat. Wyboru najciekawszych nowości wydawniczych na ten temat dokonała i opowie o nich, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Niekwestionowana jest również muzyczność dzieł poetyckich i o tym opowie prof. Piotr Śliwiński, którego najnowszą książkę "Niepozorność znaczeń. szkice i preteksty" wydało Wydawnictwo Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Do słuchania od 16:00 do 18:00 zaprasza Witold Sułek. Z autorem można kontaktować się mailowo: witold.sulek@radio.opole.pl

Audycja jest powtarzana w paśmie powtórkowym z niedzieli na poniedziałek po godz. 2:00 oraz w soboty od godz. 8:00 na Radio Opole 3 KULTURA.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »