Radio Opole » Gospodarka
2021-09-28, 12:30 Autor: Witold Wośtak

Mieszkańcy gminy Skarbimierz chętnie inwestują w fotowoltaikę. Magistrat dopłaca nawet 18 tysięcy złotych

Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Panele fotowoltaiczne [fot. pixabay]
Urząd Gminy Skarbimierz [fot. Wanda Kownacka]
Urząd Gminy Skarbimierz [fot. Wanda Kownacka]
4 miliony złotych zamierza w tym roku wydać gmina Skarbimierz na dopłaty dla mieszkańców kupujących elementy fotowoltaiki. Od początku 2018 roku samorząd dofinansował 1160 wniosków na łączną kwotę ponad 8 milionów złotych.
Gminny program zakłada wsparcie zakupu fotowoltaiki, pomp ciepła i wymianę starych pieców, a wnioski ciągle napływają do magistratu. Maksymalnie można się starać o 18 tysięcy złotych, ale nie więcej niż 50 procent kosztu inwestycji.

- Nawet połowa dachów w naszej gminie ma już panele słoneczne - ocenia wójt Andrzej Pulit.

- Mieszkańcy widzą, że rosną ceny energii, a mając własną elektrownię na dachu lub podwórku, można bardzo obniżyć te koszty. Z wszelkich wyliczeń wynika, że fotowoltaika zwraca się po 8-10 latach, a będzie służyć przez 25 lat.

Wójt zaznacza, że równie dużym powodzeniem cieszą się pompy ciepła.

- Preferujemy pompy ciepła typu powietrze-powietrze lub powietrze-woda. Nie preferujemy natomiast pomp woda-woda, ponieważ to są najdroższe urządzenia. Wyznacznikiem tego wszystkiego jest ustalenie odpłatności - zwrotu za średnią cenę wyznaczoną przez rynek.

Andrzej Pulit przekonuje, że dzięki programowi w gminie Skarbimierz nie ma większego problemy ze smogiem. Dotacje będą kontynuowane w następnych latach.
Andrzej Pulit 1
Andrzej Pulit 2

Gospodarka

2021-10-27, godz. 13:30 Kolejnych 50 "kopciuchów" w Jemielnicy zostanie zlikwidowanych Jeszcze tej jesieni w gminie Jemielnica kolejnych pięćdziesiąt 'kopciuchów' zostanie wymienionych na nowoczesne i ekologiczne źródła ogrzewania. Mieszkańcy… » więcej 2021-10-27, godz. 08:45 Komisja konkursowa wybrała prezesa Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. "Kluczowe jest jego doświadczenie" Janusz Ratajczyk będzie nowym prezesem Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. Marcin Kisilica, jego poprzednik, złożył rezygnację i od lipca szpitalem… » więcej 2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »