Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-07-21, 14:52 Autor: Monika Matuszkiewicz

USK będzie miał nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie. Dzięki unijnej dotacji szpital zakończy "węglowy etap"

USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
USK będzie miało nowoczesne i ekologiczne ogrzewanie [fot.M.Matuszkiewicz]
Uniwersytecki Szpital Kliniczny będzie miał nowe, ekologiczne ogrzewanie. Co ważne, po blisko 30 latach zlikwidowana zostanie kotłownia, która była węglowa. Modernizacja ciepłowni i zmiana źródła ciepła na ekologiczne jest możliwa, dzięki współpracy szpitala i miasta. Koszt całej inwestycji to blisko 10 milionów złotych, z czego ponad 5 milionów złotych to dotacja z pieniędzy unijnych.
- Jest to projekt skierowany na ochronę powietrza w naszym mieście - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

- Będzie to też lepsze dla mieszkańców. Dodatkowo projekt był tak dobrze napisany, że zajęliśmy pierwsze miejsce w województwie na liście rankingowej. Jak widać, ta nasza zgodna współpraca doprowadziła do sukcesu. My przyjęliśmy takie założenie, po tym, jak rozmawiamy z mieszkańcami, że oni chcą, aby tych dni z przekroczeniami emisji było jak najmniej, więc musimy likwidować te źródła niskiej emisji i to robimy.

- Cieszę się, że będziemy mogli po tylu latach zlikwidować naszą kotłownię i piece, które tam są - dodaje Dariusz Madera, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu.

- Będziemy chcieli zainstalować silniki gazowe, które będą takimi silnikami trigeneracyjnymi. One będą produkowały dla nas ciepło oraz chłód, ale również prąd. W związku z tym szpital będzie miał oszczędności pod względem ekonomicznym, środowiskowym, bo likwidujemy ponad 10 tysięcy ton dwutlenku węgla, które te kotłownie produkowały. Mam nadzieję, że pozytywnie to też wpłynie na mieszkańców, którzy w pobliżu naszego szpitala zamieszkują.

Wymiana pieców na nowe rozpocznie się jeszcze w tym roku.
Arkadiusz Wiśniewski
Dariusz Madera

Wiadomości z regionu

2021-07-24, godz. 19:18 Rodzinny piknik w Smarchowicach Śląskich okazją do zabawy, wymiany doświadczeń oraz promocji szczepień, do których… W Smarchowicach Śląskich trwa drugi dzień V Międzypokoleniowego Pikniku Rodzinnego. To okazja do wspólnej zabawy, ale i wymiany doświadczeń pomiędzy najstarszymi… » więcej 2021-07-24, godz. 17:55 To wielka frajda dla fanów motocykli! Trwa Rock Festiwal Pogranicza w Prudniku [ZDJĘCIA, FILM] Tłumy motocyklistów przybyły do Prudnika w ramach inicjatywy 'Motocyklem na Rock Festiwal Pogranicza'. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć także wspólnego… » więcej 2021-07-24, godz. 17:00 Strażackie święto w Pokrzywnicy. Młodzi strażacy ochotnicy rywalizują w zawodach sikawek konnych 274 zawodników z 26 jednostek z całego regionu i województwa śląskiego bierze udział w X Regionalnych Zawodach Sikawek Konnych w Pokrzywnicy. Zawody, w których… » więcej 2021-07-24, godz. 16:19 Zablokowana DK 40 w Mochowie po wypadku 2 motocykli [AKTUALIZACJA] Wytyczono objazd przez Racławice Śląskie po wypadku na DK40 w Mochowie. Jedną z poszkodowanych osób zabrał do szpitala śmigłowiec LPR. » więcej 2021-07-24, godz. 15:18 W Winowie trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. To gratka dla pasjonatów dawnego sprzętu wojskowego [ZDJĘCIA] Na poligonie w Winowie od wczoraj (23.07) trwa X Zlot Grup Rekonstrukcyjnych. Na miejscu można obejrzeć na żywo kilkadziesiąt wojskowych pojazdów. To czołgi… » więcej 2021-07-24, godz. 14:10 Nyski WOPR docenia zalety energii ze słońca. Panele fotowoltaiczne pozwalają znacząco obniżyć rachunki za prąd Energia produkowana z promieni słonecznych pozwala nyskiemu WOPR-owi obniżyć rachunki za prąd. Pierwsze tygodnie funkcjonowania instalacji są na tyle obiecujące… » więcej 2021-07-24, godz. 12:54 Kiedy zakończy się przebudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu? Rozmowy trwają, konkretnej… Nadal nie wiadomo, kiedy zakończy się rozbudowa skrzyżowania ulic Oleskiej z Batalionów Chłopskich w Opolu. Inwestycja pod oficjalną nazwą budowa Centrum… » więcej 2021-07-24, godz. 12:43 Śmigłowiec LPR zadysponowany do poszkodowanego w zdarzeniu drogowym w Prudniku Na ul. Księdza Skowrońskiego, niedaleko Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, samochód osobowy wypadł z drogi, dachował i wpadł do rowu. Poszkodowana została… » więcej 2021-07-24, godz. 12:13 Wytwórca lodów rzemieślniczych z Baborowa weźmie udział w mistrzostwach świata we Włoszech Kontynuujący rodzinne tradycje Tomasz Szypuła, właściciel lodziarni w Baborowie będzie reprezentował nasz kraj na finałach światowego festiwalu lodów… » więcej 2021-07-24, godz. 11:02 Raport MZ: 122 nowe zachorowania i prawie tyle samo wyzdrowień. W regionie potwierdzono 1 nowy przypadek COVID-19 [IN… 122 nowe zachorowania, 6 zgonów i 120 ozdrowień. To bilans ostatniej doby koronawirusa w Polsce. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »