Radio Opole » Gospodarka
2021-09-21, 18:45 Autor: Katarzyna Doros

Do 2023 roku opolskie zoo zyska nowy i ekologiczny system ogrzewania gazowego

Wejście do ogrodu [fot. Zoo Opole]
Wejście do ogrodu [fot. Zoo Opole]
Podpisanie umowy w opolskim zoo [fot. Katarzyna Doros]
Podpisanie umowy w opolskim zoo [fot. Katarzyna Doros]
Do 2023 roku kotłownia węglowa zasilająca opolski ogród zoologiczny zostanie zastąpiona siecią ogrzewania gazowego. Urząd marszałkowski podpisał właśnie umowę z opolskim ratuszem na dofinansowanie projektów wymiany źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej i w lokalach mieszkalnych.
- Ta wymiana źródeł ciepła nie dotyczy tylko zmiany systemu ogrzewania węglowego na gazowy, ale to jest również montaż fotowoltaiki, ale również wymiana wszystkich lamp oświetleniowych we wszystkich pomieszczeniach ekspozycyjnych, zapleczowych i socjalnych - mówi Lesław Sobieraj, dyrektor opolskiego ogrodu zoologicznego.

- Dotychczas z projektów wymiany źródeł ciepła korzystały gospodarstwa domowe, a teraz dołączyliśmy instytucje służące mieszkańcom - mówi Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego. - Czyli szpitale, szkoły, takie obiekty jak zoo, jak szpital w Woskowicach. Widzieliśmy już pewne nasycenie w poszczególnych gminach na wymianę kotłów indywidualnie, bo jeszcze były pieniądze z "Czystego Powietrza", no to się udało nam to w ten sposób zrobić. Łączna wartość inwestycji związana z wymianą kotłów w województwie opolskim to ponad 110 milionów złotych przy wsparciu unijnym na chwilę obecną około 50 milionów złotych.

Łączna wartość projektu dla zoo wynosi ponad 5 milionów złotych, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego to blisko 2,7 miliona złotych. Brakująca kwota zostanie dołożona z kasy miejskiej.

Oprócz tego projekt likwidacji indywidualnych źródeł ciepła dotyczy także budynków i lokali mieszkalnych będących w zasobach miasta. - Dotacja na ten cel wynosi 1,7 miliona złotych, a my dokładamy drugie tyle - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - To 68 lokali w 10 budynkach doczeka się przyłączenia do sieci miejskiej ECO przy okazji jakiś innych prac związanych z modernizacją i wymianą lamp na energooszczędne. To ważne wydarzenie dlatego, że w tej skali miejskich lokali to są jedne z tych, które nadają się do tego, żeby je włączyć. Koszty ich przyłączenia są racjonalne, a z drugiej strony efekt ekologiczny, który osiągniemy, będzie bardzo dobry.

Budynki te znajdują się m.in. przy ul. Grunwaldzkiej, Karpackiej, Luboszyckiej i ul. Sienkiewicza.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny natomiast zlikwiduje kotłownię węglową. Prace obejmą także podłączenie do gazowej sieci zasilanej przez układ kogeneracyjny, a 5 budynków szpitalnych przejdzie termomodernizację.
Lesław Sobieraj
Andrzej Buła
Arkadiusz Wiśniewski

Gospodarka

2021-10-26, godz. 18:30 Do wyszkolenia fachowców potrzebna odpowiednia baza. Podsumowano program "Wsparcie kształcenia zawodowego w kluczowych… Unowocześnienie i doposażenie pracowni oraz dostosowanie sprzętu do obecnych wymogów - na sesji sejmiku województwa opolskiego podsumowano realizację projektu… » więcej 2021-10-26, godz. 15:00 Długi rosną, więc pomoc państwa jest niezbędna. Wojewódzcy radni przyjęli apel do rządu o opracowanie tarczy pomocowej… Wojewódzcy radni przyjęli apel w sprawie opracowania i wdrożenia tarczy antykryzysowej dla systemu ochrony zdrowia. Apel został przyjęty na 35. sesji sejmiku… » więcej 2021-10-26, godz. 13:15 Od nowego roku ZUS przejmuje wypłatę 500 plus. Wnioski o przyznanie wsparcia przyjmowane będą przez internet Z nowym rokiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych przejmuje zadanie wypłacania świadczenia 500 plus. Dla już pobierających pieniądze na razie nic się nie… » więcej 2021-10-26, godz. 07:30 Droższe kwiaty i znicze, bo koszty produkcji przerzuca się na klienta. "Ceny wszystkiego idą do góry" Głębiej do portfela trzeba sięgnąć podczas przygotowań grobów przed dniem Wszystkich Świętych. » więcej 2021-10-25, godz. 20:00 "Bez tych pieniędzy nie bylibyśmy w stanie wykonać tych inwestycji". Samorządowcy o dotacjach z Polskiego Ładu Infrastruktura drogowa, sportowa czy też wodno-kanalizacyjna. Ponad 16 różnego rodzaju inwestycji, które przeprowadzą opolskie samorządy znajdzie finansowanie… » więcej 2021-10-25, godz. 18:00 Przebudowana droga Gościęcin - Karchów już jest oddana do użytku Oficjalnie do użytku oddany został przebudowany odcinek drogi między Gościęcinem a Karchowem w gminie Pawłowiczki. Inwestycję realizował powiat kędzierzyńsko-kozielski… » więcej 2021-10-25, godz. 14:54 Powiat nadrobi drogowe zaległości sprzed lat Montaż finansowy z trzech źródeł pozwoli zmodernizować blisko trzy kilometry drogi w zarządzie powiatu prudnickiego. Inwestycję starostwa wesprze budżet… » więcej 2021-10-25, godz. 13:00 ZUS zachęca do korzystania z konta bankowego. Jest to szybsze, niż oczekiwanie na listonosza Zamiast gotówki do ręki, przelew na rachunek bankowy. Do takiego rozwiązania zachęca ZUS i informuje swoich petentów, że pieniądze można dostawać na konto… » więcej 2021-10-25, godz. 08:15 Jest plan spotkań z mieszkańcami w sprawie obwodnicy Sidziny Dwa spotkania dla mieszkańców gmin Skoroszyce, Łambinowice i Niemodlin w związku z planowaną budową obwodnicy Sidziny w ciągu DK 46, organizuje Generalna… » więcej 2021-10-24, godz. 14:45 Czwarty worek na śmieci przynosi efekty w gminie Lasowice Wielkie. Samorząd sprzedaje też makulaturę i złom Sprawdził się czwarty worek na segregowane odpady w gminie Lasowice Wielkie. Mieszkańcy pozytywnie odebrali pomył na osobny pojemnik na butelki PET - plastikowe… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »